Усі пішли на вибори: працівники банків штурмують місцеву владу
В неділю 25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Серед десятків тисяч кандидатів є представники різних соціальних груп – не пасуть заднього і банківські працівники. Згідно з дослідженням FinClub, тільки за депутатські мандати в обласних та міських радах воюють 614 представників 42 банків. Стати місцевою владою хочуть усі: як водії, так і голови правлінь банків. І йдуть у владу вони під усіма «прапорами» – від Шарія чи Медведчука до Зеленського та Порошенка. Найбільше конкурують за симпатії виборців працівники Ощадбанку та партійці Коломойського (рос.).
Десятки тисяч українців цієї осені вирішили спробувати свої сили, щоб стати новою місцевою владою. Не залишилися осторонь передвиборчої боротьби і банківські працівники. FinClub проаналізував виборчі списки кандидатів в депутати 22 обласних рад та 348 міських рад, які відбудуться за пропорційною системою (за партійними «відкритими» списками), а також кандидатів у мери 370 міст.
І серед десятків тисяч кандидатів у депутати FinClub знайшов 666 кандидатів від банківської спільноти. Ще 5 кандидатів знялися з перегонів. Мерами прагнуть стати лише 13 «банкірів», причому шестеро з них ведуть виключно мерські кампанії (міста Оріхів, Заводське, Валки, Волочиськ, Городище, Чернівці), а ще семеро паралельно балотуються в депутати різних рад.
За даними Центральної виборчої комісії, 25 жовтня за пропорційною системою відбудуться вибори до 792 рад – обласних, міських, районних, районних у містах, сільських та селищних, в яких є 25,852 тис. депутатських мандатів. За них конкурують 227,524 тис. кандидатів. У 785 місцевих рад (міських, селищних, сільських) громад із чисельністю менше 10 тис. виборців є ще 17,27 тис. мандатів, які хочуть отримати 50,824 тис. осіб. На 370 посад міських голів претендує 2936 кандидатів. Також відбудуться вибори численних сільських та селищних голів.
Серед цих 666 банківських кандидатів діючих співробітників платоспроможних банків можна ідентифікувати лише 648 осіб. Хто ж решта 18 кандидатів?
Шість кандидатів – це працівники збанкрутілих банків, що зараз ліквідуються ФГВФО: Родовід Банку, ВТБ Банку, банку «Хрещатик», Діамантбанку. Їхні представники балотуються в Київській та Вінницькій областях.
Сім кандидатів представляють Національний банк (про це детальніше зазначимо нижче).
Представниця Незалежної асоціації банків України намагається штурмувати Одеську міську раду: виконавча директорка Олена Коробкова бере участь у виборчій кампанії в команді «Слуги народу».
Один кандидат працює технічним консультантом в проєкті Європейського інвестиційного банку «Технічна підтримка модернізації систем централізованого теплопостачання міст Кривий Ріг та Лозова» і балотується в Запорізьку міську раду від партії «Наш край».
Через неналежну якість ведення баз даних ЦВК трьох кандидатів важко ідентифікувати, оскільки вони записані як працівники «Кредит-банку», «Банківської установи» та «Кредит маркет ТАСкомбанку».
Хто йде у владу
648 кандидатів у депутати працюють в 42 банках з 74 діючих (тобто у виборах беруть участь співробітники майже 57% банків). При цьому «унікальних» з цього переліку лише 614 кандидатів, оскільки 34 банківських працівники одночасно балотуються і до міських, і до обласних рад.
Серед них до місцевих рад йде найбільше працівників Ощадбанку – 216 осіб. Більше ніж кожен третій кандидат в депутати – 35,2% – є представником Ощадбанку. І ці розрахунки ще не враховують вибори в селах та районах, де співробітники державного Ощадбанку часто є єдиними представниками банків.
Ощадбанк відмовився прокоментувати високу передвиборчу активність своїх співробітників.
Другу сходинку посідає ПриватБанк із 135 кандидатами в депутати. «ПриватБанк – банк людей з активною життєвою позицією, тому багато наших співробітників у регіонах у вільний час підтримують ті чи інші громадські рухи, об’єднання чи партії. Найактивніші з них цього року балотуються на чергових місцевих виборах до місцевих рад і у випадку перемоги на виборах виконуватимуть свої повноваження на громадських засадах», – пояснив речник банку Олег Серга.
До трійки лідерів увійшли також Укргазбанк та Райффайзен Банк Аваль – обоє мають по 40 кандидатів.
Найчастіше депутатами прагнуть стати керівники регіональних відділень банків – таких кандидатів понад дві сотні. У виборчих перегонах участь беруть також багато «провідних фахівців», «економістів» та «спеціалістів з обслуговування клієнтів». Діапазон представлених професій широкий: від водіїв та прибиральників до очільників банків. Наприклад, прибиральник відділення Ощадбанку в Карлівці намагається стати депутатом міськради від «Радикальної партії Олега Ляшка», а водій відділення Полтава-банку у Гадячі йде до місцевої ради від «Опозиційної платформи – За Життя».
Беруть участь у виборах і топпосадовці та навіть власники банків. Голова наглядової ради Асвіо Банку Роман Ярошенко балотується до Київської міської ради від партії «Єдність Олександра Омельченка». Голова правління Оксі Банку Арсен Романюк разом із «Духовною Україною» балотується у Львові і до міської, і до обласної ради. Голова правління Полікомбанку Микола Тарасовець йде до Чернігівської обласної ради разом із партією «За майбутнє», яку асоціюють із Ігорем Коломойським.
Голова правління Банку Восток Вадим Мороховський під «знаменами» «Слуги народу» прагне пройти до Одеської міської ради. До цієї ж ради, але від ОПЗЖ, намагається потрапити голова правління Місто Банку Іван Демченко. Власник цього банку Іван Фурсін від ОПЗЖ балотується до Одеської обласної ради.
Згідно з новим виборчим законодавством, в кожній п’ятірці кандидатів має бути не менше двох кандидатів однієї статі, що на практиці означає квоту для жінок у 40%. Але серед банківських кандидатів жінки переважають – 370 кандидатів у порівнянні із 244 кандидатами-чоловіками.
«Молодих» банківських працівників, тобто тих, хто народився вже в незалежній Україні – еквівалентно віку до 29 років, серед місцевих кандидатів ледве знайшлося 10% (62 особи).
Понад 95% усіх кандидатів мають вищу освіту.
Івано-Франківська обласна рада є єдиною з 22 рад, до якої не балотуються банкіри. Представники банків також проігнорували вибори до 103 міських рад (в тому числі лише один обласний центр – вибори в Рівному) із 348 таких перегонів.
Політичний аспект
Усі кандидати балотуються до місцевих рад від політичних партій, але більшість при цьому залишилися безпартійними: три чверті, або 472 кандидати, не є членами жодної партії. На відміну від 142 партійних кандидатів.
Від кого ж ці 614 кандидатів пішли на вибори? Від 74 різних партій!
В 16 випадках саме банкіри очолювали регіональні партійні списки.
Максимальну кількість банківських кандидатів висунула партія «За майбутнє», близька до Ігоря Коломойського, – 58 осіб. В тому числі 20 представників Ощадбанку і 18 – ПриватБанку. Заступниця голови правління ПриватБанку Галина Пахачук нещодавно заявляла, що 70% співробітників ПриватБанку досі «очікують повернення Коломойського».
Від правлячої партії «Слуга народу» Володимира Зеленського до обласних та міських рад пішло 57 представників банків. І це друге місце. У Ощадбанку і ПриватБанку в «скарбничці» по 18 кандидатів.
Майже порівну кандидатів висунули «Батьківщина» (52) Юлії Тимошенко та «Європейська солідарність» (51) Петра Порошенка.
Більше ніж по 20 кандидатів до влади ведуть шість партій: ОПЗЖ, «Наш край», «Сила і Честь», ВО «Свобода», «Голос», «Радикальна партія Олега Ляшка». А чотири десятки партій висунули лише по одному – по три банківських кандидата в депутати обласних та міських рад.
«Партія Шарія», наприклад, знайшла своїх представників у Акордбанку, Ощадбанку та ПриватБанку для виборів в Києві, Одеській та Миколаївській областях. Партія «Україна славетна» висунула представника Ощадбанку в Переяславську міську раду, а партія «Ошукані українці» – співробітника Ощадбанку в Черкаську міську раду. Працівник ТАСкомбанку став представляти «Партію національного егоїзму» на виборах до Білоцерківської міської ради.
Нацбанк не пасе задніх
Двоє співробітників НБУ балотуються до Київської міськради, а п’ятеро – до Малинської міськради. Саме в Малині Житомирської області розташована Фабрика банкнотного паперу НБУ, де працюють ці п’ятеро службовців. До місцевої ради вони пішли від чотирьох різних партій: «Пропозиція», «Наш край», «Громадсько-політична платформа Надії Савченко» та «Європейська солідарність».
І хоча Нацбанк постійно каже, що він має бути поза політикою, це не заперечує право співробітників на політичну діяльність. «Відповідно до статті 38 Конституції України, громадяни мають право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Згідно зі статтею 22 Конституції, конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані. Таким чином, всі громадяни України, незалежно від їхнього місця роботи, зокрема і працівники Національного банку, мають конституційне право бути обраними до органів місцевого самоврядування», – наголосили в Нацбанку.
Цим кандидатам заборонено залучати ресурси Нацбанку для агітації. «Згідно із статтею 60 закону «Про місцеві вибори», працівникам Національного банку, які є кандидатами в депутати місцевих рад, забороняється як посадовим (службовим) особам органів державної влади залучати для передвиборної агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов’язаної з проведенням передвиборної агітації, підлеглих їм осіб, службовий транспорт, засоби зв’язку, устаткування, приміщення, інші об’єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації», – нагадали в НБУ.
Нацбанк не бачить складнощів у тому, що його співробітники, якщо виграють вибори, будуть суміщати оплачувану роботу в НБУ і безоплатну роботу у відповідній міській раді. «Можливість суміщення працівниками службової діяльності з виконанням повноважень депутатів місцевих рад регулюється нормами законів «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про запобігання корупції», – сказали в НБУ.
Суцільні обмеження
Право співробітників банків брати участь у виборах, включаючи право бути обраним, гарантується Конституцією і законодавством України. «Банк Кредит Дніпро не впливає на співробітників в частині вибору політичних вподобань та не заперечує щодо їхньої участі у суспільному та політичному житті країни», – каже заступник голови правління Банку Кредит Дніпро Маріанна Соболєва (один співробітник балотується в Дніпропетровській області).
Але банкірів непокоять потенційні ризики від реалізації цього права. «Банк визнає право своїх працівників на участь у суспільно-політичній діяльності, але вбачає ризики виникнення конфлікту інтересів, а також можливого негативного впливу на виконання працівниками своїх трудових (службових) обов’язків», – розповіли у пресслужбі банку «Південний» (четверо співробітників балотуються в Дніпропетровській, Волинській, Львівській та Черкаській областях).
В МТБ Банку, від якого балотуються в Одеській області два працівники, після отримання запиту про участь співробітників у виборчих «перегонах» повідомили, що їхній фахівець з кадрового адміністрування мала намір балотуватися до Одеської обласної ради від політичної партії «Сила і Честь», але «нещодавно подала заяву про виключення зі списків».
Банки своїми внутрішніми політиками встановлюють обмеження та механізми контролю, спрямовані на запобігання виникненню конфлікту інтересів, у тому числі в питаннях суспільно-політичної діяльності працівників. Вони мають виступати лише від свого імені та зобов’язані уникати ситуацій і дій, які можуть «привести до виникнення конфлікту інтересів або можуть вплинути на неупередженість і незалежність при розгляді та прийнятті рішень на користь і в інтересах банку». «Ця політика є обов’язковою для виконання всіма керівниками та працівниками банку», – сказали в «Південному».
Банк Форвард запевняє, що він «поза політикою». «Водночас, згідно з Кодексом етики банку, працівники мають право брати активну участь у політичному житті, але тільки за умови, що вони діють як приватні особи, а не як представники банку, не в робочий час і не на робочому місці та за умови, що така діяльність не призведе до виникнення конфлікту інтересів», – розповіли в банку. Четверо співробітників банку беруть участь у виборах в Києві, Одеській, Чернігівській та Черкаській областях.
Працівники банку можуть брати участь у виборах, якщо «вони особисто цього хочуть». «Політична діяльність працівників банку є їхньою особистою відповідальністю і не має відношення до позиції банку. Банк чітко вимагає від співробітників, які беруть участь у політичних виборах, відокремлювати особисту політичну діяльність від професійних обов’язків», – розповіли в Креді Агріколь Банку (одразу 11 осіб балотуються в шести областях).
При цьому співробітник може навіть не попереджати про свою участь у виборах. «Будь-яка приватна діяльність працівників поза роботою, яка здійснюється особою від власного імені, не є предметом оцінки або регулювання зі сторони банку як роботодавця. Тому про факти участі у виборах співробітники не зобов’язані повідомляти керівництво, але вони будуть зобов’язані повідомити про факт обрання, якщо їхня політична або публічна діяльність буде викликати конфлікт інтересів», – повідомив директор департаменту по роботі із персоналом Ідея Банку Олександр Дем’яненко (п’ятеро осіб балотуються в п’яти областях).
ОТП Банк розробив інструкцію, якої мають дотримуватися банківські працівники як в статусі представника інтересів кандидата в депутати, так і безпосередньо в якості кандидата в депутати (четверо співробітників балотуються в Київській, Волинській та Тернопільській областях). По-перше, політична діяльність має здійснюватися тільки в неробочий час та за межами установ банку. По-друге, під час здійснення своєї політичної/громадської діяльності за межами банку співробітники не повинні зловживати своєю посадою, а також повинні утримуватись від дій, які можуть негативно вплинути на репутацію банку. «І навпаки – під час роботи в банку співробітники не повинні використовувати свою посаду, яку обіймають у політичній чи державній організації», – сказали у банку.
Висловлювати політичні, релігійні чи соціальні думки співробітники можуть виключно як фізособи і при цьому не згадувати про приналежність до банку. «Необхідно враховувати вимоги Положення про конфлікт інтересів, в тому числі щодо заборони використання ресурсів (робочий час, майно, обладнання) банку при підтримці політичних заходів», – наголосили в ОТП Банку. Співробітники можуть надавати підтримку політичним особам чи партіям, якщо при цьому не використовується займана посада в банку та не виконуються службові обов’язки. «Порушення цих правил може бути розцінене як наявність конфлікту інтересів та недотримання Кодексу етики, що негативно вплине на подальшу роботу в банку та потягне за собою дисциплінарні заходи», – попередили в ОТП Банку.
«У діяльності ПриватБанку завжди діє єдине правило: банк дотримується принципу нейтральності щодо бізнесових груп, політичних партій і об’єднань і здійснює свою діяльність в інтересах вкладників, інших клієнтів, кредиторів банку і акціонера», – повідомив речник банку Олег Серга.
За його словами, у ПриватБанку діють чіткі правила, які прописані у Кодексі поведінки (етики) та Політиці запобігання конфліктам, щодо неможливості використання назви банку, списків клієнтів і працівників у цілях, не пов’язаних з виконанням посадових обов’язків, у тому числі для проведення політичної агітації чи використання каналів комунікації банку у передвиборчих цілях.
Детальніше про партійне представлення кандидатів від найбільших банків дивіться на наступному графіку.
Політикою запобігання конфліктам інтересів та іншими внутрішніми документами банку визначені механізми запобігання конфлікту інтересів співробітників, які стосуються як комерційної, так й політичної діяльності працівників. «У разі виникнення конфлікту інтересів, спричиненого політичним інтересом, кожен працівник повинен діяти відповідно до вимог внутрішньобанківських положень, в яких визначені засади антикорупційної програми та/або конфлікту інтересів», – сказали у «Глобусі» (два співробітники балотуються в Херсонській та Чернівецький областях).
Для багатьох банків перемога їхніх працівників на виборах стане новим досвідом. «До теперішнього часу банк не мав практичного досвіду впровадження такого сумісництва, відповідно у випадку перемоги кандидатів, які є діючими співробітниками банку, у кожному випадку буде прийматися індивідуальне рішення», – каже Chief Compliance Officer Укрексімбанку Дмитро Бакуменко. Оскільки банк проводить політику нейтралітету в політичному житті, то звертатиме увагу працівників на необхідність реалізації своїх політичних поглядів та повноважень поза стінами банку та в неробочий час (принаймні семеро осіб беруть участь у виборах) без використання найменування банку, його фінансових та організаційних можливостей, наголосив пан Бакуменко.
В Ідея Банку готові створити умови для співробітників, які переможуть на виборах. «Банк керується законодавством, яке передбачає надання можливості виконувати свій громадянський обов’язок, у тому числі шляхом членства в органах місцевого самоврядування», – обіцяє Олександр Дем’яненко.
«Поєднання роботи в фінустанові з депутатським мандатом не є для банку перешкодою для продовження трудових відносин, за винятком випадків, якщо таке поєднання негативно впливає на роботу співробітника, може спричинити конфлікт інтересів або потенційно порушити високі корпоративні стандарти банку», – перерахувала підстави Маріанна Соболєва.
Якщо політична чи інша публічна діяльність працівника за межами банку створить конфлікт інтересів, то про це він зобов’язаний повідомити Службу комплаєнс-контролю банку. «Антикорупційний уповноважений проводить нагляд за тим, щоб особа не залучалась по банку до діяльності або рішень, які можуть мати конфлікт інтересів із роллю виконуючого громадянський обов’язок (депутата тощо). Будь-яких обмежень щодо сповідування політичних поглядів або вільної участі у політичному житті країни працівник, як фізична особа, з боку банку не має», – наголосив пан Дем’яненко.
В’ячеслав Садовничий
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини