Автострахування навчили інтернету
Від сьогодні автовласники можуть придбати електронний поліс ОСЦПВ. Щоправда, поки лише десять страховиків готові до продажу через інтернет. Решта компаній по-старому оформлятимуть поліси на паперових бланках. Ризиком є то, що ніхто не знає, чи буде поліція визнавати за страховий поліс «файл» з вашої електронної пошти.
7 лютого увійшло в історію страхового ринку як день старту продажів полісів ОСЦПВ в електронній формі. Сьогодні набуло чинності розпорядження Нацкомфінпослуг, яким страховим компаніям дозволили укладати договори автострахування через інтернет.
Не виходячи з дому
Тепер щоб купити поліс ОСЦПВ, автовласникові не потрібно їхати до офісу страхової компанії або чекати її кур'єра. Операцію купівлі страховки можна провести онлайн. Для цього через сайт обраної вами страхової компанії подається заявка із зазначенням усіх необхідних для укладення договору даних. На їх основі страховик розраховує ціну договору і формує остаточну пропозицію для клієнта.
«Пропозиція» буде згенерована в базі даних МТСБУ і залишиться актуальною протягом доби. Якщо клієнт згоден з умовами страхування, він підтверджує транзакцію (як підтверджуються операції в інтернет-банкінгу) і оплачує послуги страховика: або платіжною карткою через сайт компанії, або готівкою у відділенні банку. Після надходження оплати поліс автоматично реєструється в базі даних МТСБУ, а клієнт отримує на свою електронну пошту підтвердження страхування своєї відповідальності перед третіми особами. Електронний поліс можна зберігати в телефоні або роздрукувати.
Електронний поліс має переваги. Клієнт може оформити договір в будь-який зручний для нього час, а не тільки в «робочий». І для цього йому не доведеться їхати в офіс страховика. Мінімізується ризик придбання фальшивки – електронний поліс виписуватиметься безпосередньо з Централізованої бази даних МТСБУ.
При цьому бюро зможе оперативно блокувати продаж полісів неплатоспроможними компаніями: в разі виключення їх з МТСБУ укладення нових полісів стане неможливим. Якщо у вас виникнуть сумніви з приводу достовірності е-поліса ОСЦПВ, його достовірність можна перевірити через інтернет, QR-код і СМС-запит, у разі відсутності інтернету.
Прогрес не стоїть на місці
Запуск електронного поліса – вимога часу. «Поява електронного поліса стала логічною відповіддю на зміни, які відбуваються в сучасному світі. Поведінка споживача змінюється. І щоб відповідати його новим вимогам, страховим компаніям потрібно змінюватися і підлаштовуватися», – вважає голова правління СК «ІНГО Україна» Ігор Гордієнко. «Протягом останнього року була проведена величезна робота страховиків та МТСБУ, що в кінцевому підсумку зробило можливою реалізацію найбільшого проекту в сфері страхування ОСЦПВ з тих пір, як цей вид став обов'язковим», – розповіли FinClub в СК «Арсенал Страхування».
Керівник IT-департаменту СК «Вусо» Олександр Синекоп вважає, що електронний поліс може бути дешевше для клієнтів. «Такий поліс не тільки збереже час, але може стати й дешевшим, бо скорочуються адміністративні витрати. Крім того, клієнт точно знатиме, що його поліс дійсний і забезпечений страховим покриттям працюючої компанії, а не СК, яка давно пішла або збанкрутіла», – пояснює страховик. Йдеться про торгівлю «невідомими» полісами на узбіччях трас.
Перехід на нові правила не буде безболісним. МТСБУ рекомендує клієнтам протягом мінімум шести місяців мати при собі роздрукований електронний поліс. І хоча Нацполіція може перевіряти у водія наявність поліса через ЦБД МТСБУ за номером договору або номером автомобіля, офіційної відповіді від МВС і Нацполіціі немає. Як немає і внутрішніх документів, які б регулювали це питання. «Відсутність таких документів може призводити до неоднозначного трактування норм законодавства про наявність чи відсутність страхових полісів у випадках укладення договорів обов'язкового страхування в електронній формі», – підкреслив Олександр Синекоп.
Більш того, тільки менша частина готова до нововведень. За інформацією FinClub, лише 10 страхових компаній пройшли тестування МТСБУ і сьогодні почнуть продавати поліси онлайн: «ІНГО Україна», «ПЗУ Україна», «Арсенал Страхування», «Уніка», «АХА Страхування», «Вусо», «Домінанта», «УПСК», «Європейський страховий альянс», «Юнівес». Іншим гравцям доведеться доопрацьовувати IT-системи.
У МТСБУ говорять, що членами бюро є 53 СК. Більше половини страхових компаній, які працюють в сегменті ОСЦПВ, планують впровадити електронний поліс «вже найближчим часом». «Електронний поліс ОСЦПВ фактично став офіційним стартом справжніх електронних продажів на страховому ринку. Той факт, що не вся нормативна база готова до цього впровадження, не може стати приводом для зволікань. Тут сам факт запуску електронних продажів є більш важливим, ніж ступінь готовності навколишнього середовища. Це дуже важливий крок для страхового ринку, який відкриє шлях для нових технологій у страхуванні», – вважає Ігор Гордієнко.
Але є ще один ризик. Онлайн-системи страховиків та МТСБУ залишаються дуже вразливими перед кіберзагрозами. «Після атаки вірусу PETYA.А влітку минулого року у деяких страховиків «злетіли» бази даних і зникла частина інформації про клієнтські договори. А ЦБ МСТБУ була недоступною близько тижня. Як в такій ситуації автовласникові довести, що поліс у нього є?» – обурилися в одній з СК.
Олександр Синекоп вважає, що гальмувати популярність електронного поліса будуть страхові компанії та самі клієнти. «Останній «стоп» був у законодавчій основі для функціонування електронного поліса, але його усунуто. Зараз тільки самі страхові компанії можуть стримувати повноцінне впровадження електронного поліса в Україні через свою неготовність. І, звичайно, залишається ще такий фактор, як низький рівень фінансової грамотності у споживачів страхових послуг. Як наслідок – недовіра до нововведень. Клієнти звикли за 25 років купувати паперовий поліс, тому відмовитися від нього буде непросто», – пояснює Олександр Синекоп.
Подписывайтесь на новости FinClub в Telegram, Viber, Twitter и Facebook.
ТОП-новини