Ставки йдуть донизу
Облікову ставку Нацбанку знову знижено – тепер до 16,5%. Це автоматично зменшить доходи банків від купівлі депозитних сертифікатів НБУ і підвищить їхній інтерес до держоблігацій, які фіксують прибутковість більше 16% річних на найближчі п'ять років. Кредитні ставки для бізнесу підуть униз тільки разом з відсотками за депозитами.
Гривня, дешево
Зниження облікової ставки з 18% до 16,5% має прискорити здешевлення вартості грошей на ринку. Першими, автоматично, знизяться ціни на депозитні сертифікати і кредити Нацбанку. «Депозитні ставки у нас прив'язані до облікової ставки. Якщо вона знижується, автоматично зменшуються ставки депозитних сертифікатів. Зараз у нас існує коридор плюс-мінус 2%», – сказав заступник голови НБУ Олег Чурій. Це означає, що банки зможуть розмістити гроші «на одну ніч» в Нацбанку тільки під 14,5%, на два тижні – під 16,5%, а взяти кредит овернайт коштуватиме 18,5%. До сьогодні це було 16%, 18% і 20% відповідно.
Це досить різке зниження. «Облікову ставку знизять щонайменше на 100 базисних пунктів до 17%», – сказав напередодні скарбничий, заступник голови правління Сітібанку Владислав Сочинський.
В НБУ очікують, що це призведе до зниження попиту банків на депозитні сертифікати. «Це буде рішення банків. Якщо вони бачать, що ставки знижуються, то, безумовно, банкам стає вигідніше купувати довгі інструменти, щоб закріпити рівень ставок, ніж інвестувати в короткі інструменти. Якщо падають ставки, інститути, які інвестують в короткі інструменти, програють з точки зору прибутковості», – стверджує Олег Чурій.
«Закріпити» прибутковість банки зможуть за допомогою купівлі ОВДП, до того ж зараз Мінфін оголосив аукціон небаченої щедрості. 21 червня він продавав п'ятирічні ОВДП з прибутковістю 16,75% (залучив до держбюджету 1,51 млрд грн). Ідентичну прибутковість (16,85%) Мінфін дає і за річними облігаціями. Навіть за тримісячними бондами прибутковість на близькому рівні – 16,2%.
На поточний рік інфляційна мета НБУ – на рівні 12% плюс-мінус 3 п. п., на наступний рік – 8% плюс-мінус 2 п. п. Однак Мінфін готовий платити кредиторам понад 16% у найближчі п'ять років. В таких умовах попит банків на держбонди зросте. «Мінфін досить активно працює на первинному ринку розміщення ОВДП. І це дає нам розуміння того, що, ймовірно, банки усе-таки більшу частину грошей почнуть направляти на ринок ОВДП», – очікує Олег Чурій.
Банки йдуть від ризиків
Обсяг вкладень банків у депозитні сертифікати знижується від початку року: якщо наприкінці 2015 року банки вклали в них 89,8 млрд грн, то на кінець квітня 2016-го – вже 62,8 млрд грн. За травень цей показник скоротився ще на 8,7% – до 57,3 млрд грн. На цю ж дату на балансі банків було ОВДП на 133 млрд грн. За перші 23 дня червня їхні вкладення, втім, скоротилися на 0,5 млрд грн.
Обидва інструменти – депсертифікати і ОВДП – є для банків безризиковими інструментами, особливо в порівнянні з кредитуванням бізнесу. «Такі інструменти є вторинним резервом ліквідних коштів банку: отримання рефінансування НБУ під заставу цих паперів простіше і швидше», – говорить директор казначейства Ощадбанку Володимир Ісаков.
Про інтерес до держпаперів говорив і голова правління Сітібанку Стівен Фішер. За його словами, вкладення в депозитні сертифікати і ОВДП є інструментом управління ліквідністю в період, поки банк не знайде хорошого позичальника для видачі йому кредиту. «Ми очікуємо, що вплив від зниження облікової ставки передаватиметься на робочі ставки банків: як на депозити, так і на кредити», – говорить Владислав Сочинський. Від початку року річні депозити в найбільших банках в середньому подешевшали з 21,22% до 19,25%, тримісячні вклади коштують 17,6%.
Олена Губар, В'ячеслав Садовничий
ТОП-новини