Торгівля майбутнім: УБ запустила ф'ючерси на нафту і Bitcoin

Торгівля майбутнім: УБ запустила ф'ючерси на нафту і Bitcoin

Учора на «Українській біржі» стартували торги ф'ючерсами на Bitcoin і нафту марки Brent. Торги відбулися тільки з одним з цих інструментів, але учасники ринку задоволені результатом. Щоправда, знайти маркет-мейкерів для підтримки ліквідності нових інструментів непросто.


Перші пішли

Анонсовані заздалегідь торги ф'ючерсами на Bitcoin учора на «Українській біржі» так і не стартували. «За Bitcoin поки не вийшов маркет-мейкер. В результаті був широкий спред, і угод не було. Знаю, що колеги просто не встигли підготуватися. Чекаємо з дня на день», – розповів керуючий директор ІГ «Універ» Олексій Сухоруков.

Різниця між котируваннями на купівлю (680 пунктів) і продаж (890 п) ф'ючерсу вчора становила 31% (!). Випущений ф'ючерс BT-3.17 буде виконано на «Українській біржі» 15 березня 2017 року з перерахуванням варіаційної маржі, розрахованої з середньої ринкової ціни Bitcoin на блокчейн-браузері blockchain.info за 14 березня.

Усе ж запустилися торги ф'ючерсами на нафту марки Brent. Обсяг торгів ними склав 249,5 тис. грн. Було укладено 12 угод за ціною від 55,45 грн до 56,15 грн. Усього ж було відкрито 20 позицій (на 293,8 тис. грн). Динаміка зростання BRNT-2.17 за день – 3,07%.

Останній день звернення випущеного ф'ючерсу – 1 лютого 2017 року, коли настане термін виконання контракту. При закритті використовуватиметься значення індексу нафти сорту Brent, опубліковане на сайті ICE в день виконання контракту. «Варіаційна маржа розраховується виходячи з курсу долара США відносно української гривні, розрахованого на підставі даних міжбанківського валютного ринку України за станом на 16:00 в дату розрахунку варіаційної маржі», – йдеться на сайті УБ.

Торгували ф'ючерсом на нафту переважно неназвані маркет-мейкери. «Напевно сказати не можна: торги проходять анонімно. Реальну частку кожного учасника на ринку знає тільки біржа», – говорить ризик-менеджер компанії Dragon Capital Дмитро Михайлусенко.

Українське ноу-хау

Ідея запустити нові похідні інструменти в учасників ринку з'явилася ще влітку. «Тоді «Українська біржа» створила комітет з термінового ринку та ринку акцій. Його завданням стала розробка і впровадження нових фінансових інструментів. Під час підготовки до першого засідання всередині нашої компанії обговорювалися варіанти нових деривативів, таких як ф'ючерси на нафту і різні валютні пари», – говорить директор з розвитку онлайн-брокера SvitInvest Микола Ковригін.

Це були не єдині їхні пропозиції. «Виникла ідея, чому б не зробити ф'ючерс на Bitcoin, валюту нового покоління. Ми знали, що Bitcoin популярний в українському IT-співтоваристві, багато наших клієнтів розповідали, що крім «Української біржі» вони ще торгують Bitcoin на зарубіжних майданчиках», – зазначає Микола Ковригін.

За його словами, аналогів такого ф'ючерсу в світі немає, тому складно сказати, чи буде він користуватися популярністю серед учасників торгів. «Але якщо ф'ючерс «злетить», то він зможе підняти обсяги торгів на біржі на якісно новий рівень», – вважає він.

Дериватив для небагатьох

Нові інструменти зацікавлять певне коло інвесторів. «Вони будуть цікаві учасникам, які хотіли торгувати закордонними активами. Що стосується ф'ючерсу на Bitcoin, то його можна використовувати для спекуляцій на значущих новинах, які провокують різкі зміни у вартості Bitcoin, як це вже одного разу траплялося в липні 2016 року через збої в роботі бірж, де звертаються найбільш популярні криптовалюти. З нафтою те ж саме. Новини стосовно чорного золота постійно провокують розпродажі та ралі за короткі проміжки часу, а це привертає спекулянтів», – пояснив Дмитро Михайлусенко.

Торговці поки не вирішили, як популяризуватимуть нові інструменти серед учасників фінансового ринку і чи робитимуть це взагалі. «Ми поки що не думали про це. Потрібно подивитися, як нові інструменти будуть котируватися маркет-мейкером хоча б до кінця поточного року», – сказав Дмитро Михайлусенко.

«Ми вважаємо, що ф'ючерс на Brent має потенціал і в найближчому майбутньому стане популярним серед учасників ринку. Ф'ючерс на Bitcoin також має перспективи для розвитку, але без наявності маркет-мейкера, який підтримував би ліквідність за даним інструментом, серйозних торгів очікувати не варто», – підтверджує Микола Ковригін.

Учора обсяг торгів ф'ючерсом на курс євро – долар США на УБ (DE-3.17) склав 2,374 млн грн, а ф'ючерсом на ціну однієї тройської унції афінованого золота (GOLDU-3.17) – 481,1 тис. грн. «Я очікую, що Brent з часом може торгуватися активніше золота і євро/долара. Щодо Bitcoin поки складно будувати прогнози ліквідності. Це дуже інноваційний продукт навіть для розвинених країн, не кажучи про Україну», – зазначає Олексій Сухоруков.

Долучайтесь