Шуфрич врятував землю від банку

Шуфрич врятував землю від банку

Депутат Нестор Шуфрич встиг вивести земельну ділянку площею 8 га з-під застави Південкомбанку, який збанкрутував два роки тому, з'ясували журналісти телепрограми «Схеми». Земля в Козині з видом на Дніпро була віддана банку в заставу під кредит на 117 млн грн, але потім через суд з неї зняли обтяження. Незахищеність прав кредиторів залишається основною проблемою банківського ринку.



Донецький кредит

Виявилося, що народний депутат Нестор Шуфрич («Опозиційний блок») пов'язаний з історією втрати платоспроможності Південкомбанку, який збанкрутував навесні 2014 року, з'ясували журналісти програми «Схеми».

З судового рішення у справі № 22ц-780/6551/14 (копію має FinClub) випливає, що 12 липня 2012 року донецьке ТОВ «Алітек» отримало річну кредитну лінію в Південкомбанку на 70 млн грн під 17,2%. Через десять днів ліміт підвищили до 117 млн грн завдяки тому, що Нестор Шуфрич передав банку в заставу земельну ділянку площею 8 гектарів у селі Козин Обухівського району Київської області. Договір іпотеки № 592 між банком і Нестором Шуфричем був укладений 31 липня 2012 року.

Земля Шуфрича3

16 липня 2013-го Південкомбанк вніс зміни до кредитного договору: кредит продовжено на рік, а землю біля Дніпра виведено з-під іпотеки. Замість неї у заставу оформили відходи збагачення залізних руд компанії «Транс-Трейд». І хоча договір про розірвання договору іпотеки не був укладений, Нестор Шуфрич вирішив, що договір іпотеки втратив чинність, і подав до суду. Обухівський районний суд не знайшов підстав для розірвання договору, але Апеляційний суд області скасував це рішення і 18 грудня 2014 року зобов'язав банк зняти обтяження з ділянки позивача.

Ліквідатор Південкомбанку подав касаційну скаргу, але 11 березня 2015 року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних та кримінальних справ відхилив її. За день до цього, 10 березня, розпочалась ліквідація компанії «Алітек».

Спірний борг

Нестор Шуфрич стверджує, що компанія «Алітек» борг погасила. «Ми виступали з договором поруки за фірму, яка повернула кредит. І ми були дуже здивовані, що договір іпотеки не був розірваний і що під цей договір хтось інший взяв кредит – просто скористався ситуацією», – повідомив депутат в програмі «Схеми».

Компанія «Алітек» не повернула кредит: Південкомбанк втратив і гроші, і заставу. І хоча банк 6 жовтня 2015 року в Господарчому суді Донецької області виграв справу против «Алітек» на суму 219 млн грн, з донецької компанії в стані припинення йому навряд чи вдасться щось отримати. Хоча суд зобов’язав «Алітек» повернути банку 117 млн грн боргу по кредиту, сплатити протерміновані і поточні відсотки – на 39,46 млн грн. Це рішення суду не було оскаржено, тому вступило в силу 23 жовтня.

За даними Нацбанку, власником Південкомбанку був Руслан Циплаков – друг і соратник молодшого сина екс-президента Віктора Януковича. Руслан Циплаков також володів Терра Банком, який наприкінці 2013 року продав власникові кредитної спілки «Володар» Сергію Клименку. Терра Банк також збанкрутував.

Проблеми неповернень

Неможливість погасити кредит «Алітеку» за рахунок землі пана Шуфрича навряд чи стала причиною банкрутства Південкомбанку. На момент впровадження в нього тимчасової адміністрації кредитний портфель банку становив 4,16 млрд грн. Позика «Алітеку» – не більше 3,5% від цієї суми. При цьому кредити корпоративному сектору видавалися, здебільшого, за рахунок грошей населення: роздрібні депозити (2,93 млрд грн) більше ніж удвічі перевищували вклади бізнесу (1,48 млрд грн).

Відмова позичальників платити за кредитами часто або стає причиною неплатоспроможності, або підсилює її, роблячи неможливим відновлення роботи банку. «Кредити в банках-банкрутах гасяться досить мляво. Тому якість портфелів поступово падає, повертати кошти все складніше і продати їх теж важко», – вважає заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик.

Без зміни відповідальності позичальників ситуація з поверненням кредитів не покращиться. «Потрібні зміни до законодавства. Люди мають розуміти, що якщо вони не повертають кредити, то не зможуть бути депутатами, юристами, суддями. Інакше про захист прав кредиторів говорити взагалі немає сенсу», – зазначає голова правління банку «Форвард» Андрій Кисельов.

 

Долучайтесь