Під виглядом малого і середнього бізнесу в Україні «ховається» великий бізнес
В Україні багато років великий бізнес формувався як група невеликих компаній, і тільки в поточному році банки разом з НБУ дізналися про реальну ситуацію на ринку
Про це розповіли банкіри під час круглого столу «Кредитування МСБ – перспективи і умови зниження ставок кредитування бізнесу», організованого «Фінансовим клубом».
«Ми три роки активно працювали з Національним банком, щоб показати справедливу статистику. Не статистику, яку ми бачимо в звітах Мінекономіки або Держстату, яка говорить про те, що понад 65% економіки України – це малий та середній бізнес, що більше 70% зайнятих – це МСБ. Це неправда. Дуже добре, що на методологічному рівні ми можемо ці цифри (про реальний стан ринку. – Ред.) довести», – заявив заступник голови правління Ощадбанку Андрій Стецевич.
Таким чином, банкір прокоментував звіт НБУ про те, що кредити, надані контрагентам, які є частиною бізнес-групи, в структурі кредитування МСБ складають 77,2%. При цьому кредити МСБ склали близько 56,2% від кредитного портфеля корпоративного сектору, в тому числі 22,2% – мікроклієнтам.
«Ми зараз бачимо цифру 23%. Але я не згоден, що це великі компанії. Є кілька мікроклієнтів, які отримали кредит як група компаній, але вони все одно в методології будуть вважатися мікроклієнтами. Ми працюємо з НБУ, щоб поліпшити методологію і статистику. Нарешті ми побачимо реальну ситуацію. Ніяких «двох третин ВВП, які формуються малим бізнесом», не існує», – сказав Андрій Стецевич.
Як приклад банкір навів реструктуризацію кредиту агрохолдингу в Ощадбанку. «У структурі агрохолдингу 350 компаній, з них тільки одна підпадає під критерії великого бізнесу. І в статистиці, яку вони подають у Держстат, усі 349 компаній – це компанії малого та середнього бізнесу, хоча є один бенефіціар у всіх компаній», – розповів він.
Начальник відділу фінансування агробізнесу та розвитку партнерської співпраці Кредобанку Роман Пудлик каже, що з цією методологічною проблемою стикаються всі банки.
«У нас невисокий поріг в сегменті МСБ – 100 млн грн, але названий варіант побудови бізнесу поширений в Україні. Ми намагаємося міняти свою методологію, щоб коректно і правильно оцінювати бізнес як групу компаній, і розуміти їх переваги та недоліки, щоб оцінити правильно всі ризики під час їхнього кредитування», – розповів Роман Пудлик.
Директор департаменту малого та середнього бізнесу банку «Південний» Вікторія Ступак зазначає, що іноді складно виявити приналежність невеликої компанії до великої бізнес-групи.
«Це питання не таке вже й просте. На позаминулому кредитному комітеті тільки завдяки тому, що знали власника групи, а не за формальними ознаками вдалося правильно сегментувати клієнта в корпоративну ознаку. Це дозволяє правильно структурувати клієнтські групи з точки зору приналежності одному власнику. Якщо таким чином кредитувати і оцінювати кредитне навантаження на групу, то можна уникнути NPL. Але іноді складно виявити, що де-факто та чи інша мала юрособа або підприємець відносяться до великої бізнес-групи», – сказала Вікторія Ступак.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter і Facebook.
ТОП-новини