Пенсії зливаються

Пенсії зливаються

Ринок недержавного пенсійного забезпечення консолідується. Група ICU, яка на початку року поглинула НПФ «Аструм. Пенсійне забезпечення», тепер приєднує до своєї «Династії» пенсійний фонд «Моя пенсія». Інші учасники ринку також активно шукають фонди для поглинання. На їхню думку, в умовах затягування пенсійної реформи бажаючих позбутися від НПФ на ринку більше, ніж покупців.



Розширення «Династії»

Активи недержавного пенсійного фонду (НПФ) «Династія», який перебуває під управлінням КУА «Інвестиційний капітал Україна» (ICU), зростуть на 5 млн грн. Нацкомфінпослуг 18 серпня дозволила «Династії» приєднати до себе НПФ «Моя пенсія».

«Моя пенсія» була заснована в 2008 році компанією «Істерн Консалтинг Груп». Активами фонду управляла КУА «ІТТ-Менеджмент». Приєднання цього фонду до «Династії» стало можливим лише після зміни його засновника на ICU.

На 30 квітня вартість чистих активів НПФ «Моя пенсія» становила 5,4 млн грн (50% коштів вкладено в ОВДП, 45% – в депозити та поточні рахунки, 3,88% – в акції, 1,12% – в інші активи). «Найближчим часом ми проаналізуємо структуру портфеля і, за необхідності, реструктуруємо його», – заявили в ICU.

Учасниками фонду були 2646 осіб, з них 194 – приватні клієнти-фізособи, а решта залучені 42 вкладниками-юрособами. Загальна сума пенсійних внесків становила 3,4 млн грн. У 2013 році прибутковість фонду склала 6,7%, в 2014-му – 28,3%, а в 2015-му – 32,5%.

Для групи ICU це вже друга угода від початку року: в березні фонд «Династія» приєднав НПФ «Аструм. Пенсійне забезпечення», активи якого становили 10,8 млн грн. Це дозволило збільшити активи «Династії» з 1 млн грн відразу до 12 млн грн.

У групі ICU мають намір і далі консолідувати пенсійні активи. «Зараз ведемо переговори з засновниками кількох НПФ», – сказали FinClub в ICU. При цьому вони відмовилися повідомити, які ще фонди можуть бути приєднані.

Раніше в інтерв'ю FinClub керуючий директор групи ICU Костянтин Стеценко заявляв, що до кінця року активи НПФ «Династія» зростуть до 50 млн грн.

Курс на вихід

Учасники ринку НПФ підтверджують неминучість консолідації галузі. «Поступове зниження кількості недержавних пенсійних фондів почалося з 2009 року. Переважно це відбувалося через те, що багато компаній інвестували великі кошти в очікуванні пенсійної реформи. Однак реформа кілька разів переносилася, і компанії, особливо в умовах кризи, просто не чекали цього ключового для них моменту, не маючи можливостей існувати за маленького обсягу активів», - стверджує керівник департаменту з питань маркетингу та продажу компанії «ОТП Капітал» Віталій Дишловий.

За словами керуючого директора групи «Універ» Олексія Сухорукова, деякі засновники фондів і компанії з управління активами були не в змозі розвивати фонди, а хтось не бачив перспектив у цьому напрямку. «Для когось цей напрям не є профільним бізнесом. Логічно, що ті КУА, які не планують йти з ринку, нарощуватимуть активи під управлінням», – говорить він.

Причому консолідація може відбуватися не тільки шляхом злиття фондів, але й шляхом зміни компанії, яка управляє НПФ. «Найчастіше засновників фондів не влаштовують результати, які демонструють КУА, або рівень сервісу адміністратора. Це ж є справедливим і для учасників НПФ, які мають право переводити свої накопичення з одного НПФ до іншого і все частіше цим правом користуються», – каже FinClub директор КУА «Всесвіт» Ярослав Савченко. У грудні 2015 року компанія «ОТП Капітал» отримала в управління професійний НПФ «Магістраль» профспілки залізничників і транспортних працівників України. «Це найбільший пенсійний фонд в Україні за кількістю учасників», – уточнив Віталій Дишловий.

Покупці шукають якість

Щоправда, найближчим часом кількість угод навряд чи різко зросте. «Ми розглядаємо варіанти для консолідації. Але в умовах повної невизначеності з пенсійною реформою ми не готові переплачувати за купівлю НПФ», – говорить Олексій Сухоруков. «На ринку є пропозиції з продажу НПФ, але питання в оцінці. Зараз вести переговори простіше: продавців багато і їх легше вмовити, ніж кілька років тому, а покупців замало», – пояснює Віталій Дишловий.

Покупців цікавить перш за все обсяг і структура клієнтської бази та пенсійних активів. «У лютому ми приєднали до «ОТП Пенсія» відкритий фонд «УкрсоцФонд» з більш ніж 18,6 тис. клієнтів і 14 млн грн активів. Якщо казати про клієнтську базу, очікування клієнтів, структуру активів, то це був цікавий об'єкт для злиття», – зазначив Віталій Дишловий.

Зараз в реєстрі НПФ понад 60 фондів. «Щонайменше третина з них – це фонди з активами менше 1 млн грн. Це фонди, які фактично припинили свій розвиток. Вони не залучають нових вкладників, не укладають нових пенсійних договорів. Їхній рівень сервісу для учасників залишає бажати кращого. Багато засновників таких фондів тримають їх, сподіваючись на те, що хтось їх купить під розвиток своїх власних пенсійних програм напередодні запуску другого рівня. У перспективі всі ці фонди можуть стати об'єктами поглинання або злиття», – прогнозує Ярослав Савченко. За його словами, деякі засновники фондів готові продавати НПФ навіть за 10% від вартості активів. Але іноді вартість вище. «Деякі купують не просто фонди, а цілі зв'язки КУА-АПФ-НПФ», – каже Ярослав Савченко.

 

Долучайтесь