Торговці поборються з банками за покупців ОВДП
Ініціатива дозволити банкам продавати ОВДП населенню через інтернет-банкінг загрожує бізнесу торговців цінними паперами, які втратять частину своїх клієнтів, особливо якщо банки різко знизять тарифи на свої послуги. Втім, від зусиль банків з популяризації інвестицій у держоблігації в перспективі виграють і торговці, адже обсяги ринку виростуть.
Кілька банків займаються розробкою мобільних додатків, які дозволять клієнтам в кілька кліків купувати ОВДП, повідомив начальник відділу депозитарного обліку державних цінних паперів НБУ Андрій Супрун під час Українського фінансового форуму, організованого ICU. Щоб реалізувати цю ініціативу, Нацбанк, Мінфін і НКЦПФР готують зміни до нормативно-правової бази. «Нацбанк повністю підтримує, Мінфін на нашому боці, навіть НКЦПФР начебто підтримує. Сподіваюся, ми за два місяці подолаємо усі зміни в депозитарній системі», – заявила в інтерв'ю FinClub заступник голови правління ПриватБанку Галина Пахачук.
У розпорядженні FinClub виявилися проекти обговорюваних документів. Зокрема, мова йде про правки до «Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андерайтингу, управління цінними паперами». Банки, які є «номінальними власниками» ОВДП і діють в інтересах своїх клієнтів, будуть прирівняні до звичайних торговців цінними паперами.
Крім того, в документі пропишуть визначення мобільного додатка для купівлі ОВДП. «Мобільний додаток – програмний засіб, розміщений в апаратно-програмному середовищі мобільного телефону або іншого електронного пристрою клієнта банку, який виконує функцію засобу ідентифікації та використовується в системах дистанційного обслуговування клієнтів банку, за допомогою якого здійснюються операції з цінними паперами та іншими фінансовими інструментами у випадках, передбачених "Правилами"», – йдеться в проекті рішення НКЦПФР.
У цій дефініції акцент робиться на тому, що це будуть виключно банківські програми – торговці цінними паперами не зможуть запропонувати клієнтам онлайн-послугу з купівлі ОВДП.
Перший пішов
Публічно про своє бажання продавати клієнтам ОВДП через додаток поки говорить тільки ПриватБанк. «Ми плануємо до кінця року все-таки вийти на цей продукт», – заявила Галина Пахачук. З березня ПриватБанк вже продав своїм вкладникам ОВДП на 545 млн грн. У банку підкреслюють, що фізособи 75% грошей інвестують у валютні ОВДП, і для банку цей процес є інструментом контрольованого зниження портфеля валютних вкладів.
У інших банках інтерес до нових можливостей поки публічно не проявляють. ОТП Банк, який з 2017 року пропонує купити ОВДП клієнтам Private & Premium сегментів, наприклад, лише поскаржився FinClub на нинішні законодавчі обмеження. «У нас в планах повне оновлення мобільного та онлайн-банкінгу, але це відбудеться лише в 2019 році. Поки ж ніяких доробок не передбачаємо», – сказали FinClub в прес-службі Кредобанку.
Не планують вносити зміни до мобільних додатків також інші великі власники ОВДП, особливо банки з іноземним капіталом, депозитні ставки яких набагато нижче, ніж прибутковість держоблігацій. «За цією послугою ми не користуємося агресивною моделлю продажів, оскільки є певна конкуренція між депозитами і ОВДП, яка може привести до зниження пасивної бази», – попереджає FinClub начальник відділу цінних паперів Райффайзен Банку Аваль Олег Клімас.
«Інтерес комерційних банків до розвитку доступних каналів купівлі та продажу ОВДП серед населення дуже опосередкований, оскільки ОВДП є конкурентом депозитам, і банки не готові втрачати цей обсяг ресурсів на користь держави. Небагато комерційних банків надають послуги брокера під час купівлі та продажу ОВДП і зазвичай це роблять для досить об'ємних інвестицій, тобто купити ОВДП може лише заможний клієнт», – пояснює FinClub начальник департаменту персональних банківських послуг УкрСиббанку Ігор Левченко.
На його думку, ОВДП стають популярними серед приватних інвесторів. Клієнти розуміють, що ставки за держпаперами вище, ніж за депозитами, а оподаткування процентного доходу – нижче. «Боятися конкуренції в ситуації, що склалася, нелогічно, оскільки об'єктивно ОВДП є потужною альтернативою депозитному вкладу, і клієнт, який вирішив інвестувати у ОВДП, знайде шлях, як це зробити, – з банком або без», – заявив Ігор Левченко.
Нерівні можливості
Зараз в портфелі фізосіб знаходяться ОВДП на 4,83 млрд грн (73% в іноземній валюті) – це 0,64% від обсягу випущених держоблігацій. Від початку року портфель фізосіб збільшився вже втричі. Ініціатива спрощення купівлі ОВДП відкриє доступ до цих паперів для консервативних інвесторів, які досі вибирали для своїх заощаджень тільки депозит. Але в НКЦПФР побоюються, що банки спробують продавати клієнтам держпапери за завищеними цінами. «Ми б не хотіли, щоб мобільний додаток став легким способом нечесного поводження з роздрібними клієнтами. Тому дуже актуальним залишається питання кращої ціни», – заявив член НКЦБФР Дмитро Тарабакін.
Чиновник пообіцяв, що комісія буде «дуже пильно стежити», щоб банки задовольняли заявки клієнтів саме за найкращою ціною. «Якщо банк не може виконати заявку за найкращою ціною сам, він повинен буде пустити її в ринок. І це питання принципове. Дуже важливо, щоб усі питання вирішилися «на березі», поки цей процес не став масовим. Ми повинні розуміти відповідальність за те, щоб цей ринок запрацював правильно, а не був механізмом обману людей» – заявив Дмитро Тарабакін.
Учасники фондового ринку попереджають, що банки не виноситимуть клієнтські заявки на біржі (наприклад, ПФТС або «Перспективу»), а продаватимуть їм ОВДП з власного портфеля, купленого або безпосередньо у Мінфіну, або на вторинному ринку. А отже, ризики маніпуляції з ціною все-таки присутні: в усякому разі, в проектах рішень НКЦПФР цей момент не врегульовано. «Якщо зараз торговець купить на біржі ОВДП умовно по 900 грн, а продасть вам за 1000 грн, то до нього прийде комісія і звинуватить «у відсутності економічної доцільності» такої операції. Але якщо таку ж операцію зробить банк, то про неї, крім самого банку і його клієнта, ніхто й не дізнається. А що робити в разі, якщо банк пропонує клієнту купити ОВДП по 990 грн, а на біржі клієнт бачить заявки по 950 грн? У клієнта має бути право вийти на біржу і купити за цією ціною», – пояснює один зі співрозмовників.
Місця вистачить всім
Більше, ніж питання кращої ціни, торговців хвилює то, що продавати ОВДП через мобільні додатки зможуть лише банки. «Доступ до надання такої послуги для приватних інвесторів повинен бути рівним для всіх професійних учасників ринку. Якщо для банків ОВДП – поки не ключовий інструмент в обслуговуванні фізосіб, і пальму першості вони все-таки віддають депозитам, то для професійних брокерів – це ключовий ринковий продукт. Тому послуги з торгівлі ОВДП можуть надаватися ними більш мобільно і підкріплюватися сильною аналітичною підтримкою», – вважає керівник відділу брокерського обслуговування клієнтів групи ICU Євгенія Грищенко. Вона розповіла FinClub, що група ICU розробляє такий додаток для клієнтів.
Керуючий директор ІК Dragon Capital Денис Мацуєв очікує зростання конкуренції торговців з банками. «Але банки й сьогодні надають таку послугу клієнтам, виводячи їхні заявки на купівлю ОВДП на первинний ринок. При цьому ми, як торговець, залишаємося більш привабливими в питаннях підтримки клієнтів, підтримання вторинного ринку, якого в банках часто немає, в питанні консультацій – у банків таких фахівців немає або немає бажання спілкуватися», – пояснює FinClub Денис Мацуєв.
Проблема купівлі ОВДП через банки може полягати ще й у тому, що банки можуть бути не зацікавлені викуповувати ОВДП назад. Тому клієнтам доведеться погоджуватися на невигідні котирування банку, або тримати куплені держпапери до погашення, або шукати торговців для їх продажу на біржі.
На думку Дениса Мацуєва, активізація вторинного ринку ОВДП за допомогою банківських додатків «замкне» клієнтів усередині одного банку. «Ми поки не уявляємо, як будуть пов'язані торгові платформи різних банків. Якщо не будуть, то клієнти зможуть продати на вторинному ринку тільки за цінами, які готові заплатити клієнти цього ж банку або сам банк. Якщо у цей час найкраща ціна буде на ринку ПФТС або в іншому банку, то провести операцію поза «банківською торговою платформою» може бути дорого", – попереджає Денис Мацуєв.
Денис Мацуєв не може сказати, скільки клієнтів торговців перейдуть до банків. «Оцінити відсоток буде непросто. Клієнти, які торгують і акціями, і ОВДП, найвірогідніше, залишаться з торговцями. Ті, які інвестують виключно в ОВДП і готові користуватися новими додатками, перейдуть», – прогнозує Денис Мацуєв.
Президент ІГ «Універ» Тарас Козак не вважає, що збиток буде істотним. «Зараз вносяться зміни до законодавства, щоб інвестиційні компанії могли проводити ідентифікацію клієнтів через BankID. По суті, більшість операцій ми теж зможемо робити віддалено. А це значить, що в боротьбі за клієнта виграє той, хто надасть послугу швидше, якісніше, дешевше й професійніше», – не втрачає оптимізму Тарас Козак.
Зараз у банків тарифи на операції з ОВДП істотно вище, ніж у торговців. Наприклад, у банку для початку потрібно відкрити рахунок в цінних паперах (500-1000 грн). Іноді за такими рахунками ще стягується щомісячна комісія. При здійсненні операції купівлі-продажу ОВДП потрібно заплатити зберігачу 0,05-0,1% від суми угоди, аналогічну суму потрібно заплатити брокеру. А торговці часто стягують фіксовану комісію в розмірі 200-300 грн за угоду, незалежно від обсягу держпаперів.
Про цю проблему говорила і Галина Пахачук: «Я спеціально промоніторила сайти інших банків і хочу сказати, що там такі тарифи встановлені для того, щоб клієнт не прийшов». ПриватБанк розуміє, що запуск продажу ОВДП через Приват24 потребуватиме зниження їхніх тарифів, щоб спонукати клієнта інвестувати мінімум 25-40 тис. грн в ОВДП, тому вже пообіцяв знизити свої розцінки. Зараз ПриватБанк працює тільки з сумами від $40 тис.
Попри вищевказані побоювання, торговці цінними паперами позитивно оцінюють те, що влада й банки займуться популяризацією ОВДП серед населення. «Нас тішить, що банки почнуть активніше працювати в цьому напрямку. Якщо з'явиться широке коло зацікавлених осіб, тим краще для ринку. Якщо громадяни зрозуміють, що ОВДП – це цікавіше, ніж депозит, то рано чи пізно вони почнуть цікавитися іншими інструментами, в тому числі корпоративними облігаціями та акціями. А вже тут саме ми є більш професійними і можемо дати більше можливостей», – вважає Тарас Козак.
Виграє також Мінфін, якому стане трохи простіше фінансувати дефіцит держбюджету. «Це дозволить Мінфіну істотно розширити коло інвесторів на внутрішньому ринку. Таким чином Мінфін зможе широко популяризувати ОВДП як ліквідний і надійний інструмент з державною гарантією, а також помітно збільшити обсяг надходжень до державного бюджету, створивши альтернативу банківським депозитам», – пояснює Євгенія Грищенко.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини