Роздріб заводять кредитами

Роздріб заводять кредитами

Портфель роздрібних кредитів банків зменшився від початку року більш ніж на 25% – швидше за все скорочувалися саме споживчі кредити. Але для довгострокового песимізму немає причин: вже в грудні очікується активізація кредитування, а в 2016 році темпи видачі нових кредитів можуть зрости в півтора рази. Втім, банкам буде складно реалізувати ці плани, якщо кредити залишаться дорогими, а платоспроможність позичальників – низькою.



Пішли в мінус

Банкіри поки не можуть зупинити скорочення роздрібного кредитного портфеля. У жовтні гривнева заборгованість фізосіб перед банками зменшилася на 385 млн грн, довівши погашену від початку року суму до 27,38 млрд грн. Решта заборгованості населення в 79,6 млрд грн на 25,5% менше, ніж на початку року. Це дійсно швидкі темпи скорочення роздрібного ринку: за перші десять кризових місяців 2014 року роздрібні кредити скоротилися на 7,8%.

Все «погано» в галузі тільки на перший погляд. Якщо прибрати із статистики показники банків-банкрутів, то темпи скорочення кредитів інших банків будуть менше. Найбільш незначне зменшення портфелів – у невеликих (-4,7%) і найбільших (-6,2%) банків, підрахували в Центрі економічних досліджень і прогнозування «Фінансовий пульс». Більш високі темпи погашення роздрібних портфелів – у групах великих (-12%) і середніх банків (-15,8%).

Концентрація позичальників зберігається: з десяти найбільших роздрібних портфелів вісім припадають на найбільші банки і тільки два – на великі (Платинум та Універсал). Деякі активні гравці ринку покинули роздрібний сегмент (ОТП Банк) або ринок (Дельта), що дає шанс іншим учасникам. «З'явилися нові гравці, такі, як ТАСкомбанк, Траст-Банк, Банк Форвард. І активніше почали працювати банки, які були на ринку: Ідея Банк, Альфа-банк, «Михайлівський», ПриватБанк», – розповів директор Центру економічних досліджень і прогнозування «Фінансовий пульс» Сергій Мамедов на круглому столі «Фінансового клубу».

Ставка на Новий рік

Темпи падіння кредитування мають сповільнитися вже найближчого місяця: банки планують активно видавати нові кредити за рахунок стимулювання передноворічних покупок в борг. «Кредитування почне набирати обертів найближчими днями і тижнями. Найбільш швидка область, в якій ми почнемо рости, – це товари в кредит: купівля чайників, прасок, холодильників. Це той сегмент, де ми бачимо в останні три тижні різке прискорення обсягу кредитування», – розповідає директор з розвитку роздрібного бізнесу Альфа-банку Артур Атанов.

На відміну від інших сегментів роздрібного ринку, в цьому особливо помітні сезонні піки видачі кредитів. «У передноворічний період, швидше за все, буде ажіотаж в економіці, і він відбувається», – зауважує директор департаменту роздрібного бізнесу Укрінбанку Руслан Кизяк.

Зараз склалася специфічна ситуація: клієнти хотітимуть купити товари в кредит не тільки у зв'язку з Новим роком, а й через вплив на ринок зовнішніх факторів. «Ми бачимо певне зростання обсягів POS-кредитування – кредитування побутової техніки та електроніки. Але попит на електроніку за останній рік, навіть півтора року, дуже прив'язаний до зростання курсу долара. Тільки-но починає зростати курс, населення починає масово купувати, вкладати гривню в купівлю побутової техніки, в основному, більш або менш дорогу – «плазму», холодильники тощо. Відповідно, це, в тому числі, веде до зростання кредитування», – говорить голова правління банку «Михайлівський» Ігор Дорошенко. У цьому плані банкірам пощастило: на міжбанку долар досяг 24 грн, а в роздробі перевищив 25 грн/$.

Перспективи зростання

Конкуренція почне посилюватися, на п'яти банків вже наступають невеликі компанії. «З'являються фінансові компанії, які займаються споживчим кредитуванням. Це «Кредит-Маркет», «Швидкі гроші», E-Credit. Вони значно збільшують обсяг кредитування. Це пов'язано з тим, що рівень контролю і можливість роботи фінансової компанії глобально відрізняються від контролю за фінансовими установами та банками», – зазначає Сергій Мамедов. Саме відсутність жорстких обмежень регулятора дозволяє їм, за словами Руслана Кізяка, бути «спритнішими» під час видачі кредитів і «оперативно реагувати на повернення заборгованості». У цьому сегменті з банками конкурують кредитні спілки, ломбарди та фінансові компанії.

У банківському середовищі побутує думка, що кредитні картки за рахунок револьверності можуть стати локомотивом роздрібного ринку. «Але інфраструктура усе ще слабка. В країні досить багато місць, де банківська картка – це лише шматок пластику. Потенціал величезний в містах-мільйонниках, але значна частина населення проживає в менших населених пунктах. І нам складно і довго діставатися туди», – говорить Руслан Кизяк.

Банкір також закликає скептично оцінювати ринок онлайн-кредитів. «В онлайн-середовищі – досить значна частка клієнтури, яка ще недостатньо заробляє, щоб нагодувати банківську систему. Користувач молодий в інтернеті. І хоча ситуація поліпшується, зараз найпростіше достукатися до онлайн-користувача через інтернет-магазини, мережеві магазини, які представлені онлайн, і через схему онлайн-розстрочки», – пояснює він.

Далі – більше

Тенденції розвитку роздрібного кредитування вказують на те, що банки намагатимуться стати ближчими до клієнта. Часи, коли потенційний позичальник ходить відділеннями банків у пошуках кредиту, можуть знову піти в минуле, банки самі бігатимуть за клієнтом. «Для видачі споживчих кредитів, продажу кредитних карток, мікрокредитів класичні відділення як такі не потрібні. Це можна робити за допомогою міні-офісів та кредитних фахівців, які працюють в торгових мережах. Дуже багато банків продають через інтернет, альтернативні канали», – розповідає пан Дорошенко. Тепер навіть доставка кредитних карток кур'єром стає не унікальною послугою, а базовою опцією, якщо, звичайно, цей сегмент важливий для банку.

Що більше банків повертатимуться до цього сегмента, то вище будуть обсяги кредитів, що видаватимуться, особливо на тлі очікуваного в 2016 році першого за останні кілька років зростання реального ВВП. «Ми перебуваємо в точці перелому. Гадаю, що I квартал 2016-го стане визначальним для розвитку роздрібного кредитування, – прогнозує Артур Атанов. – У 2015 році банки кредитують сумарно на 1 млрд грн на місяць. Зараз буде 1,5-2 млрд грн наприкінці року. І вийдемо в 2016-му на 3 млрд грн на місяць обсягу роздрібного кредитування всієї системи».

Але все упирається в два обмеження: процентні ставки і платоспроможність клієнтів. Якщо ресурси будуть дорогими, українців буде складно переконати брати в борг. «Кредитоспроможність населення значно зменшилася. Тому визначити свого позичальника, знайти його дуже важко для банків», – нарікає Сергій Мамедов. Це найменше стосується фаст-кредитів. «Якщо ми говоримо про кеш-кредитування, то рівень ставок там від 40% до 80%», – пояснює банкір.

Тим часом кількість людей, здатних платити 80% річних, стрімко скорочується. «Якщо раніше сегмент клієнтів з високим рівнем доходу був більше, то зараз він стає менше. Клієнти продовжують бідніти. І банкам дуже важливо зрозуміти в рамках кредитної політики, на кого орієнтуватися. Якщо орієнтуватися і видавати кредити за правилами 2013 року, то зараз буде видаватися дуже мало кредитів», – розповідає директор департаменту ризик-менеджменту банку «Михайлівський» Євген Матрос.

 

Долучайтесь