Vodafone хоче українських грошей
Після «перефарбування» компанії «МТС Україна» під бренд Vodafone на український ринок мають вивести сервіс мобільних платежів M-Pesa. Ця технологія дозволить за допомогою мобільного телефону оплачувати товари та послуги, а також здійснювати грошові перекази. Учасники ринку стверджують, що ця система навряд чи стане для них серйозним конкурентом.
M-Pesa по-українськи
Оператор мобільного зв'язку «МТС Україна» переходить під зонтичний бренд Vodafone, оголосили в п'ятницю в компанії. Але йдеться не тільки про франшизу бренду найбільшого в Європі оператора зв'язку. У британської Vodafone буде опціон на купівлю міноритарної частки в капіталі «МТС Україна». Після ребрендингу компанія може запустити сервіс мобільних платежів M-Pesa.
Товарний знак M-Pesa зареєстровано в «Укрпатенті» ще 25 серпня, через півтора року після подачі заявки. Цей сервіс дозволяє користувачам мобільного зв'язку вносити та знімати гроші, здійснювати грошові перекази, оплачувати товари та послуги за допомогою мобільних телефонів. У Vodafone Group і МТС не змогли уточнити, які послуги M-Pesa вони запропонують у нас.
M-Pesa запущено в 2007 році для «дочок» Vodacom і Safaricom в Кенії і Танзанії як модель безфіліального банкінгу. Потім сервіс було розширено на Афганістан, Індію, ПАР і країни Східної Європи. У березні 2014-го M-Pesa запрацював у Румунії, у травні 2015-го – в Албанії.
Мобільні конкуренти
Vodafone отримає 19,8 млн абонентів «МТС», і це є значною аудиторією для M-Pesa. Однак подібний сервіс не є ноу-хау для нашого ринку. Компанія «Київстар» (25,2 млн абонентів) вже просуває схожу систему «Мобільні гроші». «В Україні ніша мобільної комерції вільна. Незважаючи на те що такі послуги з'явилися ще в 2013 році – «Київстар» був піонером їх запуску на телекомринку нашої країни, а ще раніше їм почали займатися окремі банки, цей сектор ще недостатньо розвинено, і тут є непогані перспективи саме через новизну», – розповідає начальник департаменту мобільно-фінансових послуг компанії «Київстар» Тарас Горкун.
Цією послугою скористалося 670 тис. абонентів компанії «Київстар». «Нашим сервісом «Мобільні гроші» користуються клієнти, яким треба здійснити безготівкову оплату, а банківської картки нема під рукою. Також ця послуга потрібна тим, хто не хоче витрачати кошти з банківської картки, не пам'ятає реквізити картки або не хоче «світити» її номер в інтернеті», – пояснив він.
Для надання фінансових послуг M-Pesa необхідно буде отримати дозвіл регуляторів. «Повноцінне надання фінансових послуг на українському ринку передбачає наявність дозвільної документації та технічних можливостей. Труднощі, що виникли у PayPal в частині невідповідності правил їхньої роботи політиці регулятора фінансового сектору, – це наочний цьому приклад. Тому складно говорити, чи можливо проект родом з Кенії, що існує в умовах відсутності у них фінансової системи, реалізувати в Україні без ліцензій, фінансової моделі та програмно-технічного комплексу», – відзначають FinClub в прес-службі «ГлобалМані».
Банкіри вважають мобільні розрахунки перспективним напрямком, але поки що вони не бачать в M-Pesa свого конкурента. «У нас подібна система працює з 2000 року, має назву «SMS-банк». Це наше далеке технологічне минуле, фактично кам'яний вік. M-Pesa не буде конкурентом навіть фінансовому сервісу компанії «Київстар», тим паче банкам. Регулярні анонси цього сервісу показують всю безнадійність становища МТС-Vodafone на ринку фінансів зокрема і технологій взагалі. Однозначно, що піар там працює краще, ніж IT, – говорить заступник голови правління ПриватБанку Олександр Вітязь. – Ми відкриті для співпраці з усіма гравцями ринку, ну а щоб «зберегти позиції», працюємо на випередження, а не впроваджуємо сервіси позаминулого покоління». На поточний момент проведено 4,1 млн установок мобільної версії «Приват24».
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини