Смолій пішов по політиках Фото bank.gov.ua

Смолій пішов по політиках

Яків Смолій почав роуд-шоу, щоб заручитися підтримкою парламентських фракцій і груп під час голосування за його кандидатуру на пост голови НБУ. Радикальна партія Олега Ляшка скористалася зустріччю з кандидатом, щоб публічно звинуватити його в залежності від президента і позбавити своєї підтримки. У Смолія є час до кінця лютого, щоб схилити інших депутатів до позитивного голосування.


«Гонтарева в штанях»

«Невже ви вважаєте, що у вас є моральне право претендувати на посаду голови НБУ? Ви чия людина? Звідки ви? Я знаю, хто ви такий! Ви – Гонтарева в штанях!» – з цих слів Олег Ляшко почав свій виступ на засіданні фракції Радикальної партії. На нього спрямовані телекамери, депутати мовчки слухають його промову, а кандидат на пост голови НБУ Яків Смолій не сміє обурюватися.

Він прийшов на запрошення «радикалів», щоб розповісти про майбутню політику НБУ під його керівництвом. До цього його закликав і спікер парламенту Андрій Парубій. Інакше в.о. голови НБУ просто не збере необхідні для затвердження 226 голосів.

Напередодні комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності схвалив проекти постанов про звільнення Валерії Гонтаревої та призначення Якова Смолія не її місце. Зараз цим комітетом керує депутат з фракції БПП Михайло Довбенко, але до нього кілька років фінанси в парламенті курирував «радикал» Сергій Рибалка. «Ненависть» до Гонтаревої «радикали» публічно виявляли неодноразово. Більшість виступів Гонтаревої в парламенті супроводжувалися гулом і улюлюканням депутатів. Рідко коли вона могла завершити свою доповідь, а одного разу Ляшко театрально перервав виступ, обсипавши її фальшивими доларами. Зараз же Ляшко запросив ЗМІ, щоб влаштувати публічну екзекуцію вже Якову Смолію.

В ході спілкування зі Смолієм він усіляко намагався вивести його з рівноваги: забував ім’я по батькові («Яків, як вас там?»), неправильно називав його вік, спекулював на темі «мільйонного» статку. «Дорогий пан Смолій, навіщо ви йдете в НБУ? Що вам в житті не вистачає? Вам 63 роки (57 років. – Ред.), ви заробили десятки мільйонів. Ви ж, напевно, кожен день їсте червону і чорну ікру?! Ви яскравий представник категорії населення – "ікрожерів"!» – увійшов у раж Олег Ляшко.

Претензії «по суті» висувалися ті ж, що раніше адресувалися Гонтаревій: високий курс, інфляція, відсутність довіри до банків, дорогі кредити. «Ви були першим заступником Гонтаревої, коли вона була головою НБУ, і персонально відповідаєте за її політику, так само, як і вся її команда! Раніше всіх собак повісили на неї, але про вас чомусь забувають. А ви весь такий успішний, в 63 роки у вас все є, але ніхто навіть не чув, як ви розмовляєте. Мені здається, вираз «в тихому болоті» – це про вас!» – не вгамовувався Ляшко.

Критикуєш – пропонуй!

Якову Смолію дали 10 хвилин для виступу. Він переказав свою біографію, розповів про плани НБУ в сферах банківського нагляду, валютного регулювання та вирішення проблеми непрацюючих активів. Смолій анонсував низку позитивних для ринку ініціатив, наприклад, скасування обов'язкового продажу 50% валютної виручки.

Відповідаючи на претензії, Смолій говорив тихо й впевнено. Майже не збиваючись і не підвищуючи голос. Стосовно більшості проблемних місць банківської системи у нього були пропозиції: «Хочете вирішити проблему проблемних активів? Пропонуємо законопроект про створення компаній з управління проблемною заборгованістю. Спростити валютне регулювання? Є законопроект «Про валюту». Потрібно збільшити кредитування? Ухваліть закони про кредитний реєстр, процедуру банкрутства, захист прав кредиторів!». До речі, вчора парламент ухвалив закон про кредитний реєстр НБУ.

Ставка спотикання

Ляшко не витримав навіть 10 хвилин і перебив його. «Розкажіть, пане Смолій, яка ставка Федеральної резервної системи США? А яка у Європейського центробанку? Яка в Англії та України? Чому наш бізнес не може брати дешеві кредити під 5% річних?» – дивувався Ляшко. На що Смолій заперечив, що облікова ставка в 16% – це вимушений захід для боротьби з інфляцією, серед причин якої багато факторів, на які НБУ не впливає. Але пом'якшення монетарної політики цього року не буде!

«У нас тільки цей рік почався, а до наступного хрін доживеш. Як же народ житиме за такої ставки? А бізнес? Наш кандидат зазвичай «плаває», я з більшим успіхом міг би бути головою НБУ, ніж він!» – хвалився екс-журналіст Олег Ляшко.

Бенефісу Ляшка не вийшло. До атак на Смолія підключилися однопартійці. «Інфляція викликана тим, що у нас слабка промисловість, велика імпортозалежність і вручну піднімаються комунальні тарифи. А ви підвищенням облікової ставки робите ще гірше!» – обурювався Віктор Галасюк, який відповідає за економічну ідеологію Радикальної партії.

Він зажадав від Смолія припинити політику «дорогих грошей», щоб економіка могла зростати. «Україна – фінансова пустеля. Національні виробники не можуть взяти кредити ні на розвиток, ні на модернізацію. Вони поставлені в нерівні умови з іноземними конкурентами, і це результат роботи НБУ. За чиєю вказівкою, президента або МВФ, дайте відповідь! Українська економіка – 12-а в світі з кінця за дорожнечею кредитів – на рівні Конго і Гондурасу. Як ви можете тримати таку «драконівську» процентну ставку і допомагати спекулянтам заробити на депозитних сертифікатах 18% річних!» – обурювався Віктор Галасюк.

(Не)залежність Смолія

Ще одна претензія «радикалів»: вони впевнені, що Смолій – «людина Порошенка» і кандидат від МВФ.

«У разі обрання мене головою Національний банк залишатиметься незалежною інституцією. Я не отримував і не отримую ніяких вказівок ні з Банкової, ні з Грушевського. Моя позиція не зміниться», – парирував Смолій.

Але Ляшко «не вірить».

– Не розказуйте, що вами не керує Банкова. Та ви звідти не вилазите. Скільки ви там разів були цього тижня?

– Жодного разу.

– А минулого?

– Теж жодного разу.

– А скільки разів вам телефонував президент?

– Жодного.

– А як же ви з ним спілкуєтесь?

– Я з ним спілкувався ще до поїздки в Давос.

– А з ким же ви тоді спілкуєтеся з держорганів?

– Спілкуємося з Міністерством фінансів.

Дебати закінчуються рукостисканням і напуттям Якову Смолію: «У вас є стрижень, ви прийшли і відповіли, хоча вам тут не зробили теплу ванну. Ви не боягуз, але ви будете проводити політику влади, яка не відповідає інтересам країни. Мені здається, вам краще зайнятися своїм бізнесом, це у вас краще виходить, ніж захист інтересів України».

«Є бажаючі підтримати компрадорську політику кандидата Смолія?» – єхидно запитав Ляшко у членів фракції. «Радикали» проти. Шоу закінчилося.

Складнощі призначення

Спроба вмовити фракцію Радикальної партії віддати голоси «за» спочатку виглядала утопічно. Смолію для призначення головою НБУ необхідно заручитися підтримкою двох найбільших фракцій – «Блок Петра Порошенка» і «Народний фронт», а також позафракційних депутатів і депутатських груп.

У БПП спілкування зі Смолієм, кандидатура якого внесена президентом Петром Порошенком, вирішили відкласти до кінця лютого. В.о. голови фінансового комітету Михайло Довбенко (БПП) повідомив FinClub, що фракція заслухає кандидата 26 лютого. «У нас щільний графік і у Смолія теж. Ми йому дали можливість поспілкуватися з іншими фракціями і групами, де є в цьому необхідність. Але більшість нашої фракції підтримує кандидатуру Смолія», – заявив Довбенко.

«Народний фронт» питання призначення голови НБУ поки на фракції не обговорював. «У нас вчора було засідання фракції, це питання ми не проговорювали. Тому ми поки не запрошували його на фракцію. Але кандидатура Смолія гарна. Кажуть, він непоганий фахівець і аполітичний», – сказав FinClub депутат Олександр Кірш.

Найближче випробування «зустріччю» у Смолія відбудеться сьогодні. Його запрошено на засідання фракції «Самопоміч». Голова цієї політичної сили Олег Березюк вчора ще не визначився, чи підтримає він кандидата. «Ми вирішимо це на фракції», – заявив він FinClub.

Ще одна опозиційна сила – «Батьківщина» – налаштована скептично. «Ми обов'язково його запросимо, щоб висловити свою позицію. Але ми не очікуємо серйозних змін в політиці НБУ, якщо його призначать. Адже це діючий заступник Гонтаревої, діяльність якої ми оцінюємо критично. Ми подали заяву до НАБУ щодо розслідування фактів корупції під час її керівництва», – повідомив FinClub член цієї фракції Іван Крулько.

Голосування кандидатури Якова Смолія заплановано на період з 27 лютого до 2 березня.

Подписывайтесь на новости FinClub в TelegramViberTwitter и Facebook.

Долучайтесь