В очікуванні девальвації Фото В'ячеслава Садовничого

В очікуванні девальвації

Міністерство фінансів готує бюджет на наступний рік з розрахунку середнього курсу 24,1 грн/$. Аналітики вважають такий курс виправданим, оскільки адміністративні заходи, які зараз утримують його, будуть зняті, а отже, попит на валюту зросте. До того ж доступ України до зовнішнього ринку позикового капіталу буде, як і раніше, закритий.



Міністерство фінансів назвало прогнози ключових макропоказників, виходячи з яких розраховуються доходи і витрати держбюджету в 2016 році. За словами міністра фінансів Наталії Яресько та її першого заступника Ігоря Уманського, вартість долара до кінця 2016-го досягне 24,4 грн/$, а середньорічний курс складе 24,1 грн/$. Це відбудеться на тлі 12-відсоткової інфляції та зростання реального ВВП на 2%. Дефіцит держбюджету залишиться 3,5% ВВП.

Валютні орієнтири Мінфіну узгоджені з МВФ. Згідно з оновленою програмою розширеного фінансування EFF, курс гривні до долара до кінця 2015 року очікується на рівні 23,5 грн/$, до кінця 2016-го – 24,4 грн/$, до кінця 2017-го – 24,9 грн/$ . Ще в березні МВФ прогнозував, що курс долара зросте до 22 грн/$, 22,7 грн/$ і 23,4 грн/$ відповідно.

Без оптимізму

Аналітики неохоче прогнозують курс долара на наступний рік. «Для початку треба побачити підсумки III кварталу. З одного боку, є похвала з боку МВФ і запевнення чиновників, що все буде добре. Але з іншого боку, насторожує падіння сільського господарства у II кварталі. Мені здається, що зарано робити точні прогнози. Але враховуючи недавні успіхи в реструктуризації держборгу і облігаційних випусків таких великих позичальників, як ПриватБанк, я б усе таки НБУ рекомендував брати чіткий курс на повільну ревальвацію гривні», – вважає головний фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран. «Ми закладаємо курс не менше 23 грн/$», – каже головний експерт відділу операцій на валютному і грошовому ринках ОТП Банку Микита Мишаков.

Але є оцінки й вищі. «Помірна девальвація гривні в межах 25 грн/$ наступного року може позитивно вплинути на експорт української продукції, адже в II і III кварталах 2015 року багато країн, що розвиваються, активно девальвували свої національні валюти, в той час як гривня залишалася відносно стабільною», – пояснює аналітик Укрсоцбанку Андрій Приходько.

Великі ризики

Незважаючи на очікування припинення спаду ВВП і його зростання в 2016-му, ризики для української економіки залишаються істотні. «В останній версії меморандуму МВФ передбачається, що обсяг зовнішнього фінансування для України скоротиться з $16,3 млрд в 2015 році до $6,1 млрд в 2016-му», – акцентує увагу Андрій Приходько. Якщо поточного року МВФ планує позичити країні $10 млрд, то наступного – лише $2,5 млрд. «При цьому наступного року доступ на приватні ринки капіталу буде все ще закритий для України. Таке різке скорочення зовнішньої фінансової допомоги є ризиком для української економіки», – попереджає експерт. На його думку, зростання української економіки наступного року залишатиметься багато в чому заручником зовнішніх чинників: цін на метали і зерно, перспектив економічного зростання в основних країнах – торговельних партнерах і розвитку військового конфлікту на Донбасі.

Ще один ризик – падіння промислового виробництва і агросектору, що триває. «Зберігаються також ризики накопичення дисбалансів в економіці та держсекторі. Мені дуже не подобається сучасна політика, заснована на сильному бажанні НБУ накопичувати резерви за рахунок кредитів наших західних партнерів. Нацбанк повинен більше думати про реальний сектор економіки, а не про виконання формальних вимог Фонду. Не на користь реальному сектору й тактика Держказначейства, яке накопичує ліквідність на своїх рахунках, позбавляючи приватний сектор ресурсів. А ці кошти могли б працювати на реальний сектор», – перераховує Віталій Шапран.

Девальваційний потенціал накопичено також у самому факті утримування курсу в умовному валютному коридорі 21-23 грн/$ адміністративними методами – НБУ мало не в ручному режимі формує попит на валюту, відсікаючи з міжбанку частину заявок. «Девальвація на даний момент стримується виключно адміністративними методами», – говорить Микита Мишаков. Нацбанк неодноразово обіцяв поступово знімати обмеження на валютному ринку, які востаннє були продовжені до 4 грудня. У 2016 році НБУ доведеться виконувати свою обіцянку.

При цьому кардинальних змін в економіці, які забезпечили б велику конкурентоспроможність експорту, сприяли імпортозаміщенню та залученню інвестицій (що позитивно відбилося б на курсі), поки не спостерігається. Усі ризики прораховує і Нацбанк. Законопроект № 2449, вже зареєстрований у Верховній Раді, «дає право Національному банку не відносити банк до категорії проблемних і неплатоспроможних у разі погіршення фінансового стану банку через зростання курсу іноземних валют до національної валюти України». Це як мінімум означає, що НБУ вважає ймовірним в майбутньому «зростання курсу іноземних валют у гривні» і тому заздалегідь готує «соломку» для банківської системи.

 

 

Долучайтесь