Артур Загородников про те, коли українці зможуть почати обмінювати валюту через Інтернет

Артур Загородников про те, коли українці зможуть почати обмінювати валюту через Інтернет

Заступник голови правління ПУМБ Артур Загородников в колонці для FinClub розмірковує про те, яка валютна лібералізація потрібна клієнтам українських банків і що для цього потрібно зробити (рос.).

Валютна лібералізація – клієнти зачекалися

Сучасний банк в Україні та за кордоном важко уявити без використання дистанційних каналів обслуговування клієнтів. Дедалі більше банківських операцій регулярно виконуються через Інтернет. Зростає попит і збільшуються обсяги таких операцій. А ось купівля та продаж іноземної валюти в онлайн-режимі, тобто без відвідування банку і спілкування з касиром, поки для нас недоступні.

Чому ж українці не можуть купити або продати власні долари або євро через зручний і доступний всім Інтернет? Адже більшість банків технологічно вже давно готові до проведення та безперебійного супроводу операцій купівлі-продажу валюти в мережі.

Зараз впровадження онлайн-валютообміну стримують застарілі норми валютного законодавства. Є побоювання можливого неконтрольованого попиту населення на операції купівлі валюти з подальшим виведенням значних обсягів за межі країни. Такі побоювання були актуальними в період загострень кризи 2013-2014 років. Обмеження, запроваджені в цей період Нацбанком на здійснення окремих банківських операцій, дійсно були необхідні, і правильність дій регулятора підтвердив час.

Але вже третій рік поспіль країна відновлюється від потрясінь. Стабілізується економіка, сповільнюється інфляція, зменшуються ризики фінансового сектора. Нацбанк скасував багато операційних обмежень для банків з метою повноцінного обслуговування компаній та населення.

7 червня НБУ прийняв постанову № 63, якою суттєво спростив порядок оформлення валютообміну. Тепер українці за готівкові гривні можуть проводити валютні операції через платіжні пристрої: кіоски самообслуговування, банкомати і термінали iBox. У Верховній Раді чекає ухвалення новий, прогресивний закон «Про валюту».

Проте купувати й продавати валюту в Інтернеті, як і раніше, не можна. Серед норм, що перешкоджають валютообміну в Інтернеті, залишаються вимоги «Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні». Документ трактує валютообмін як виключно касову операцію, тобто таку, що здійснюється фізособою «вживу» в приміщенні каси або пункту обміну валюти.

Сьогодні ж клієнти не хочуть йти в банк, стояти в черзі, витрачати час і нерви на очікування, переговори з касиром. Безпека і відсутність необхідності використання готівки також є важливими перевагами і користю дистанційного обміну валюти.

Банки, в тому числі ПУМБ, теж виграють, якщо цей сервіс буде дозволено НБУ. Ми зможемо задовольнити попит наших клієнтів, збільшити обсяги безготівкових операцій, знизити власні операційні витрати на касове обслуговування та інкасацію. Крім цього, значно підвищиться рівень прозорості в частині ідентифікації клієнтів та верифікації проведених ними операцій.

Справа за малим. Треба внести зміни до нормативних документів НБУ – це все, що необхідно врегулювати для вільного і цивілізованого обміну валют в нашій країні. Решту банки зроблять самостійно з вигодою для себе та клієнтів. Ми вже направили звернення до Нацбанку з цього питання і очікуємо його позитивного розгляду.

Зняття валютних обмежень – еволюційний процес, і альтернатив йому не існує. Вважаю, що нам всім: клієнтам, банкам і регулятору – необхідно підтримати позитивний тренд і попит на різні види послуг для клієнтів через інтернет-канали. Разом ми зможемо більш широко застосовувати нові сервіси і використовувати можливості, що відкриваються. Це допоможе відновити інтерес і довіру до банківської системи України.

Подписывайтесь на новости FinClub в TelegramViberTwitter и Facebook.

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу