Валюта витекла в Нацбанк
На початку червня розмір золотовалютних резервів НБУ перевищив показники початку року. Лише за травень резерви зросли майже на $300 млн. При цьому зміцнення курсу гривні майже зупинилося. Ця ситуація не вічна: зниження цін на сировину автоматично зменшить потік валюти, а дозвіл вивести з країни дивіденди, навпаки, підвищить попит на валюту.
Викупили все
Національний банк скористався ситуацією на ринку, що виникла цієї весни. У травні НБУ продовжив нарощування своїх золотовалютних резервів – вони виросли ще на $295 млн, до $13,536 млрд. Після скорочення в березні резерви зростають другий місяць поспіль і вже вийшли на максимальний рівень від початку року. «Вони покривають 3,4 місяця імпорту і є достатніми для виконання зобов'язань та поточних операцій уряду і Нацбанку», – заявили у відомстві.
Основним джерелом припливу валюти в «портфель» НБУ стала її скупка на міжбанку «для згладжування надмірних коливань». Чистий викуп валюти склав $332,7 млн і повністю зупинив зміцнення гривні. За місяць долар подешевшав лише на 2 копійки – з 25,18 до 25,16 грн/$.
Уряд отримав у травні $271,1 млн. При цьому на погашення та обслуговування держборгу направив $176,8 млн, з яких $124,8 млн заплатив як відсотки за цінними паперами. Ще $52,3 млн уряд і Нацбанк повернули МВФ в рамках погашення попереднього кредиту stand-by.
У плюсі
У червні тенденція нарощування резервів збережеться. Протягом першого тижня Нацбанк викупив на міжбанку вже $180 млн, а гривня знову почала зміцнюватися – долар подешевшав ще на 20 копійок. Тепер торги на ринку відбуваються нижче рівня 25 грн/$. За словами дилерів, регулятор скуповує валюту на кілька копійок дорожче мінімальної пропозиції, утримуючи таким чином гривню від подальшого зміцнення. «Зворотню реакцію можна чекати в серпні, коли валютної виручки експортерів поменшає, а значить, у НБУ буде менше можливості її викуповувати», – вважає директор департаменту операцій на фінансових ринках Укрсоцбанку Катерина Володіна.
Банкіри не вірять у додаткове сильне зміцнення гривні. «Курс закріпиться на рівні 25 грн/$. Нацбанк проводитиме політику викупу зайвих доларів на ринку і поповнюватиме резерви на випадок будь-яких коливань, які зазвичай відбуваються восени. Тому я гадаю, що курс буде стабільним на цьому рівні», – говорить голова правління Піреус Банку Сергій Наумов.
Невелике зміцнення гривні останніми днями керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен пояснює гарною статистикою з США щодо створення нових робочих місць, яка «підтримала курси валют країн, що розвиваються». Подальша курсова динаміка очікується рівною – без різких стрибків і сплесків. «На ринку спостерігається проблемний спокій, але у зв'язку з тим, що наша інфляція вище, ніж в світі, наш реальний курс посилюється. Тому з точки зору торгового балансу імпорт може рости», – пояснює експерт курсові ризики.
Нові можливості
Тенденція може змінитися вже в червні, якщо НБУ все ж послабить вимогу обов'язкового продажу валютної виручки з 75% до 50%. «Це докорінно змінить ситуацію. Однак навряд чи Нацбанк зважиться на такий крок за поточного рівня резервів», – каже Катерина Володіна. «Анонсовано ряд заходів щодо лібералізації валютного ринку, зокрема, зняття обмеження на виплату дивідендів за кордон. Купівля валюти під ці цілі може обмежити можливості НБУ нарощувати резерви», – очікує провідний експерт сектора продажу казначейських продуктів ОТП Банку Юрій Крохмаль. Втім, голова Нацбанку Валерія Гонтарева запевняла, що істотного обсягу купівлі валюти під виплату дивідендів не очікується, оскільки 2014-2015 роки не були сприятливими для бізнесу.
Нарощування резервів Нацбанком, особливо в контексті зменшення траншу кредиту МВФ з $1,7 млрд до приблизно $1 млрд, виступає стримуючим фактором зміцнення гривні. «Різкого зниження курсу долара не очікується. Ймовірно, ринок буде відносно стабільно торгуватися до моменту сезонного збільшення активності з боку імпортерів», – вважає Юрій Крохмаль.
Ситуація на зовнішньому ринку розгортається не на користь України. «Ціни на сталь падають, нафта дорожчає, закупівля газу ще тільки передбачається, врожай поки що незрозумілий, а трейдери вже починають заводити валюту для його купівлі», – перераховує чинники Катерина Володіна. Але попереджає, що не очікує серйозного стрибка курсу: «Передумов для нього найближчим часом ми не бачимо».
Вікторія Руденко, В'ячеслав Садовничий
ТОП-новини