Затишшя перед бурею: чому зміцнюється гривня і що на неї чекає далі Фото finclub.net

Затишшя перед бурею: чому зміцнюється гривня і що на неї чекає далі

Від початку жовтня гривня повільно зміцнювалася, і наприкінці минулого тижня долар на міжбанку навіть впав нижче позначки 28 грн/$. Банкіри попереджають, що це зміцнення курсу тимчасове, оскільки викликано сезонним припливом виручки аграрних компаній і короткостроковим дефіцитом гривневої ліквідності. Надалі ж на ринку переважатимуть негативні чинники, тому українцям необхідно бути готовими до коливань курсу аж до 30 грн/$.

Сезон зміцнення

Перша половина місяця ознаменувалася трендом на зміцнення національної валюти. Якщо 4 жовтня офіційний курс гривні до долара США перебував на локальному максимумі – 28,32 грн/$, то за наступні два тижні гривня зміцнилася на 1,4%. При цьому курс до 18 жовтня опустився нижче рівня 28 грн/$, до мінімального значення з кінця серпня – 27,92 грн/$.

Це дозволило голові Ради НБУ Богдану Данилишину побачити завершення девальваційного тренда, який призвів до подорожчання долара в липні – вересні з 26,2 грн до 28,3 грн. «Сезонне ослаблення гривні в 2018 році змістилося з типового періоду «вересень – жовтень» на «липень –вересень», і його потенціал, ймовірно, вичерпано», – припустив він. У наступні тижні він не чекає валютних потрясінь, оскільки «дію чинників, які здатні позитивно й негативно вплинути на курс гривні до кінця року, буде взаємно компенсовано».

Банкіри не поділяють цього оптимізму, оскільки нинішнє зміцнення курсу гривні є скоріше ситуаційним, ніж результатом структурних змін валютного ринку. Начальник відділу продажів казначейських продуктів ОТП Банку Юрій Крохмаль пояснює жовтневе зміцнення гривні активізацією роботи експортерів переважно аграрного сектора.

Істотні надходження валютної виручки від продажу сільськогосподарської продукції, які вплинули на курс, помітив і начальник управління дилінгових операцій Райффайзен Банку Аваль Юрій Гриненко. Він каже, що нинішнє посилення гривні припало на середину місяця, коли активність покупців валюти традиційно знижується, а продавців – зростає. Це дозволило НБУ за перші два тижні жовтня скупити на міжбанку $130 млн.

Другий фактор ревальвації курсу – зниження гривневої ліквідності банківської системи, оскільки з 27 вересня до 10 жовтня залишки на коррахунках банків обвалилися на третину: з 57 млрд грн до 38,2 млрд грн. Втім, в наступні дні коррахунки стабілізувалися в діапазоні 53-55 млрд грн. «Зміцнення гривні викликане декількома факторами: переважно це певний «гривневий голод» – зниження залишків на кореспондентських рахунках, а також необхідність фінансування своїх поточних витрат міжнародними компаніями та експортерами», – зазначив начальник управління фінансового департаменту Укргазбанку Віктор Пастернак.

Тому зараз спостерігалося короткострокове зміцнення гривні після стрімкого її ослаблення в липні – вересні, підкреслює аналітик ІК Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

Фактори тиску

Визначальним фактором для вектора курсу гривні залишається дефіцит рахунку поточних операцій, який продовжує збільшуватися, що не обіцяє нічого хорошого. «Цей дефіцит створює девальваційний тиск на національну валюту. Приплив валюти за фінансовим рахунком поки компенсує дефіцит рахунку поточних операцій, однак далеко не вся валюта, яка приходить за фінансовим рахунком, опиняється на міжбанківському ринку », – говорить Євгенія Ахтирко.

НБУ підрахував, що платіжний баланс України в січні – серпні хоч і був профіцитним ($164 млн), але його розмір був у вісім разів менше профіциту за аналогічний період 2017 року. При цьому негативне сальдо поточного рахунку склало в серпні $601 млн і $2,09 млрд від початку року.

Юрій Крохмаль стверджує, що сезонні фактори дуже сильно впливають на курсову динаміку: «Визначальними для формування курсу сьогодні є попит і пропозиція на валютному ринку, на які в свою чергу зараз більше впливають сезонні фактори: активна робота аграрних компаній, закупівлі імпортерів, плюс регулярні події, такі як відшкодування ПДВ експортерам і купівля валюти для виплати дивідендів. Ближче до кінця року тиск на курс можуть чинити підвищені бюджетні витрати в гривні та зменшення обсягу продажів аграріями». За перші три квартали ДФС повернула платникам податків ПДВ на суму 97,6 млрд грн (на 11,5% вище показника дев'яти місяців попереднього року), зокрема, у вересні – 12,4 млрд грн (+ 28%).

Курсовий орієнтир

Учасники валютного ринку не очікують, що гривня продовжить зміцнюватися: в кращому випадку курс коливатиметься в районі 28 грн/$, в гіршому – продовжить повільне ослаблення. Юрій Крохмаль очікує коливання курсу гривні до долара в жовтні – грудні в діапазоні 27,75-28,75 грн/$. «Корективи можуть внести іноземні інвестори і загальний новинний фон, який може загострюватися в міру розвитку передвиборної кампанії в Україні», – сказав банкір.

До кінця жовтня курс може підстрибнути до 28,5 грн/$, оскільки національна валюта зазвичай просідає наприкінці та в перші дні кожного місяця, що викликано необхідністю сплати ПДВ і дивідендів, каже Юрій Гриненко. У наступні місяці коридор коливань буде ширшим.

На думку Віктора Пастернака, у жовтні – грудні курс гривні рухатиметься в діапазоні 28-30 грн/$, а Євгенія Ахтирко очікує наприкінці року 29,5 грн/$. На її думку, курсові «гойдалки» триватимуть. «Іноді вихід одного експортера з продажем валюти може значно хитнути курс в один бік, а через кілька днів велика купівля валюти великим імпортером – в інший. Тому важливіше розуміти загальну тенденцію. А вона каже про те, що ослаблення гривні триватиме до кінця року, тому що зростає дефіцит поточного рахунку», – вважає вона.

А МВФ і нині там

Відсутність фінансової підтримки Міжнародного валютного фонду хоч і не впливає на поточні котирування гривні, але залишається вагомим чинником. Економісти наголошують, що без траншу МВФ не буде фінансової підтримки інших кредиторів, і Україні буде складно рефінансувати держборг: приватні кредитори готові позичати лише під високий відсоток.

За словами Юрія Крохмаля, підтримка МВФ важлива для макрофінансової стабільності та продовження реформ, що позитивно позначається на динаміці ділової активності та інвестицій і, як наслідок, благотворно впливає на валютний ринок. «Без МВФ Україні буде проблематично рефінансувати поточні зовнішні борги за прийнятними цінами, а отже, буде складно зберегти впевненість суб'єктів економіки в позитивних прогнозах. Валютний ринок виступить дзеркалом настроїв населення, бізнесу та інвесторів, чиї підвищені побоювання приведуть до високої волатильності та нестабільності курсу долара», – зазначив він.

Євгенія Ахтирко вважає ймовірною загрозу валютної нестабільності в Україні без підтримки МВФ. «Якщо не буде позитивного рішення про виділення траншу МВФ до кінця року, Україна не отримає фінансування від ЄС та Світового банку в очікуваному обсязі $1,4 млрд. Також буде значно ускладнено залучення коштів на міжнародних фінансових ринках шляхом розміщення єврооблігацій», – пояснила експерт. Вона попередила, що без траншу МВФ курс гривні буде падати стрімкіше: наприкінці року можна буде побачити курс на рівні 32 грн/$.

За словами Юрія Гриненка, відсутність траншу стане «стоп-сигналом» для міжнародних інвесторів, що негативно відіб'ється на курсі гривні. Віктор Пастернак розділяє ці побоювання, оскільки Україну чекають дуже великі виплати за валютним держборгом, що скоротить валютні резерви НБУ, якщо уряд не зможе рефінансувати свою заборгованість.

І тоді у НБУ не буде можливості стримувати девальвацію гривні на міжбанку, а курс зараз дуже чутливий до дії будь-яких негативних факторів. Учора долар знову торгувався на міжбанку вище рівня 28 грн/$: котирування гривні до закриття торгів впали до 28,08/28,11 грн/$.

Мирослав Кравець

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу