СБУ вибиває інвесторів з держоблігацій
День 11 жовтня запам'ятався учасникам українського фондового ринку масовими обшуками у півтора десятках компаній. Співробітники правоохоронних органів навідалися не тільки в офіси, а й додому до керівників установ. В СБУ стверджують, що розслідують виведення і відмивання понад 100 млн грн через купівлю-продаж ОВДП. Учасники ринку очікують різкого падіння попиту на облігації через страх потрапити під слідство СБУ.
Промо для ОВДП
Служба безпеки України зацікавилася фондовим ринком: силовики звинуватили торговців та їхніх клієнтів у маніпулюванні на ринку цінних паперів і легалізації доходів через фондові біржі. «Оперативники спецслужби встановили, що протягом 2017-2018 років посадові особи бірж через низку підконтрольних торговців цінними паперами, представників банків організували механізм легалізації незаконних доходів і виведення коштів за кордон», – йдеться в повідомленні СБУ.
У схемі фігурують кіпрські компанії Opexier Ltd. і Greencliff Enterprises Ltd., які брали участь у купівлі облігацій внутрішньої держпозики в режимі «групового звіту». Ці операції передбачають «укладання біржових контрактів, які забезпечені правами на отримання грошей або цінних паперів на підставі відповідних зустрічних зобов'язань».
В СБУ стверджують, що операції проводилися в інтересах деяких фізосіб, які таким «протиправним способом» легалізували дохід на понад 100 млн грн, який до того ж не підлягає оподаткуванню. Йдеться про угоди як з гривневими, так і валютними ОВДП.
За інформацією FinClub, фігурантами кримінального виробництва стали 14 компаній: «Універ Капітал», КУА «Універ Менеджент», «АРТ Капітал», ЗНВКІФ «Альпарі Плюс», «Навігатор-Інвест», «Пасам», «Макфус», «Київські зорі», «Техно сервіс інжиніринг», Професійний НПФ «Магістраль», «І-нвест», «Майстер Брок», «Довіра Кастоді Брок», «Стандарт інжиніринг груп». Крім того, в списку СБУ знаходяться біржа ПФТС і «Українська біржа», а також три банки – Альфа-Банк, Укргазбанк і Банк Альянс.
У всіх компаніях, з якими вдалося зв'язатися, підтвердили, що у них в четвер були проведені обшуки. Причому не тільки в офісах компаній, але й в місцях проживання їхніх керівників.
У прес-службі Укргазбанку розповіли FinClub, що «банк не уповноважений коментувати дії правоохоронних органів у рамках розслідування купівлі-продажу облігацій внутрішньої позики, незмінно активним учасником ринку яких є Укргазбанк». «У всіх сферах своєї діяльності державний банк неухильно дотримується законодавства України та надаватиме всебічну допомогу правоохоронцям у проведенні ними об'єктивного розслідування. Банк, як завжди, працює в штатному режимі, жодних перешкод або перешкод в нормальній операційній діяльності немає».
Водночас у прес-службі Альфа-Банку сказали, що в банку «не проводилися слідчі дії із залученням спеціальних підрозділів правоохоронних органів». Банк Альянс на запит не відповів*.
Кримінальне провадження розпочато за ч. 2 ст. 205 Кримінального кодексу («фіктивне підприємництво»; максимальне покарання – штраф у розмірі від 51 тис. грн до 85 тис. грн) і ч. 3 ст. 209 КК («легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом»; максимальне покарання – позбавлення волі від 8 до 15 років з конфіскацією майна).
Потрапили під роздачу
«У мене вдома і в офісі інвестиційної групи «Універ» були обшуки. Не можу розповісти все детально, тому що підписав документ про нерозголошення таємниці слідства», – прокоментував обшуки публічно президент ІГ «Універ» Тарас Козак, підкресливши, що «все було досить культурно». «Ніяких «масок-шоу», залякувань і свавілля. Обшук проведено дуже ввічливо. Хоча прискіпливо. Знайшли деякі мої речі, про які я вже думав, що загубив. Однак ніяких документів, що стосуються матеріалів виробництва, слідчі не знайшли. І нічого не вилучили. Про що було складено протокол», – підкреслив Тарас Козак.
Виїмка документів була в його офісі. «Тут матеріалів справи – тисячі. Хоча дивно, що їх вилучають у нас, адже копії цих документів є щонайменше в трьох державних організаціях. На даний момент обшук (а насправді добровільна передача купи документів) триває», – повідомив він у четвер ввечері.
Як розповів FinClub один з учасників фондового ринку, у якого вдома також проходили обшуки, «правоохоронці шукали якісь документи, печатки, незадекларовані грошові знаки».
На обшуки відразу ж відреагував голова НКЦПФР Тимур Хромаєв, перейнявшись тільки долею бірж. «Дуже здивований обшуками правоохоронних органів саме фондових бірж! Вони визначені як суб'єкти критичної інфраструктури держави, і їхня діяльність регламентується фінансовим законодавством, вони мають вплив на фінансову стабільність країни. Використання таких засобів слідства повинно мати дуже тверде обгрунтування!» – заявив він.
ПФТС і УБ не є лідерами торгів з ОВДП. За даними бірж, на УБ обсяг торгів держпаперами з 1 січня до 11 жовтня становив 16,5 млрд грн, на ПФТС – 83,6 млрд грн, тоді як на біржі «Перспектива» – 93,9 млрд грн (дані за січень – вересень). «Дуже цікаво, що СБУ оминула біржу «Перспектива», де проходить більша частина угод з ОВДП, і групу компаній ICU, яка є найбільшим торговцем ОВДП на цій біржі», – зауважив співрозмовник FinClub на фондовому ринку.
Удар по репутації
Усі учасники ринку коментують те, що відбувається, лише неофіційно – вони здивовані. «Торговці фактично є посередниками. І з точки зору торговців та посередників усе чисто, тому що вони не зобов'язані перевіряти, куди потім підуть ці поставлені облігації. Наприклад, приходить заявка від банку і ми її задовольняємо. Але банки діють в інтересах клієнтів. Власне, питання: а чим займався фінмоніторинг банків?» – здивований співрозмовник.
«Усе, що стосується ціноутворення на біржі, дуже жорстко контролюється комісією. За всі «економічно необґрунтовані ціни» НКЦПФР карає. Водночас ми бачимо, що гроші прийшли з рахунку клієнта і пішли на рахунок клієнта. Звідки вони там беруться і куди йдуть – це зона відповідальності банків», – говорить інший учасник ринку.
Жоден з банків, що фігурують в цьому кримінальному провадженні, раніше не був помічений в порушенні вимог фінансового моніторингу – у Нацбанку не було до них зауважень.
У компаніях з управління активами, які обслуговують заможних клієнтів, визнають: ОВДП можна використовувати для легалізації коштів. «Найчастіше клієнтам, які з різних причин не задекларували свої доходи, але хочуть легально вивести кошти за кордон, ми радимо провести їх саме через ОВДП: купити короткі держпапери, потримати їх до погашення і легально завести гроші на рахунок, а далі вже можна розпоряджатися ними на свій розсуд», – говорить топ-менеджер однієї з управляючих компаній. Тепер, на його думку, інтерес до цього інструменту знизиться. «Мало хто захоче, щоб до нього прийшли співробітники СБУ. Особливо якщо у клієнта є питання до походження капіталу. Ну а пересічні інвестори теж не будуть горіти бажанням інвестувати в такий ризиковий актив», – вважає він.
* Через добу після публікації статті в прес-службі Банку Альянс повідомили: «Банк Альянс не є учасником розслідування кримінального провадження по справі купівлі-продажу ОВДП. За наявності правових підстав, передбачених КПК України, банк надає допомогу правоохоронним органам з безумовним дотриманням засад банківської таємниці. Банк працює в штатному режимі».
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини