Банкіри дали аграріям кредитні поради
Аграрії можуть збільшити свої шанси на отримання кредиту, якщо дослухаються до кількох порад банкірів, які вони дали під час круглого столу «Ринок агрокредитування: підсумки сезону та перспективи на 2022 рік», проведеного «Фінансовим клубом».
«Будь-яка анкета-заявка має графу «мета кредитування». Тому підприємства при зверненні в банк повинні для себе чітко визначитися і сформувати мету фінансування. Для цього треба розуміти свої джерела доходів, терміни надходження, обсяги операційних витрат, пікові навантаження тощо», – розповів керівник управління розвитку агробізнесу Банку Альянс Андрій Дальчанін.
При цьому потенційний позичальник має бути відвертим з банком. «Основне питання – в розумінні свого прибутку, готовності робити капітальні інвестиції, якщо такі передбачені програмою розвитку агропідприємства, і користуватися програмами, які надає банк. Це основний підхід. І консультуватися зі своїми банками, і говорити їм про свої бажання бажано заздалегідь», – додав Андрій Дальчанін.
Ще одна проблема агробізнесу – якість звітності. «Потрібно гарно і відповідально вести звітність. Я розумію, що вимагати більшої офіційності ми не вправі, але хоча б значна частина якось була більш офіційованою, щоб банку було легше приймати рішення. Хоча багато банків працюють і з управлінською звітністю, десь можуть прорахувати збільшений грошовий потік», – каже керівник розвитку продажів агронапрямку ПУМБ Володимир Онищук.
«Нам дійсно досить непросто працювати зі звітністю, яку ми бачимо від аграріїв. Кожна друга звітність викликає велику кількість питань», – підтвердила директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Наталя Буткова-Вітвіцька.
Інший популярний тренд – це попит на валютне кредитування. «Ми рекомендуємо, якщо немає валютних надходжень, все-таки не розглядати для себе таку опцію», – зазначила вона.
Не менш суттєва проблема – кредитна історія аграрія-позичальника. «Якщо є якісь суперечки, їх важливо врегулювати з банками до подачі кредитних заявок. Ми задовольняємо 80% запитів, які до нас заходять. І якщо дивитися на відмови клієнтам малого та середнього бізнесу, то одним з стоп-факторів є кредитна історія», – пояснила Наталя Буткова-Вітвіцька.
Будь-який проєкт із залученням кредитних коштів має бути детально прорахований. «Коли йдуть роки гарної прибутковості, десь можна переоцінити свої сили і піти в авантюрні проєкти, не прорахувавши і використавши при цьому обігові кошти. Якщо і є якась ідея інвестпроєкту, то найперше потрібно його прораховувати – затратну частину, потенційні доходи, окупність за скільки років. І використовувати залучений капітал у вигляді кредиту, лізингу. Тому що власний капітал завжди найдорожчий», – розповідає Володимир Онищук.
Банкір пояснює, що власний капітал краще використовувати як обігові кошти, які окупаються протягом одного сезону. «І, можливо, завчасно починати працювати з банками, якщо ще немає встановленої кредитної лінії. А якщо є, то, можливо, почати говорити з банком про її збільшення, на випадок дофінансування, щоб не брати дорогі товарні кредити», – вважає Володимир Онищук.
Інший фактор успіху кредитної заявки – стабільність бізнесу. «Працюючи з клієнтами, ми звертаємо увагу на диверсифікацію їхніх культур, і акуратно співпрацюємо з аграріями, в яких одна-дві культури в роботі, і пропонуємо розширювати їхню діяльність», – радить Наталя Буткова-Вітвіцька.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини