Банк Києва контролюватимуть громадськість та незалежні директори
Більшість у наглядовій раді муніципального банку сформують незалежні директори. При цьому Київрада також матиме своїх представників.
Про це розповів радник з інвестицій та фінансів мерії Києва, ексдиректор департаменту міжнародних зв’язків НБУ Сергій Круглик під час круглого столу «Чому Києву потрібен свій муніципальний банк», організованого «Фінансовим клубом».
«На сьогодні законодавча база, яка є в банківській сфері, дозволяє працювати тільки під жорстким контролем. Якщо це громада організує, то – під контролем громади. Тому що наглядова рада банку, його вищий орган, відповідає майже за всі питання розвитку банку: і за стратегію банку, і за бізнес-план, який затверджується, і за кредитні ліміти, і за проєкти, і за бюджет самого банку, і встановлює винагороду менеджменту банку. Тобто наглядова рада має достатньо повноважень, щоб тримати банк у гарному стані, щоб він ефективно виконував свої функції», – вважає Сергій Круглик.
Кияни мають бути впевненими, що в такому банку не буде корупції. «Банк має бути структурований таким чином, щоб він був легко керованим та підзвітним киянам. Це може бути тим поштовхом, який докорінно змінить Київ», – вважає голова ради директорів компанії «Ефективні інвестиції» Ігор Ліскі.
Нове законодавство дозволяє нівелювати ці ризики. «Останніми роками в кращий бік змінилася система корпоративного управління. Це на сьогодні дає можливість повністю контролювати фактичну діяльність управлінської частини банку і знижує ризики, які існували до 2014 року, які фактично привели до кризи, пов’язаної з банком «Хрещатик». Банк має бути повністю муніципальним», – каже ексзаступник голови правління Укрексімбанку Олег Белінський.
В наглядовій раді будуть представники київської громади і незалежні директори. «В наглядовій раді будуть представники громади Києва, а це Київська міська рада, яка представляє інтереси всіх киян. І вона буде надавати повноваження представникам від громади в наглядовій раді. Законодавство передбачає, що в наглядовій раді може бути мінімум п’ять осіб, три з яких будуть незалежними членами. Пропорція така, щоб незалежні директори, фахівці своєї справи, могли ухвалювати рішення, спрямовані на ефективну роботу банку на користь громаді та місту. Вони повинні мати більшість, щоб управляти цим банком. Представники громади в наглядовій раді будуть обговорювати, дискутувати, пропонувати, і розумні пропозиції мають бути включені до кінцевих рішень, які буде ухвалювати наглядова рада», – каже Сергій Круглик.
Він вже провів попередні переговори щодо формування наглядової ради банку і отримав попередні узгодження від колишнього керівника кантонального банку Швейцарії, одного з фундаторів та керівників європейського рейтингового агентства, колишнього експерта міжнародної фінансової організації. «В наглядовій раді мають бути експерти з досконалою репутацією, які не допустять будь-яких «прожєктів», які могли б виконуватися через муніципальний банк», – впевнений він.
Він вважає, що з незалежними директорами потрібно укласти довгострокові контракти. «Щоб ми не мали ситуації у випадку зміни Київради чи депутатського корпусу, коли приходять інші та починають розмовляти про інших представників в наглядовій раді. Якщо наглядова рада представлена достойно фахівцями і ефективно дає стратегічний напрямок розвитку цього банку, то немає ніякого сенсу міняти наглядову раду іншим складом Київради», – підкреслив Сергій Круглик.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини