Нацкомфінпослуг рятують від ліквідації

Нацкомфінпослуг рятують від ліквідації

Депутат Максим Поляков пропонує відмовитися від ідеї ліквідувати Нацкомфінпослуг. Комісію збережуть для нагляду над страховим ринком, а Нацбанк заплатить за її роботу. Ця ініціатива депутата від «Народного Фронту» суперечить узгодженій позиції МВФ і української влади, тому їй буде складно знайти прихильників.



Ліквідувати не можна зберегти

Поки невідкладний законопроект президента про ліквідацію Нацкомісії, що здійснює регулювання ринків фінансових послуг, № 2413а вже більше року лежить у парламенті, в «Народному Фронті» вирішили спотворити ідею поділу функцій Нацкомфінпослуг між НБУ і НКЦБФР. В ході доопрацювання законопроекту до другого читання депутат комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Максим Поляков подав поправки, які дозволять не закривати комісію. Основний ринок, який у неї залишиться, – страхування.

Нацбанк при цьому буде спрямовувати та координувати діяльність Нацкомфінпослуг шляхом визначення основних принципів її діяльності, а також фінансувати її. «Національний банк включає до кошторису адміністративні витрати Нацкомфінпослуг», – йдеться в поправках.

Відповідальною за роботу Нацкомфінпослуг буде Рада Нацбанку. Вона затвердить положення про комісію, вноситиме президенту подання про призначення членів комісії, погоджуватиме штатний розклад, рекомендуватиме проведення стрес-тестування, створюватиме системи гарантування виконання зобов'язань за договорами небанківських фінансових послуг.

«Просто передача функцій не вирішує проблему ринку. Потрібно вдосконалити регулювання так, щоб воно було адекватним», – вважає помічник-консультант Сергій Бірюк, співавтор поправок Максима Полякова. До жовтня 2014 року Сергій Бірюк був членом Нацкомфінпослуг, але встиг подати заяву про звільнення до набуття чинності закону «Про очищення влади», інакше йому загрожувало б звільнення за люстрацією.

Нацбанк наполягає на своєму

У Нацбанку не згодні з ініціативою зберегти комісію. «Україна має зобов'язання перед МВФ. Ми повинні прийняти законопроект про ліквідацію Нацкомфінпослуг до кінця цього року, – говорить заступник голови НБУ Олег Чурій. – Світові тенденції свідчать про те, що банківський бізнес – не тільки справа банків. Чимало функцій банків перейшли до фінансових установ – P2P-бізнес, платіжні системи. Тепер ми маємо справу з банківськими групами, тому має бути один регулятор, який здійснює консолідований нагляд. Це буде перешкоджати регуляторному арбітражу, коли грошові потоки перетікають з компаній, які перебувають під більш жорстким контролем, туди, де цей контроль більш лояльний».

Він підрахував, що у 16 країнах ЄС, а також в Норвегії, Швейцарії, Ісландії, Росії, Казахстані, Вірменії, Азербайджані та Сербії діє консолідована модель нагляду. У той же час секторальна модель регулювання фінансових ринків, яка існує в Україні, характерна для дев'яти країн ЄС, а також Албанії, Чорногорії, Македонії, Боснії та Герцеговини, Білорусі, Молдови, Грузії, Туреччини. «З 1999 до 2010 року частка країн з секторальною моделлю скоротилася з 62% до 44%. У посткризовий період – з 2008 по 2010 рік частка країн світу, які впровадили консолідовану модель, зросла до 35%», – сказав Олег Чурій.

Палиці в колеса

Представники фінансового співтовариства, які від самого початку не підтримували ідею спліта регулятора, незадоволені навіть новою ініціативою. «Спліта не повинно бути. Це ідея, яка вб'є залишки національного бізнесу. Якщо виділити для Нацкомфінпослуг те фінансування, яке Нацбанк планує направити на розширення повноважень, то комісія зможе найняти кваліфікований персонал і вибудувати нагляд не гірше Нацбанку», – вважає генеральний директор асоціації «Страховий бізнес» В'ячеслав Черняховський. І в більшості країн є поділ на тих, хто пише «нормативку», і тих, хто стежить за її виконанням, говорить він.

«Деякі країни рухаються шляхом поділу функцій мегарегулятора. Але нам для початку потрібно навести лад на фінансовому ринку, а для цього потрібно максимально консолідувати нагляд в руках регулятора з широкими повноваженнями. Зараз таким є Нацбанк», – розповідає FinClub генеральний директор Української федерації страхування Галина Третьякова. За її словами, протидія відчувається переважно з боку депутатів, які «зацікавлені в збереженні нинішньої ситуації на страховому ринку».

Втім, член фінансового парламентського комітету Руслан Демчак (БПП) вважає, що закон буде прийнято в редакції законопроекту, прийнятого в першому читанні, без істотних змін. «Я його підтримую. А таких депутатів, як я, більшість. Цю ідею підтримують і президент, і Кабмін, і Мінфін, і два регулятори», – заявив FinClub Руслан Демчак.

 

Долучайтесь