Іноземці зароблять на гривні

Іноземці зароблять на гривні

Українські державні облігації викликали підвищений інтерес у нерезидентів: їхній портфель гривневих ОВДП минулого тижня виріс на 3,5 млрд грн, до 9,3 млрд грн. Фінансисти вважають, що держоблігації стали привабливим активом після підвищення Нацбанком облікової ставки, що штовхає прибутковість держпаперів вгору. Бажання заробити більше 16% річних, а також отримати курсову різницю, в разі зміцнення гривні, спонукає іноземців йти на ризик.


Нова хвиля

Іноземні інвестори відновили вкладення в український держборг. Від початку року портфель облігацій внутрішньої держпозики у нерезидентів зріс в 1,6 раза – з 5,2 млрд до 9,3 млрд грн. Пікова закупівля держпаперів припала на останній день січня, коли нерезиденти купили ОВДП на 2,54 млрд грн. Наступного дня вони докупили цінних паперів на 0,94 млрд грн.

Востаннє такий різкий приплив зовнішніх грошей на внутрішній борговий ринок спостерігався наприкінці літа – на початку осені минулого року, коли нерезиденти практично з нуля довели свій портфель ОВДП до 4,5 млрд грн. «Це вже друга хвиля інвестування нерезидентів у гривневі ОВДП за останній рік. Попередня відбувалася в серпні-жовтні 2017 року. Всього на даний момент іноземні інвестори вклали в гривневі ОВДП понад $300 млн», – відзначає головний аналітик Альфа-Банку і Укрсоцбанку Олексій Блінов. За його словами, на світовому фінансовому ринку склалася ситуація, коли перелік високоприбуткових інвестицій обмежений, тоді як апетит інвесторів до ризику досить високий. «Це приваблює їх до українського ринку», – впевнений аналітик.

Спекулятивний попит на український держборг наприкінці січня спровокував Нацбанк. Його рішення підвищити з 26 січня облікову ставку з 14,5% до 16% викликало зростання прибутковості ОВДП. Уже 30 січня на аукціоні ставка за держпаперами з погашенням до року виросла на 0,5 п.п. – до 16,5% річних, а Мінфін від їх продажу залучив 3,7 млрд грн. У наступні два дні ці папери опинилися на балансі у нерезидентів. «Більшість гривневих ОВДП придбали нерезиденти. За підсумками торгів вони збільшили свій портфель на 2,54 млрд грн», – зазначає начальник управління операцій на фондовому ринку ОТП Банку Олег Сердюк.

За словами учасників ринку, основною популярністю серед іноземців користувалися короткі папери з терміном погашення через три-дев'ять місяців і частково п'ятирічні ОВДП. «За середу – четвер, коли відбувалося збільшення портфеля нерезидентів, основний обсяг операцій на вторинному ринку, за даними НБУ, був з тими облігаціями, які були розміщені на первинному ринку. А це папери з погашенням в квітні, липні та жовтні 2018 року, а також частина з погашенням у 2022-му», – розповів старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.

 

 


Додатковий прибуток

Крім процентного доходу, який інвестори отримають при погашенні паперів, їх також привабила можливість заробити на курсовій різниці. В НБУ заявляли, що курс на рівні 29 грн/$, який спостерігався в січні, є тимчасовим, і гривня може зміцнитися. Долар вже подешевшав нижче 28 грн/$. «Якщо гривня почне своє зміцнення щодо інших валют, то це буде додатковим прибутком для інвесторів, бо вони потім зможуть відкупити валюту за нижчим курсом», – говорить трейдер на локальному ринку цінних паперів компанії Concorde Capital Аліса Тихомирова.

Щоб увійти в гривневі ОВДП, нерезидентам потрібно було продати заведену в країну валюту на міжбанку. Фінансисти оцінюють обсяг продажів інвесторів у $90 млн (еквівалент 2,5 млрд грн) за котируваннями вище 28 грн/$. Олексій Блінов вважає, що саме це стало головним чинником зміцнення гривні наприкінці січня, коли курс впевнено повернувся на рівень нижче позначки 28 грн/$. І 31 січня Національному банку навіть довелося двічі оголошувати аукціони з викуповування доларів.

Можливість заробити на курсовій різниці у інвесторів з'явиться після погашення паперів або їх продажу на вторинному ринку, і лише за умови реалізації прогнозу зміцнення гривні навесні – влітку. «Багато хто розумів, що курс гривні не перевищить значення 29 грн/$ і при поточній обліковій ставці почнеться розворот. Зрозуміло, що курс буде нижче 28, може 27,5 грн/$. Влітку всі очікують зміцнення гривні. Оскільки їхні папери короткі, то після погашення вони купуватимуть валюту за низьким курсом і залишаться в абсолютному виграші», – вважає директор казначейства Райффайзен Банку Аваль Володимир Кравченко.

Старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович звертає увагу на те, що вкладення інвесторів рівномірно розподілені між короткими паперами. Їх погашення Мінфіном заплановано на квітень, липень і жовтень. «Виходячи з цієї інформації, можна зробити висновок, що нерезиденти відносно рівномірно розподілили свої нові вкладення в 2018 році на період, коли вони очікують курс гривні на найбільш привабливому для себе рівні», – зазначив він.

НБУ постійно говорить про вплив на валютний курс сезонних чинників (надходження валюти від аграрного експорту, платежі за енергетичний імпорт, сезони ділової активності). І хоча дані 2017 року не дозволяють їх екстраполювати на поточний рік, варто знати, що торік гривня від початку року до кінця квітня зміцніла на 4%, до кінця липня – на 6%, а жовтня – на 3%.

Але якщо гривня продовжить падати, прибуток нерезидентів зменшиться, а за більш ніж 10-відсоткової девальвації – приблизно до 32 грн/$ – їхня інвестиція взагалі стане збитковою, вважає трейдер Аліса Тихомирова. Якщо такий сценарій буде реалізовано та інтерес інвесторів до гривневих ОВДП згасне, вони зможуть переключитися на папери без курсового ризику – єврооблігації та валютні ОВДП.

Інвестиції триватимуть

Поки ситуація з курсом виглядає оптимістичною, нерезиденти продовжать скуповувати гривневі борги. «Попит з боку нерезидентів залишиться на високому рівні найближчим часом, з огляду на те, що прибутковості за гривневими ОВДП видаються досить привабливими для них, особливо якщо порівнювати зі ставками на інших ринках», – зазначає пані Тихомирова.

Олексій Блінов звернув увагу, що аукціон 30 січня характеризувався істотним незадоволеним попитом. Багато нерезидентів запросили прибутковість 17% і вище, яку Міністерство фінансів того дня відхилило. «Незабаром можна очікувати додаткового входження іноземців в українські ОВДП. Такий активний попит вигідний Міністерству фінансів, оскільки він стримує прибутковість з цінних паперів від активного росту. В результаті ставки прибутковості з ОВДП на первинних аукціонах протягом останнього тижня виросли набагато менше, ніж збільшилася облікова ставка НБУ», – говорить аналітик.

Найближчим часом портфель нерезидентів виросте ще на кілька мільярдів гривень, вважає аналітик ICU Тарас Котович. «Нерезиденти очікують, що вартість іноземної валюти знизиться і принесе додаткову вигоду. Також вони очікують, що різниця в ставках з ОВДП і валютних активів найближчим часом залишатиметься досить великою», – пояснив він.

Ключове завдання для влади – спонукати інвесторів не виводити валюту з країни, коли Мінфін погасить короткі держоблігації, а заманити гривню в нові боргові папери. «З погляду самої монетарної політики це вигідний симбіоз: високі ставки залучають іноземну валюту в країну, що підтримує гривню і таким чином благотворно впливає на інфляцію. Однак для довгострокової стійкості даної конструкції важлива підтримка загальної макрофінансової стабільності, а також прогрес з програмою реформ і зовнішнім рефінансуванням державного боргу», – додав Олексій Блінов.

Іван Пальчевський

 

Подписывайтесь на новости FinClub в TelegramViberTwitter и Facebook.

Долучайтесь