Експерти розповіли, якими проєктами має зайнятися муніципальний банк
Про це розповів радник з інвестицій та фінансів мерії Києва, ексдиректор департаменту міжнародних банківських зв’язків НБУ Сергій Круглик під час круглого столу «Чому Києву потрібен свій муніципальний банк», організованого «Фінансовим клубом».
«Всі проєкти, які будуть розвиватися в місті, будуть концентруватися в банку. І спеціалісти в муніципальному банку будуть розглядати проєкти в першу чергу з точки зору розвитку міста», – повідомив Сергій Круглик.
Першим критерієм відбору проєктів може стати їх окупність. «Потрібно розширювати кредитування тих муніципальних проєктів, які мають і гарну окупність, і гарні гарантії. Пам’ятаємо, що місто Київ – це «підприємство» з кешфлоу, гарантованим на сотні років вперед від податків киян. А відтак це один із найкращих позичальників, і його гарантії є першокласними», – вважає старший економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар.
Другий критерій – екологічність. «З цим банком можна робити великі екологічні проєкти. В Києві немає сучасного сміттєпереробного заводу, потрібні інвестиції в електро- та каналізаційні мережі, в очищення води. Усі ці проєкти можуть бути профінансовані, якщо з’явиться інструмент, який це «запакує», зможе прогарантувати потенційним інвесторам прозорість», – вважає голова ради директорів компанії «Ефективні інвестиції» Ігор Ліскі. І подібні великі інфраструктурні проєкти можуть забезпечити швидкий розвиток нового банку.
Необхідний громадський контроль за цими проєктами. «Відповідальність за банк лягає на місто. І щоб забезпечити ефективну роботу банку, треба насамперед забезпечити прозорість та громадський контроль за діяльністю банку. Ці проєкти, які будуть починатися в банку, мають бути достатньо публічними, аби через громадську думку, громадську критику їх можна було б вдосконалити до рівня, коли ми мали б достатню ефективність, щоб фінансувати або починати інвестувати в той чи інший проєкт, який буде реалізовувати цей банк», – каже фінансовий директор Allseeds Ігор Францкевич.
Третій критерій – багато діючих в Києві проєктів потребують обслуговуючого банку. «У нас в місті, окрім фінансових інструментів, є інструментарії цифрові, Це і «Електронний квиток», і оплата ЖКГ, і віртуальна «Картка киянина», в тому числі як фінансовий інструмент. Ми би хотіли в цій ініціативі бути першими в державі», – каже заступник голови КМДА із питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич.
Ці проєкти будуть прибутковими для муніципалього банку. «Місто і кияни платять іншим банкам «податок з обороту» за такими проєктами, як «Картка киянина», «Електронний квиток», по соціальних виплатах. З першого дня створення київського муніципального банку ми можемо мати транзакційний дохід. З кожного квитка в транспорті, з кожного паркування, з кожної соціальної виплати, з кожної нової послуги, яку цей банк може продукувати. Банк може і буде отримувати трансакційний дохід», – каже радник заступника голови КМДА Юрій Корж.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини