ОСЦПВ почало видужувати

ОСЦПВ почало видужувати

Ринок «автоцивілки» знову зростає: збільшується як обсяг залучених премій, так і виплат потерпілим. Однак невирішених проблем ще багато – МТСБУ назвало компанії, які платять довше інших, і без законодавчих змін вирішити їх буде непросто.



Вперше після анексії Криму та початку АТО на сході країни кількість укладених договорів ОСЦПВ почала зростати. У січні-червні 2016 року страховики продали 3,589 млн полісів, що на 0,1% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Про це йдеться в повідомленні Моторного (транспортного) страхового бюро (МТСБУ). При цьому обсяг отриманих премій виріс відразу на 21,7% – до 1,714 млрд грн. Поліс коштував клієнтам в середньому 477 грн.

Зростають і виплати. Загальний обсяг виплачених страхових відшкодувань за внутрішніми договорами страхування збільшився на 27,3% – до 649,79 млн грн. З них 58,8 млн грн виплачено з використанням «європротоколу» – зростання в 2,2 рази.

Лідери кульгають

До 1 липня право продавати «автоцивілку» від свого імені було у 56 страхових компаній. При цьому на топ-10 компаній за кількістю реалізованих полісів і обсягом залучених коштів припало більше 50% ринку. До десятки лідерів увійшли «Оранта», «Провідна», СГ «ТАС», УПСК, «Княжа», «Уніка», СТ «Домінанта», «PZU Україна», «АХА Страхування» та Європейський страховий союз. При цьому на чотири компанії з десяти в МТСБУ скаржилися частіше за інших: «Оранта» (41 скарга), «Провідна» (21), УПСК (11) і Європейський страховий союз (10).

 



Більшість цих компаній, крім Європейського страхового союзу і СТ «Домінанта», є також лідерами за кількістю врегульованих страхових подій і обсягом виплат. До десятки також увійшли «Київський страховий дім» і «Арсенал Страхування». Однак лише чотири компанії – «PZU Україна», СГ «ТАС», «Княжа» і «Уніка» – врегульовують страхові події в установлений законом термін 90 днів. У МТСБУ уточнюють, що в розрахунку враховувалися виключно майнові збитки, а термін виплати розраховувався з дня ДТП до дати останньої виплати за страховим випадком. У «PZU Україна» цей показник становить 63 дні, у СГ «ТАС» – 65, у «Княжа» – 84, а в «Уніка» – 90. З топ-10 за обсягом виплат лише «Оранта» відмовилася оприлюднити цей показник.

У МТСБУ підрахували, що середній термін виплати на ринку становить 154 дні. Лише у 11 СК цей показник вписується в 90-денний термін. «Основна причина досить великого терміну врегулювання з ОСЦПВ полягає в термінах розгляду окремих справ зі смертельними наслідками. Такі справи фізично не можуть «закриватися» швидко, тому й спотворюють загальну статистику», – пояснили FinClub в СК «Альфа Страхування». Середній термін врегулювання у їхній СК – 138 днів, при цьому протягом 90 днів виплату отримують 49,4% потерпілих.

Лідер за швидкістю врегулювання страхових випадків – «Саламандра» (55 днів), до трійки входять «Аско-Донбас Північний» (58 днів) і «PZU Україна» (63 дня). Найбільший термін виплат у Української охоронно-страхової компанії (516 днів), СК «Аска» (515 днів) і Української транспортної страхової компанії (371 день).

УОСК ще в лютому перейшла під контроль Нацкомфінпослуг. Планувалося, що до вересня буде реалізовано план фінансового оздоровлення, і компанія відновить платоспроможність. Однак наприкінці липня в Нацкомфінпослуг неофіційно говорили, що, найімовірніше, терміни будуть зміщені: до вересня СК не встигне розрахуватися за накопиченими майже за два роки боргами.

 



Курс на одужання

В цілому ситуація в сегменті ОСЦПВ виглядає не такою критичною, як ще один-два роки тому. За даними «світлофора», лише шість СК отримали незадовільні оцінки – «Еталон», «Київ Ре», «Страховий капітал», УОСК, УТСК – за показником «рівень скарг від потерпілих і страхувальників», а «Аска», УОСК і УТСК – за якістю врегулювання збитків.

І хоча більшість клієнтів, як і раніше, віддають перевагу страховикам, які пропонують дешеві поліси, ситуація поступово змінюється. «Збільшення вартості ремонту автомобіля, а отже, і зростання середнього розміру збитку, змушують клієнтів приймати рішення про купівлю полісів ОСЦПВ не тільки щоб уникнути штрафів. Вони під час купівлі дивляться не лише на ціну, але й на імідж обраної компанії», – вважають в СК «Альфа Страхування».

Проблеми ринку накопичувалися роками. «Основні порушення очевидні – терміни виплат. Це свідчить про те, що менеджмент страхових компаній вільно трактує законодавство України і не в змозі налаштувати нормальну роботу відділів виплат. Також затримки пов'язані і з нестачею резервів – 40% платежів йде на комісії агентам», – впевнений голова правління громадського об'єднання «Український страховий омбудсмен» Юрій Чуніхін.

 



У такій ситуації деякі компанії йдуть з ринку ОСЦПВ. Як повідомляв FinClub, «Аско-Медсервіс» припинила продаж своїх полісів. Дані МТСБУ свідчать, що у компанії є заборгованість перед фондами бюро.

«Проблемними» зонами є шахрайство і зловживання клієнтів виплатами за «європротоколом» і відсутність єдиної бази страхових подій. «Ряд компаній, в тому числі й наша, впроваджують власну систему на підставі своїх даних», – заявили в департаменті врегулювання збитків СК «Альфа Страхування». Учасники ринку підключаються до системи обміну інформацією «Пошук», що дозволяє зменшити кількість шахраїв на ринку.

17 страховиків, на частку яких припадає понад 50% ринку, намагалися без законодавчих змін запустити механізм прямого врегулювання. Але навіть для такої приватної ініціативи, як виявилося, потрібен дозвіл Антимонопольного комітету. Його досі нема.

 

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

Долучайтесь