ВТБ Банк попрощався з VS Energy
Українська «дочка» російського ВТБ врегулювала проблемну заборгованість групи компаній VS Energy. Борги готелю та низки обленерго сумарно на $140 млн у грудні були переуступлені афілійованим з ними компаніям, деякі з кредитів – за «копійки». Банк йде на ці заходи, щоб позбутися дефолтних кредитів, які складають 94% його кредитного портфеля.
Вихід знайдено
Один з найбільших банків з російським державним капіталом різко скоротив свою присутність в Україні. Темпи всихання кредитного портфеля ВТБ Банку стрімкі. Якщо на початку 2017 року його кредитний портфель становив 38,4 млрд грн (до резервування), то до кінця року він скоротився майже вдвічі – до 18 млрд грн. Однією з бізнес-груп, якій вдалося врегулювати проблемну заборгованість перед «дочкою» ВТБ, виявилася група VS Energy.
Група VS Energy відома активами в енергетиці (сім обленерго) і туризмі (мережа готелів Premier Hotels & Resorts). Групу контролюють російські бізнесмени Євген Гінер, Михайло Воєводін та Олександр Бабаков. Пана Бабакова включено до списку санкцій США і ЄС, оскільки в 2014 році, будучи віце-спікером Держдуми РФ, голосував за анексію Криму. Євген Гінер в Україні володіє Першим інвестиційним банком. Він купив цей банк вже після початку війни на Донбасі.
Протягом грудня 2017 року ВТБ Банк переуступив проблемні кредити компаній групи VS Energy – «Кіровоградобленерго», «Херсонобленерго» та львівського готелю «Дністер» – пов'язаним з групою особам. Компанія «Одесаобленерго» самостійно погасила борг. Це випливає з рішень господарських судів Києва, Одеської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Львівської та Херсонської областей, які вивчив FinClub. Після цього протягом січня ВТБ Банк звернувся до суду з проханням замінити позивача за його позовами до позичальників на дві компанії, яким він переуступив борги VS Energy – «Нова фінансова компанія» (НФК) і «Венчурні інвестиційні проекти» (ВІП).
Тривала дружба
Історія кредитних взаємин ВТБ Банку і VS Energy розвивалася з 2006 року. З тих пір банк відкрив компаніям VS Energy кредитні лінії мінімум на $ 210 млн, але криза 2009 року змусила банк скоротити видачу нових кредитів.
«Українська інноваційно-фінансова компанія» в грудні 2006 року отримала в банку $52 млн, а ДП «ЛД-Україна» в листопаді 2007-го – $32,5 млн (поручителем виступило «Кіровоградобленерго»). У липні 2007 року ВТБ відкрив кредитну лінію готелю «Прем'єр Палас» на $26 млн (пізніше ліміт збільшено до $55 млн), а готелю «Дністер» – на $12 млн. У листопаді «Незалежна інвестиційна агенція» отримала $36 млн (її поручителем виступила «Херсонобленерго»). У травні 2008 року «Одесаобленерго» позичила $15 млн. Потім відбулися дві банківські кризи. Термін погашення позики «Одесаобленерго» був прострочений наприкінці 2016 року, у інших позичальників граничний термін був у лютому 2017 року. ВТБ грошей не отримав, тому подав до судів і на позичальників, і на поручителів.
Судові тяжби тривали весь рік. Але наприкінці листопада «Одесаобленерго» несподівано розплатилася з банком, перерахувавши йому $15 млн. Це погашення, ймовірно, було частиною загальної угоди по врегулюванню боргів групи. Борги інших підприємств ВТБ Банк переуступив третім особам. 19 грудня ВТБ Банк передав НФК права вимоги до «Кіровоградобленерго» за боргами на $32,4 млн і $52,8 млн. Того ж дня заборгованість «Херсонобленерго» на $42,8 млн була переуступлена ВІП. Ця ж компанія отримала права вимоги за кредитом готелю «Дністер» на $12 млн.
Зв'язок покупців з боржниками видно неозброєним оком. ДП «ЛД-Україна» володіє 9,9% капіталу НФК, а «Незалежна інвестиційна агенція» – 6,5%. У ВІП частка у 9,14%. Міноритарними учасниками ВІП є її нові боржники: у «ЛД-Україна» – 9,6%, а у «Незалежної інвестиційної агенції» – 9,1% її капіталу. НФК і ВІП спільно з компанією «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна» та іншими проблемними позичальниками раніше володіли компаніями «Інвест Брок», «ФК-Хранитель» та «Інженерні мережі». Зараз вони ліквідовані.
ВТБ Банк таким чином очистив свій баланс від проблемних кредитів на $140 млн. Поки невідома лише доля заборгованості готелю «Прем'єр Палас» за кредитною лінією на $55 млн. Позичальник в суді пропонував банку пролонгувати кредит і перенести термін сплати відсотків, проте кредитор не підписав договір. Але ще на початку грудня 2017-го стало відомо, що державний Укргазбанк видав готелю «Прем'єр Палац» кредит на 910 млн грн, а готелю «Дністер» – 130 млн грн.
Договірна ціна
У прес-службі ВТБ Банку не відповіли FinClub, чи вирішена повністю проблема боргів групи VS Energy і за скільки вони були продані. За одним з кредитів суму угоди розкрив Госпсуд Києва, борг «ЛД Україна» і «Кіровоградобленерго» на $32,4 млн (близько 904 млн грн) переуступлено лише за 15 тис. грн. Така ціна викликає сумнів у експертів. «Обленерго – це актив, який деякою мірою більше політичний, ніж економічний. Складно повірити, що ВТБ за 15 тис. грн може відмовитися від політичного активу, адже енергокомпанія функціонує, і в неї є дохід. Дану операцію можна порівняти зі списанням боргу в цілому. Припускаю, що афілійовані компанії мають борги перед материнською структурою ВТБ і, можливо, саме цей борг списують на збитки, тоді як в консолідованій звітності банківської групи все виглядатиме інакше», – говорить керуючий партнер компанії Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун.
Хоча продати борг з ринковим дисконтом було б вигідніше, ніж «дарувати» його. «Будь-які борги продаються, навіть якщо це «Кіровоградобленерго». З погляду банку, який скорочує свою присутність, економічно доцільніше було б запропонувати ці борги з дисконтом, але ринковим. Гадаю, що бажаючі купити борги енергокомпаній знайшлися б», – зазначив експерт.
Розчищення балансу
Група VS Energy була не єдиним великим боржником ВТБ Банку. Ще одним відомим позичальником була група компаній Fozzy (супермаркети «Сільпо», магазини «Фора», гіпермаркети Fozzy) Володимира Костельмана. До 2016 року ВТБ Банк за кредитними лініями, які відкривалися в 2008-2009 роках, подав 37 позовних заяв на суму 10,5 млрд грн (дев'ять позовів – за кредитними договорами на 2,2 млрд грн, 28 – за договорами фінансового поручительства на 8,2 млрд грн). Вже у травні 2017-го ВТБ переуступив факторинговій компанії «Фактор Плюс» права вимоги за кредитами групи Fozzy. У банку пізніше підтвердили, що борг Fozzy повністю врегульовано.
ВТБ Банк врегулював уже великий обсяг NPL, але за розміром непрацюючих кредитів продовжує посідати високе шосте місце. Уперед він пропустив лише три держбанки і російські Сбербанк і Промінвестбанк. Кредити фізосіб і юросіб дефолтних класів – 5-й і 10-й – становлять зараз майже 94% всього кредитного портфеля ВТБ Банку. З урахуванням сформованих резервів реальний портфель юросіб не перевищував 4,1 млрд грн, а фізосіб – 130 млн грн. «ВТБ активно розгрібає свій портфель останнім часом. До 2013-2014 років він кредитував багато проектів, фінансування яких часом виглядало не надто економічно доцільно. Зараз напрямок банку змінився на 180 градусів, і він позбавляється цих активів», – говорить Олександр Почкун.
У напрямку зиготи
Активність ВТБ Банку з розчищення балансу виникла не випадково. Російські банки отримали в Україні потужний сигнал «на вихід», коли РНБОУ в березні 2017 року запровадив проти них санкції. Відтоді росіянам вдалося продати лише ВіЕс Банк – «дочку» Сбербанку. На Сбербанк і Промінвестбанк періодично знаходилися покупці, які не влаштовували Національний банк. Тоді як до ВТБ Банку і БМ Банку та їхніх токсичних активів не було предметного інтересу з боку інвесторів.
У зв'язку з цим власник ВТБ поставив йому завдання максимального скорочення присутності. Якщо до кризи у банку було 128 офісів, то до початку 2018 року їх залишилося 31, в тому числі 12 – в Києві. Голова ВТБ Андрій Костін вже окреслив долю української «дочки». «Ми до літа фактично звернемо діяльність повністю, у нас залишиться тільки один або два офіси в Києві», – сказав він. Штат банку в 2016-2017 роках зменшився з 1,18 тис. до 0,85 тис. чоловік и продовжує скорочуватися. Його збиток минулого року перевищив 4 млрд грн, а клієнти забирали гривневі та валютні депозити.
Подписывайтесь на новости FinClub в Telegram, Viber, Twitter и Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини