Збитки виходять з моди

Збитки виходять з моди

У III кварталі більшості найбільших банків вдалося не тільки отримати прибуток, але й істотно його наростити. До кінця року банкіри очікують збереження тренда на збільшення прибутку, але райдужну статистику ринку псують збитки націоналізованого ПриватБанку, банків з російським держкапіталом і Укрсоцбанку, який готується до злиття з Альфа-Банком.


Банківська система відновлюється повільно, а тенденція зростання її прибутковості не є стійкою. Такого висновку можна дійти, якщо проаналізувати оприлюднену банками фінансову звітність за дев'ять місяців. Двадцять найбільших банків зараз контролюють 91% всіх активів банківської системи. FinClub детально вивчив їхні звіти.

За цей період 16 найбільших банків заробили сумарний прибуток – 11,07 млрд грн. Найбільш успішними виявилися Райффайзен Банк Аваль (4 млрд грн), Укрексімбанк (1,5 млрд грн) і УкрСиббанк (0,9 млрд грн). Всього чотири установи зазнали збитків – їх сумарні втрати склали 9,53 млрд грн: ВТБ Банк, Укрсоцбанк і ПриватБанк втратили приблизно по 1,5-1,6 млрд грн, а Промінвестбанк – навіть 4,9 млрд грн. Через це сукупний прибуток топ-20 банків склав незначні 1,54 млрд грн.

 

 


Державницьке око

В плюс спрацювали три з чотирьох держбанків. Укрексімбанк отримав 1,465 млрд грн, Ощадбанк – 449 млн грн, а Укргазбанк – 250 млн грн. Укрексімбанку вдалося цьогоріч почати заробляти завдяки скороченню відрахувань до резервів. Якщо минулого року на резерви було направлено 5,9 млрд грн, то цьогоріч – всього 0,5 млрд грн. Ощадбанку вдалося втричі скоротити витрати на нові резерви, але його прибуток всього на 10% відрізняється від торішнього результату. Чистий процентний дохід банку зріс у п'ять разів – до 2,7 млрд грн, а чистий комісійний дохід – майже на 30%, до 2 млрд грн.

Укргазбанк збільшив прибуток вдвічі. «У 2017 році ми очікуємо отримати прибуток не менше 520 млн грн», – запевняє голова правління Укргазбанку Кирило Шевченко. За його словами, найбільш рентабельним напрямком є робота з великим, малим та середнім бізнесом. «Безумовно, це розвиток ЕКО-напрямку. В даний час банк розглядає ще 40 ЕКО-проектів на суму 261 млн євро», – пояснює топ-менеджер.

Вибивається з цього ряду ПриватБанк. «Збиток банку склався в першу чергу за рахунок формування в I півріччі резервів за токсичними активами на 6,67 млрд грн, що є наслідком роботи попереднього менеджменту», – стверджують в прес-службі. Якби не формування резервів під погані кредити, банк похвалився б прибутком у 5,1 млрд грн. «Через проблемних позичальників банки змушені формувати резерви і недоотримувати процентні, комісійні та інші доходи», – нарікає Кирило Шевченко.

Якщо Ощадбанк, Укрексімбанк і Укргазбанк до кінця року розраховують ще більше збільшити прибуток, то ПриватБанку вийти на прибуткову діяльність не вдасться. «У IV кварталі банк планує додаткові витрати за проблемними активами, які з'явилися до націоналізації: формування страхових резервів за токсичними активами, переоцінка нефінансових активів і об'єктів фінансового лізингу», – пояснили FinClub в прес-службі. Мінфін повинен направити до капіталу банку додаткові 16 млрд грн.

Іноземні агенти змін

Серед найбільших банків з європейським капіталом збитків зазнав лише Укрсоцбанк. Його ключові витрати – адміністративні та інші операційні витрати (1,9 млрд грн), а також відрахування до резервів (1 млрд грн). «Збиток у розмірі 1,56 млрд грн обумовлений перш за все істотною сумою витрат на формування резервів, що в свою чергу викликано переглядом методології формування резервів у зв'язку з її адаптацією до вимог групи», – стверджують в Укрсоцбанку. Основні його зусилля спрямовані на підвищення чистих процентних і комісійних доходів, скорочення непрофільних активів, оптимізацію витрат і зниження ставок залучених вкладів.

Рекордсменом за прибутком став Райффайзен Банк Аваль, який збільшив його в півтора рази – до 4 млрд грн. Досягти такого результату йому допомогли низькі ставки за депозитами (954 млн грн видатків) на тлі оплати бізнесом кредитних ставок (процентний дохід склав 3,97 млрд грн). Крім того, в попередні роки Райффайзен Банк Аваль активно формував кредити під проблемні активи. У поточному році від розформування резервів банк отримав 1,2 млрд грн. Ще 1,7 млрд грн він заробив на різних комісіях.

Значний прибуток показують банки з французьким капіталом – УкрСиббанк і Креді Агріколь Банк. Прибуток Креді Агріколь Банку вже перевищує чистий прибуток за весь 2016 рік. За словами фінансового директора Креді Агріколь Банку Режиса Лефевра, їх чистий дохід знизився на 5% через зниження процентних ставок і валютних спредів. «Зниження чистого доходу вдалося компенсувати поліпшенням вартості ризику, яка знизилася на 80%, або 575 млн грн. Це підтверджує тенденцію до поліпшення економічної ситуації в Україні», – вважає Режис Лефевр.

В ОТП Банку свій результат – 667 млн грн – пояснюють активізацією кредитування. «У III кварталі ОТП Банк почав активно працювати за новими продуктами, запущеними наприкінці минулого і на початку цього року», – перераховує голова правління ОТП Банку Тамаш Хак-Ковач. На його думку, точками прибутку залишаються корпоративне кредитування під оборотний капітал і споживчі кредити. «При цьому з поступовим відновленням економіки і зниженням процентної маржі фокус зміщуватиметься на середньострокові забезпечені кредити в роздробі, перш за все – автокредити, а також на збільшення частки доходів від сегмента МСБ», – вважає Тамаш Хак-Ковач.

Змінити тренд вдалося і Альфа-Банку. За підсумками січня-вересня він заробив 23,8 млн грн, тоді як роком раніше робота банку була збитковою (493 млн грн). Вийти в плюс банку дозволило скорочення процентних витрат за депозитами з 2,86 млрд грн до 2,02 млрд грн, а також зростання на 364 млн грн комісійних доходів. «Альфа-Банк завершив дев'ять місяців з операційним результатом (без урахування резервів) близько 1,6 млрд грн, що на 0,5 млрд грн більше, ніж за аналогічний період минулого року», – кажуть в прес-службі.

Місцеве коріння

Похвалитися прибутком можуть і три банки з українським капіталом, які потрапили до топ-20 за розміром активів: ПУМБ (прибуток – 764 млн грн), «Південний» (58,3 млн грн) і ТАСкомбанк (42,5 млн грн).

У ПУМБ підрахували, що їхні процентні доходи зросли на 50%, а чисті комісійні – на 28%. За словами фінансового директора, заступника голови правління ПУМБ Ігоря Кожевіна, в 2017 році усі сегменти банку залишаються прибутковими. «Основними напрямками є корпоративний, роздрібний та інвестиційний бізнеси, підтримуючими – інкасація, процесинговий центр та управління проблемними активами», – перерахував Ігор Кожевін. Гарні результати дає робота з проблемними активами. «Банк продовжує активно працювати з масовим сегментом, а також з малим та мікробізнесом в частині кредитування, розвитку транзакційних сервісів і віддалених каналів обслуговування», – говорить топ-менеджер.

Основним джерелом прибутку для ТАСкомбанку стали процентні доходи (1,3 млрд грн), тоді як на чистий комісійний дохід припало 139 млн грн. У «Південному» розраховують закінчити рік з 10-відсотковим зростанням чистого прибутку – до 75 млн грн.

Російські банки

Найгірша ситуація в банках з державним російським капіталом. Їх сумарні збитки перевищили 6,26 млрд грн. Промінвестбанк став рекордсменом за збитками – 4,92 млрд грн. ВТБ Банк втратив 1,45 млрд грн. Невеликий БМ Банк зафіксував збиток 125,5 млн грн. З прибутком закінчив дев'ять місяців лише Сбербанк (104 млн грн).

Промінвестбанку довелося сформувати додаткові резерви в розмірі 4,78 млрд грн. Рівень формування резервів за кредитами в окремих районах Донецької та Луганської областей, а також АР Крим становить 99,99%. Додаткові резерви цього року були спрямовані під кредити металургії та гірничодобувної галузі. Збитки через формування резервів поніс і ВТБ Банк. Він витратив 1,45 млрд грн.

Ще одна особливість банків з російським капіталом – скорочення бізнесу. У січні-вересні активи ВТБ Банку скоротилися на 33% – до 13,6 млрд грн. Майже вдвічі зменшилися зобов'язання банку перед клієнтами – 4,7 млрд грн (на 43%).

На третину зменшилися активи Промінвестбанку (до 22,4 млрд грн), а зобов'язань – більш ніж удвічі (до 13,5 млрд грн.). Найменше скорочення бізнесу помічено в Ощадбанку: активи скоротилися на 15,7%, а пасиви – на 20% (до 36,9 млрд грн).

Така ситуація пояснюється тим, що акціонери не змогли знайти покупців на свої активи. Довгі переговори з потенційними покупцями ні до чого не привели, тому власники змушені урізати бізнес. OTP Group відмовилася від придбання Промінвестбанку, а потенційним покупцям Ощадбанку відмовив в угоді Нацбанк. Охочих хоча б провести due diligence ВТБ Банку, за словами заступника голови НБУ Катерини Рожкової, взагалі не було.

 

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в ViberTwitter и Facebook.

Долучайтесь