«ВіЕйБі Лізинг» готовий до зміни господаря
Три інвестори зацікавилися купівлею компанії «ВіЕйБі Лізинг», яку Фонд гарантування вкладів виставив на аукціон. Учасники ринку називають продаж активу запізнілим: протягом останнього року якість портфеля погіршилася на тлі відмови багатьох лізингоодержувачів від виконання зобов'язань, хоча в цілому портфель компанії «хороший».
Час лізингу
Увечері 29 лютого закінчився термін подачі документів для участі в конкурсі з купівлі 100% капіталу ТОВ «ВіЕйБі Лізинг». За даними електронного торгового майданчика «Експертне агентство», в аукціоні зареєструвалися три учасники. «На 12:30 п'ятниці, 26 лютого, було зафіксовано одинадцять ознайомлень з активом. Інтерес до активу від моменту оголошення повторних торгів значно виріс. Перелік включає юридичних, фізичних осіб і фізичних осіб – підприємців. Деякі приходять знайомитися з інформацією вдруге», – розповіли FinClub в прес-службі Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО).
Первісна вартість компанії «ВіЕйБі Лізинг» – 50,58 млн грн. Ця сума була включена до ліквідаційної маси ВіЕйБі Банку, затвердженої виконавчою дирекцією Фонду 21 вересня минулого року. «Для визначення ринкової вартості корпоративних прав у розмірі 100% компанії ТОВ «ВіЕйБі Лізинг» оцінювач використовував дохідний підхід. До розрахунку закладався прогноз грошових потоків, побудований на аналізі ретроспективних періодів функціонування підприємства і певних прогнозів. Прогноз будується із врахуванням тенденцій попередніх років функціонування і формування ліквідаційної маси», – повідомили FinClub у Фонді. Оцінювачем виступило приватне підприємство «Бюро Маркуса».
За підсумками 2014 року і дев'яти місяців 2015-го компанія змогла отримати прибуток. «Уповноважена особа Фонду прийняла рішення не виплачувати дивіденди – 17,28 млн грн – акціонеру – ВіЕйБі Банку. Кошти використані на розвиток компанії «ВіЕйБі Лізинг», а саме вкладені в її інші активи, а також у вирішення першочергових завдань, пов'язаних з проблемним портфелем активів», – повідомили в прес-службі ФГВФО.
Спроба номер два
Нинішній аукціон з продажу компанії вже другий. На першому аукціоні 16 лютого планувалося продати одним лотом «ВіЕйБі Лізинг», а також КУА «ВіЕйБі Ессет Менеджмент», «ВіЕйБі Груп» і фінансову компанію, яка займалася споживчим кредитуванням, – «ВіЕйБі Експрес». «Лотом зацікавилися семеро покупців, серед яких були як великі, так і дрібні гравці ринку – юридичні та фізичні особи», – говорили в Фонді.
Але аукціон не відбувся. «На 17:00 15 лютого заповнили реєстраційні форми і оплатили гарантійні внески – 10% від початкової вартості активу – дві юридичні компанії – потенційні покупці даної групи активів. Однак після ретельної перевірки пакета документів одного з учасників керівництво торговельного майданчика прийняло рішення не верифікувати дану компанію як учасника аукціону, про що окремо повідомило представників цієї компанії та ВіЕйБі Банку», – пояснили FinClub в прес-службі Фонду. За наявності одного учасника торги вважаються такими, що не відбулися.
Основною причиною низької активності учасники ринку називають недостатній обсяг інформації, необхідної для аналізу активу. Аукціон було оголошено у вівторок, 9 лютого, а заявки приймалися до 17:00 наступного понеділка, 15 лютого. Відтоді минуло два тижні – цього достатньо для потенційних покупців, щоб ознайомитися з активом. Торги відбудуться 3 березня.
Краще пізно
Продаж Фондом гарантування «живої» та працюючої лізингової компанії – важлива угода. «Цей актив – реальний, живий, а компанія – чесний учасник лізингового ринку. Компанія завжди надавала усю необхідну інформацію про себе, персонал і керівництво брали активну участь у наших заходах і вели велику роз'яснювальну роботу на ринку про суть і переваги фінансового лізингу. Ми також ніколи не чули скарг від клієнтів», – розповідає директор асоціації «Українське об'єднання лізингодавців» Марина Масич.
У Фонді уточнили, що на 31 грудня 2015 року найбільшу частку в портфелі активів компанії займали легкові автомобілі – 67,5%, на другому місці – сільськогосподарська техніка (17,3%), на третьому – вантажні автомобілі (9,7%). Також в портфелі є спецтехніка (5,1%) і обладнання (0,4%). «До якісних активів можна віднести легкові автомобілі та сільськогосподарську техніку, за якими лізингоодержувачі вже виплатили значну частину вартості цієї техніки без порушень термінів оплати. Однак є й активи в користуванні у боржників з Донецької, Луганської областей, Криму та інших областей, які систематично порушують терміни сплати лізингових платежів. Частина такої заборгованості може бути згодом визнана безнадійною, якщо стягнення в судовому та примусовому порядку не призведе до погашення такої заборгованості», – уточнили у Фонді всі ризики.
У великих лізингових компаніях повідомили FinClub, що не брали участі в тендері. «Ми не можемо купувати компанії цілком, а якщо розглядаємо можливість придбання, то тільки портфеля, причому якісної його частини», – розповів FinClub генеральний директор компанії «ОТП Лізинг» Андрій Павлушин. За інформацією учасників ринку, не подавали заявок «дочки» іноземних фінансових структур і компанії, що спеціалізуються на здачі у лізинг легкових автомобілів. І цими трьома «покупцями» можуть виступити не лізингові компанії, а нові учасники, які тільки хочуть зайнятися лізингом.
Стартова вартість, можливо, є навіть завищеною, але офіційно про це не говорять. «Справедлива ціна – близько 30 млн грн», – зазначив один зі співрозмовників FinClub, знайомий із ситуацією в компанії. За його словами, від моменту запровадження тимчасової адміністрації у ВіЕйБі Банк 21 листопада 2014 року якість кредитного портфеля погіршилася. «Спочатку перестали обслуговувати договори клієнти, пов'язані зі структурами Олега Бахматюка, а далі поступово гірше стали платити багато компаній, які раніше не мали прострочень. Наскільки мені відомо, до Фонду зверталися з пропозицією продати портфель або його частину, але Фонд відмовив», – розповів він.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини