Аграрії зможуть обійтися без держпідтримки

Аграрії зможуть обійтися без держпідтримки

Про це повідомила директор департаменту малого та середнього бізнесу банку «Південний» Вікторія Ступак під час круглого столу «Кредитування МСБ – перспективи і умови зниження ставок кредитування бізнесу», організованого «Фінансовим клубом»

«Сільгоспвиробники розраховують на компенсацію процентної ставки як на додаткову перевагу, а не той ресурс, за рахунок якого вони можуть щось здешевити. Вийде отримати компенсацію – добре, не вийде – впораються самотужки», – пояснила Вікторія Ступак.

Банкір додала, що для ринку важлива стабільність, але якщо бюджет, який держава направляє на компенсацію, заберуть і перенаправлять на інші цілі, то фінансовий ринок використовуватиме свої інструменти здешевлення кредитування.

«Раніше банки, постачальники та виробники техніки вигадували свої інструменти, було й фінансування техніки під 0%, і шикарна програма з авалювання векселів, яка за останні п'ять років здешевила фінансування посівної з 20% до 3,5% за правильного структурування угоди. Ринок може впоратися сам», – вважає банкір.

Міністерство аграрної політики і продовольства за підсумками 2018 року виплатило аграріям 4,166 млрд грн за програмами державної підтримки агропромислового комплексу. Спочатку програма здешевлення кредитів аграріям була розрахована на 66 млн грн, але після перерозподілу коштів була збільшена до 266 млн грн.

Начальник відділу фінансування агробізнесу та розвитку партнерської співпраці Кредобанку Роман Пудлик каже, що у аграріїв у поточному році висока врожайність, але ціни на світових ринках знизилися, а гривня зміцнилася, що погіршує їхню виручку.

«Зараз аграрії мають проблеми з реалізацією продукції, в усякому разі – з мінімальною маржею. Вони вкладали кошти в сільськогосподарський цикл приблизно по 27 грн/$, а в капіталовкладеннях велика частка імпорту: хімія, засоби захисту, інші компоненти. Оскільки ціни прив'язані до валюти (і зараз гривня зміцнилася. – Ред.), ми спостерігаємо падіння на 20-25% вартості їхньої продукції в порівнянні з минулим роком», – пояснив Роман Пудлик. За його словами, незважаючи на цю проблему, аграрії залишаються хорошими позичальниками і обслуговують свої кредити.

Начальник управління департаменту МСБ Укргазбанку Сергій Мушка каже, що зазвичай банки кредитують аграріїв, які обробляють понад 100 га. «Сегмент дуже цікавий для банків. Але фермерів, які обробляють до 10-50 га, в банках немає. Зараз відпрацьовується питання урядової підтримки при відкритті ринку землі, і коли ми обговорюємо його з урядом, з МФО, то виникає питання, що якщо ці програми запускатимуться, то банки, найвірогідніше, підуть в той сегмент, який знають, в якому працюють. І для них держдопомога буде доступною. Найдрібніші фермери не приходять в банк і навряд чи в такому форматі вони зможуть претендувати на держпідтримку при відкритті ринку землі», – говорить Сергій Мушка.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitter і Facebook.

Долучайтесь