Нацбанк «подарував» Клімову понад 300 млн грн
Нацбанк програв власнику Імексбанку Леоніду Клімову суд на більш ніж 300 млн грн, оскільки вирішив судитися з власником збанкрутілого банку вже після закінчення терміну поручительства народного депутата. І хоча регулятор зазнав поразки в апеляції, він не вважає, що конфлікт вичерпано – вже подано касацію.
Пропущений термін
Національний банк втратив право стягнути з власника Імексбанку Леоніда Клімова понад 300 млн грн фінансової поруки. Апеляційний суд Одеської області 15 липня скасував рішення Приморського районного суду Одеси від 16 березня, згідно з яким НБУ отримував право стягнути з Леоніда Клімова заборгованість за стабкредитом Імексбанку на 300 млн грн, відсотки і пеню (9,85 млн грн), а також судовий збір ( 4,65 млн грн).
Як повідомляв FinClub, стабілізаційний кредит Імексбанк отримав 28 листопада 2014 року, а вже з 27 травня 2015-го у банку відкликали ліцензію (див. «Нацбанк забирає своє»). Леонід Клімов поручався перед НБУ за цим кредитом усім своїм майном. 13 жовтня 2015 року він отримав від НБУ вимогу про сплату заборгованості, але не заплатив. «Приморський районний суд Одеси відстояв порушені інтереси держави, повернувши кошти до держбюджету, а також інтереси постраждалих кредиторів Імексбанку», – заявляв тоді суд.
Однак судді апеляційної інстанції вирішили, що народний депутат нічого не винен НБУ. У ст. 559 Цивільного кодексу зазначено, що поручительство припиняється після закінчення терміну, зазначеного в договорі. Якщо такий строк не встановлено, порука втрачає силу, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не висуне вимоги до поручителя. При цьому день початку процедури ліквідації банку вважається настанням терміну виконання усіх грошових зобов'язань банку. Тому з 27 травня 2015-го НБУ отримав право висувати вимоги.
НБУ подав вимогу до Леоніда Клімова протягом цього шестимісячного терміну (13 жовтня), але оскільки поручитель його не виконав, НБУ подав до суду – 6 січня 2016-го. А ось ця дата вже не увійшла в зазначений шестимісячний термін. «Тому навіть якщо в межах терміну дії поручительства було пред'явлено претензію, і поручитель не виконав зазначені в ній вимоги, кредитор не має права на задоволення позову, який був заявлений поза межами зазначеного терміну, оскільки із закінченням терміну припинилося матеріальне право», – йдеться в рішенні апеляційного суду. Останнім днем дії поручительства суд назвав 27 листопада 2015 року. Суд навіть ухвалив окреме рішення, яким попросив НБУ більше не допускати таких помилок.
У Нацбанку відмовилися пояснити, яким чином так вийшло, що вони програли суперечку, але вже оскаржили це судове рішення. «Національний банк подав касаційну скаргу на рішення суду апеляційної інстанції. До завершення судового розгляду Національний банк не надає коментарів у судовій справі», – повідомили в прес-службі НБУ.
Труднощі повернення
Це один з розглядів Нацбанку з власниками збанкрутілих банків, які брали стабілізаційні кредити регулятора під фінансове або майнове поручительство. Ще за одним позовом НБУ намагається стягнути з Леоніда Клімова 395 млн грн. Регулятор також судиться з Олегом Бахматюком (за 8,55 млрд грн), Костянтином Жеваго (1,45 млрд грн) та Миколою Лагуном (766 млн грн).
Навіть якщо НБУ виграє касацію, не факт, що у поручителя знайдуться кошти в необхідному обсязі для повернення боргів. «Рішення суду, якщо воно буде на користь кредиторів, має бути виконано. Тут усе залежить від наявності у боржників (поручителів) коштів та майна, за рахунок якого можливо здійснити таке виконання. Законодавство передбачає наявність такої поруки, але реально стягнути кошти за таким договором досить складно», – зазначає партнер адвокатського об'єднання «СК Груп» Юлія Курило.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини