Банкіри порадили, як уникнути втрат від шахрайства

Банкіри порадили, як уникнути втрат від шахрайства

На фінансовому ринку розпочалася нова кампанія навчання українців платіжній безпеці.

«Ми запустили кампанію #КібербезпекаФінансів разом із Держслужбою спецзв’язку та захисту інформації. І хочемо поліпшити обізнаність громадян про платіжну безпеку і сформувати навички захисту своїх даних та своїх девайсів в мережі «Інтернет». Потрібно знати, як убезпечувати свої облікові записи, що таке двофакторна аутентифікація, чому краще, якщо в тебе припейд-номер, щоб у оператора стільникового зв’язку були твої дані, щоб картка була верифікована, щоб її не можна було перевипустити, про те, чим небезпечні громадські Wi-Fi, як правильно поводитися із посиланнями, які ви отримуєте», – заявив заступник голови НБУ Олексій Шабан.

Деталі кампанії він розкрив під час круглого столу на тему «Шахрайство на фінансовому ринку: нові методи та інструменти протидії злочинцям», проведеного «Фінансовим клубом».

«Є випадки, коли схемотехніка починається з того, що SIM-картку в застосунку мобільного оператора перевипускають на eSIM, і людина втрачає контроль над своїм фінансовим рахунком», – пояснює Олексій Шабан.

«НБУ запровадив всеукраїнську інформаційну кампанію з платіжної безпеки. Ця кампанія допоможе боротися з шахраями. Клієнтам стане більш доступна інформація про те, як розрізняти шахрайство, на що більше звертати увагу. Обізнаність завжди має бути на першому місці», – впевнений начальник управління інформаційної безпеки Банку Кредит Дніпро Олександр Кладько.

Начальниця управління технологій карткового та транзакційного бізнесу банку «Глобус» Ірина Градоблянська також радить не користуватися публічним Wi-Fi. «Є випадки, коли люди не переходили за посиланнями, не було дзвінків, але дані їхніх карток стали відомі шахраям, і були спроби скористатися цими даними. Одне із можливих місць, де міг статися витік даних, – це публічний Wi-Fi, який не є захищеним», – сказала вона, додавши, що використовує VPN для захищеної передачі даних.

«Якщо ти став жертвою шахраїв, то перше – ти маєш попередити банк дуже швидко і Кіберполіцію, і тоді в тебе реально є шанс свої кошти повернути. Завдячуючи ЕМА, можна зупинити потік коштів якщо не на першому, то на другому або третьому банку. Тому що швидкість взаємодії, яку надає ЕМА, є безцінною. Треба залучати банки до цього якнайбільше. Можливо, навіть на обов’язковій основі», – вважає Ірина Градоблянська.

Директор Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА Олександр Карпов каже, що 30 банків, які мають 98,5% усіх клієнтів, відпрацьовують запити від Кіберполіції в середньому за 5 годин 52 хвилини. «Є приклади дуже швидкої обробки за одну хвилину, а є хтось, хто відпрацьовує більш довго. Якщо ви швидко звернулися до Нацполіції, то у вас є можливість покарати шахрая, швидко отримати передачу інформації від Кіберполіції до банків і, відповідно, заблокувати кошти на рахунку шахрая», – пояснив він.

Директор з моніторингу та протидії шахрайству Сенс Банку Юрій Хмеленко радить клієнтам тримати критичне мислення постійно увімкненим. «Потрібно верифікувати інформацію, переводити через призму критичного сприйняття і переперевіряти», – сказав він. «Потрібна нормальна тривожність і недовіра до певних речей. Наприклад, не переходити за посиланням, яке тобі пересилають в месенджерах», – попереджає заступник голови правління Ощадбанку, відповідальний за роздрібний бізнес, Антон Тютюн.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу