Валютні гірки: гривня раптово поступилася позиціями

Валютні гірки: гривня раптово поступилася позиціями

Від початку тижня гривня втратила на міжбанку вже 3,2% і впритул повернулася до рівня 25 грн/$, а готівковий долар взагалі подорожчав на 8% – до більш ніж 26 грн/$. Несподіваний девальваційний сплеск змусив Нацбанк вперше за два місяці продавати валюту на міжбанку. Дефіцит долара на ринку викликаний групою факторів, частина з них – тимчасові (рос.).

Розворот тренда

2019-й українці запам'ятають як рік, коли традиційні сезонні цикли девальвації та ревальвації гривні дали збій. З січня до вересня офіційний курс гривні рухався тільки в одному напрямку, зміцнившись на 13%. А вартість долара на рівні 24,08 грн, зафіксована НБУ за підсумками торгової сесії 27 вересня, виявилася мінімальною з 15 січня 2016 року.

Всупереч прогнозам банкірів, ані влітку, ані на початку нинішньої осені девальвації гривні ні сильної, ні навіть помірної не було, оскільки рекордний приплив валюти нерезидентів для купівлі гривневих ОВДП (їхній портфель виріс з 6,1 млрд грн до 94,8 млрд грн) зробив українську національну валюту такою, що найшвидше ревальвує у порівнянні з іншими валютами світу. При цьому НБУ зміг викупити з ринку до резервів понад $3,9 млрд «зайвих» грошей.

 
 

Останніми місяцями інвестори активно скуповували 5,5-річні ОВДП: на аукціонах 30 липня і 24 вересня ці папери були викуплені на 10,9 млрд грн і 12,9 млрд грн. І саме перед цими аукціонами на міжбанку спостерігалося зміцнення гривні приблизно по 2%. Однак минулої п'ятниці урядовий уповноважений з питань держборгу Юрій Буца оголосив, що п'ятирічні ОВДП до кінця року не розміщуватимуться.

Замість них інвесторам запропонують папери терміном обігу від одного до трьох років. Ринок відреагував на це миттєво і негативно: у вівторок обсяг розміщення склав всього 77 млн ​​грн, впавши в 171 раз у порівнянні з попереднім аукціоном. Це мінімальний обсяг з 8 січня. Хоча Мінфін пишається не цим, а тим, що це перше первинне розміщення через торговельну платформу Bloomberg. «Після надзвичайно активного розміщення наприкінці вересня у вівторок попит був незначним. Причинами стали і великі інвестиції минулого тижня, і ослаблення гривні, яке додало купівлі гривневих ОВДП більшої невизначеності та ризикованості й відповідно знизило бажання інвестувати саме в такі інструменти», – вважають в компанії ICU.

Відсутність валюти нерезидентів помітив міжбанк. У понеділок офіційний долар подорожчав на 12 коп., у вівторок – на 35 коп., а в середу – ще на 30 коп. Сумарно за три дні гривня ослабла на 3,2% – до 24,86 грн/$. «Розворот курсового тренда в девальваційному напрямку став наслідком мультиплікування декількох факторів, що призвели до переваги валютного попиту над пропозицією», – зазначає директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний.

Один з цих факторів – покупці ОВДП, точніше їхня відсутність. «Низька результативність останнього аукціону Мінфіну, який розмістив лише 77 млн грн, при тому що заявлено було 3 млрд грн, та інформація про намір більше не розміщувати 5-річні ОВДП», – вказав банкір. «Припинення припливу нерезидентів спонукало спекулянтів перевертати короткі позиції в довгі, а клієнти почали скуповувати валюту більш агресивно, вважаючи, що долар досяг мінімальної позицій в цьому році, – говорить директор департаменту казначейства і фінансових установ ОТП Банку Антон Коваленко. – Як результат, експортери перестають продавати на зростанні гривні, очікуючи більш комфортних цін. І так, однією з причин ослаблення гривні можна вважати втрату інтересу до нових 2-річних ОВДП на аукціоні цього тижня».

Збіг обставин

Але тільки відсутність припливу валюти під конкретний аукціон ОВДП не могла викликати девальвацію гривні – її курс залишався б стабільним. Спрацювали інші фактори. «Характерний для старту нового фінансового місяця і кварталу малооб'ємний ринок високочутливий до будь-яких проявів волатильності», – вважає Олег Курінний.

До зниження пропозиції доларів призвела низка факторів. По-перше, це знижена мотивація для продажу валюти у компаній, які отримали наприкінці вересня гривневе відшкодування ПДВ. За вересень бюджетне відшкодування склало 12 млрд грн, збільшившись з 11,6 млрд грн у серпні. Скасування Нацбанком обов'язкового продажу валютної виручки дозволяє в такі періоди експортерам взагалі не виходити на міжбанк.

Другий фактор – політичний. «Ринок відреагував на невизначеність ситуації з ПриватБанком, черговим траншем МВФ та на посилення політичної турбулентності», – зазначив експерт.

 
 

У ICU вважають, що головний фактор різкого падіння гривні – девальваційні очікування учасників ринку. «Тривале зміцнення гривні не могло тривати вічно, і на якомусь етапі курс повинен був стабілізуватися. І чим більше він зміцнювався, дійшовши до пікових 14,9% посилення курсу гривні щодо долара, тим сильніше були очікування відскоку. І він стався», – повідомили в компанії.

Багато порахували, що зараз найвигідніший час для покупки іноземної валюти, і її курс виріс. «Ринок чекав корекцію. Агресивні продажі закінчилися, і на тлі зростання гривні число покупців збільшилася. Готівковий ринок викликав ефект паніки. Багато клієнтів вирішили законтрактувати форвардні контракти, вважаючи, що такий курс, який ми спостерігали минулі тижні, – це мінімум року», – вважає Антон Коваленко.

Слабкий попит іноземців змусив багатьох нервувати – чи не втратили нерезиденти інтерес до гривні після від'їзду місії МВФ і невизначеність долі ПриватБанку. «На ослаблення валютного курсу також могло вплинути те, що місія МВФ поїхала, не підписавши домовленості про подальшу співпрацю», – говорить Антон Коваленко. «Можливо, це мотивувало деяких учасників ринку додатково купувати долари», – вважають в ICU.

Нацбанк є окремим фактором. Минулого тижня НБУ викупив майже $350 млн, і з IV кварталу він вирішив викуповувати мінімум не $20 млн в день, а $30 млн. Поведінка міжбанку стала «реакцією на анонсоване НБУ збільшення планових обсягів інтервенцій».

Але поки цим планам не судилося здійснитися – дефіцит валюти змусив НБУ 2 жовтня продавати валюту, вперше з кінця липня. «У ситуації, що склалася, регулятор був змушений, вперше за два місяці, брати участь в торгах в якості продавця валюти, що лише частково знизило девальваційний градус», – зазначає Олег Курінний.

 
 

Гарячий готівковий ринок

Невизначеністю скористалися учасники ринку. «Відбулася активізація гри «на підвищення», вигідної експортерам та спекулянтам, які відчули перспективу заробити на валютних гойдалках і переливаннях валюти між міжбанком і готівковим ринком, що пішов у відрив, який конвертує вересневі зарплати», – вважає Олег Курінний.

Готівковий ринок реагував на те, що відбувається, більш стрімко. Якщо наприкінці минулого тижня долар в обмінниках можна було знайти по 24,15 грн, то вчора найнижчим був курс 25,35 грн в Укрсиббанку, Райффайзен Банку Аваль та інших установах. Найдорожче продавали долар Кредобанк і Банк Кредит Дніпро – по 26 грн, а у небанківських обмінних пунктах котирування були ще вищими – 26,1 грн/$ (+8% до рівня минулого тижня).

Збільшилася також маржа: різниця курсів купівлі й продажу готівкового долара виросла з 25 до 80 копійок. «Подальша курсова динаміка залежатиме від ступеня прояву зазначених факторів і дій НБУ зі згладжування курсових піків», – каже Олег Курінний.

У четвер міжбанк відкрився котируваннями 24,88-24,93 грн/$ на тлі закриття в середу на рівні 24,91-24,95 грн/$.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitter і Facebook.

Долучайтесь