Банківський M&A: що відбувається в Україні Фото firestock

Банківський M&A: що відбувається в Україні

Банківський сектор залишається одним з найпривабливіших секторів для інвестування. Проте висока доля проблемних кредитів разом із політичними ризиками може стати стримуючим фактором для збільшення угод злиття й поглинання у поточному році. Про це розповідає директор відділу інвестицій і ринків капіталу KPMG в Україні Юрій Федорів в огляді українського ринку M&A.



Протягом останніх двох років банківський сектор залишається одним із найцікавіших для операцій M&A в Україні разом із такими галузями, як сільське господарство, сектор інновацій та технологій, споживчий та страховий ринки. У цілому на ці сфери економіки припадало понад 60% операцій та половина вартості угод протягом п'яти років до 2017 року, відповідно до звіту KPMG щодо M&A в країні.

Основним поштовхом для проведення M&A у банківському секторі може стати обмеження щодо діяльності російських банків в Україні. У результаті встановлення обмежень НБУ, в тому числі заборони на розподіл дивідендів та погашення міжбанківських кредитів за кордоном, більшість російських банків, що працюють в Україні, почали відповідні перемовини. Найбільшою за вартістю угодою 2017 року стало придбання групою ТАС за $16 млн російського банку VS, що належав російському Сбербанку.

За нашими прогнозами, банківська сфера залишатиметься однією із найпривабливіших для інвестицій у 2018 році та наступні чотири роки. По-перше, банківський ринок має великий потенціал розвитку через недофінансування МСБ та роздрібного ринку. Про це свідчить низька частка кредитів роздрібного сектора до ВВП – 3% у 2017 році (порівняно з 10% у 2012-му) та корпоративного – 17% у 2017-му (42% у 2012-му). По-друге, очікується низка угод у секторі держбанків. Відповідно до прийнятої стратегії розвитку держбанків, усі державні фінустанови мають бути повністю або частково приватизовані до 2022 року: 100-відсотковий продаж Привату та Укргазбанку, а також зниження державної частки Ощадбанку до 55%.

Ми прогнозуємо, що участь у таких угодах братимуть переважно міжнародні фінансові установи. Наразі головне завдання для банків – внутрішня реорганізація для покращення ефективності бізнес-процесів, ефективності корпоративного управління, ризик-менеджменту та комплаенс-функцій.

Подальша консолідація банківської системи є важливим фактором для покращення якості банківської системи. Слід зазначити, що протягом останніх чотирьох років понад 90 банків були визнані неплатоспроможними. Великий обсяг непрацюючих кредитів може стати серйозним стримуючим фактором для збільшення кількості угод M&A.

Сьогодні в Україні один з найвищих коефіцієнтів непрацюючих кредитів в Європі. За даними НБУ, частка непрацюючих кредитів в українських банках – понад 55%. Враховуючи, що близько 70% банків вже перебувають в процесі реструктуризації, консолідації та зменшення частки боргового фінансування, високий показник проблемних кредитів може вплинути на динаміку нових угод у майбутньому.

Важливим кроком для вирішення проблеми поганих активів у банківській системі стало розширення компетенцій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, який в 2014 році отримав розширений мандат на те, щоб стати органом з ліквідації неплатоспроможних банків. Кредити, головним чином корпоративні, складають наразі майже 80% портфеля Фонду, решта – нерухоме та рухоме майно.

Крім того, від іноземних інвесторів не вимагається наявність ліцензії на повернення кредитів у національній валюті, вони зобов'язані лише зареєструватися в НБУ як нові кредитори або створити ліцензований український суб'єкт для повернення кредитів в іноземній валюті. Вже сьогодні міжнародні інвестори готові виходити на український ринок, дивлячись на перспективу повернення проблемних активів в результаті законодавчих змін, спрямованих на підвищення ефективності процесу стягнення.

Наступним кроком має стати створення ринку проблемних активів через впровадження так званих badbanks, тобто окремих банків, яким фінустанови передаватимуть в управління проблемні активи, або компаній з управління активами із аналогічною функцією. Важливим чинником, що сприятиме збільшенню кількості угод M&A у банківській сфері, є також зниження політичних ризиків та проведення структурних реформ, в першу чергу судової, що збільшить рівень захисту прав інвесторів.

Будь-який інвестор, як вітчизняний, так і іноземний, повинен впевнитися в надійному розумінні правових аспектів ринку. Після ретельної оцінки ризиків та можливостей, зокрема, пов'язаних із проблемними кредитами, остаточне рішення інвестор приймає із урахуванням політичної кон’юнктури. Наразі реальна небезпека для нарощування ринку M&A полягає не тільки в уповільненні реформ та економічного зростання, але й політичній ситуації. Ми не виключаємо, що основні рішення щодо майбутніх інвестицій можуть бути відкладені до закінчення наступних виборів у 2019 році.

 

Долучайтесь