Обмінникам спростять роботу з валютою
Національний банк не поспішає починати масові виїзні перевірки небанківських обмінників, щоб дізнатись, чи виконують вони нові ліцензійні правила. Навпаки, він послабить їх: обмінникам більше не доведеться витрачатися на дорогі сейфи, валюту дозволять зберігати в найпростіших сейфах.
Спрощення обмінників
Національний банк пішов на поступки небанківським валютно-обмінним мережам і погодився знизити вимоги до сейфів. До початку 2016 року ці фірми могли використовувати для зберігання валюти усі класи сейфів, але з 1 січня правила змінилися. Усі нові обмінники, які виходили на ринок поточного року, повинні були вже мати сейфи не нижче п'ятого класу опору. Тоді як мережі обмінників, які отримали ліцензію до початку 2016 року, повинні були перейти на нові правила з 1 липня. І якраз зараз НБУ мав би почати перевіряти їх, чи виконали вони цю вимогу. Але регулятор заявив, що правила незабаром знову зміняться.
У проекті постанови НБУ пропонує повернути небанківським фінансовим установам право використовувати усі класи сейфів – від II до XIII. Цим їх зрівняють в правах з банками. При цьому обмінники давно знали, що жорсткі вимоги до сейфів можна не виконувати. НБУ ще на спеціальній зустрічі 12 травня пообіцяв їм послабити ліцензійні вимоги до зберігання валюти. «Учасники зустрічі піднімали питання доцільності встановлення в таких пунктах сейфів V рівня безпеки і можливість ослаблення вимог до захисту звітності, що надається банківському регулятору», – повідомили тоді в Нацбанку.
Сумарно у всіх валютообмінних мереж на поточний момент 2919 офісів. Переобладнання обмінних пунктів сейфами більш високого класу захисту є затратним: сейф п'ятого класу захисту коштує від 23 тис. грн, а другого – 9 тис. грн.
«Наша мета – розвиток прозорого та контрольованого легального ринку. Тому, з одного боку, ми підвищуємо вимоги до капіталу, звітності і структур власності, а з іншого – знаходимося в постійному діалозі з учасниками ринку, усуваючи зайві обмеження і бюрократичні перепони. Запропоновані зміни в класовості сейфів – один з прикладів ефективного діалогу з ринком», – пояснила FinClub і. о. заступник голови НБУ Катерина Рожкова.
Крім того, Нацбанк подвоїть максимальні ліміти готівки та інших цінностей, які можна зберігати в сховищах і сейфах. «Якщо раніше в сейфі другого класу опору можна було зберігати готівку в обсязі не більше 1000 мінімальних заробітних плат, то після прийняття постанови – 2000», – сказали в НБУ. Ця норма торкнеться і банків, і обмінників. В сейфах класу V можно буде зберігати до 10 тис. мінімальних зарплат, XIII – більше 600 тис.
Перепишуть правила
Генеральні ліцензії, що дозволяють займатися валютно-обмінними операціями, є у 27 небанківських установ. «12 з них отримали такі ліцензії в 2016 році», – повідомили в прес-службі НБУ. А отже, саме у 15 компаній, які вже мали ліцензії на початок року, станом на 1 липня завершився перехідний піврічний період, коли вони повинні були виконати усі нові ліцензійні вимоги.
Наприклад, мінімальні вимоги до капіталу були підвищені з 200 тис. євро до 20 млн грн. Причому за такого капіталу в мережі не може бути більше 100 точок обміну валют. За кожне додаткове збільшення мережі на 50 відділень в капітал потрібно інвестувати по 5 млн грн.
За аналогією з банками валютно-обмінні мережі повинні розкрити структуру власності, вказавши кінцевого бенефіціара. Також Нацбанк посилив вимоги до безпеки пунктів обміну валют, зажадав усі операції проводити із застосуванням РРО, вести облік залишків гривні та валюти в касах на кінець дня і подавати звітність не щокварталу, а раз на місяць.
Станом на 18 липня в Нацбанку не змогли повідомити FinClub, чи всі компанії, які мають право проводити валютно-обмінні операції, виконали нові вимоги. «Усі компанії у встановлений термін (до 1 липня. – FinClub) подали необхідні документи. На даний момент ми вивчаємо подані структури власності, відповідність капіталу кількості заявлених структурних підрозділів та ін. Що стосується відповідності приміщень висунутим вимогам, це буде встановлено в ході виїзних перевірок», – сказали FinClub у відомстві. Коли будуть проведені перевірки, невідомо. За інформацією FinClub, графік ще не складено.
І якщо рівень виконання вимог обмінниками може показати тільки виїзна перевірка, то низький рівень їх публічності і прозорості видно і без перевірок. У більшості з них немає сайтів, а контактні номери телефонів відсутні навіть в базі Мін'юсту. Компанії, які все ж публікують свої телефони, на них просто можуть не відповідати. І навіть якщо вдається додзвонитися в мережу, вони максимум здатні вимовити правову мантру. «Ми працюємо в правовому полі та дотримуємося усіх вимог Нацбанку», – відповіли в компанії «Альфа Інвест».
У пошуках капіталу
Щодо вимог до мінімального розміру статутного капіталу, то більшість компаній, які займаються валютно-обмінними операціями, виконали вимоги. Єдиний порушник – компанія «Абсолют Фінанс», яка контролює 1319 точок. За даними Мін'юсту, капітал «Абсолют Фінанс» складає 85 млн грн, що дозволяє їй мати не більше 750 офісів. Так співпало, що у компанії 31 липня закінчується термін дії трирічної ліцензії. Джерело в НБУ запевнило FinClub, що компанія подала документи на нову ліцензію, в яких вказується, що кількість точок буде приведено до необхідного рівня.
Решта компаній навіть з запасом виконують вимоги з капіталізації. Наприклад, капітал «Октава Фінанс» складає 85 млн грн, що дозволяє їй мати до 750 точок, тоді як зараз їх у компанії всього 201. З «запасом» капіталу також у «Конверсії» – 35 млн грн (можна мати 250 точок, зараз 57), Української фінансової групи – 72,1 млн грн (600; 149). У низки компаній, які отримали ліцензію цього року («Ліберті Фінанс», «24 онлайн», «Ікс», «Пост Фінанс», Європейська платіжна система та інших), всього по одному відділенню. «Ми дійсно отримали ліцензію цього року, але ще не почали проводити валютно-обмінні операції. Точок обміну валют у нас ще немає», – заявили в «Європейській платіжній системі».
Це означає, що «Абсолют Фінанс» зможе «продати» частину мережі чинним учасникам ринку. Це не складний процес: наприкінці 2015 року таку операцію змогли провести банки. Артем Банк, що відкриває обмінники під виглядом відділень, «передав» їх банку «Софійський».
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини