Банкіри просять уряд надати стовідсоткові гарантії за кредитами
Бізнес з нуля є дуже ризикованим, тому банки без державних гарантій не будуть його кредитувати
Таку рекомендацію дали банкіри під час круглого столу «5-7-9%: перезавантаження?», організованого онлайн «Фінансовим клубом».
«В рамках підтримки стартапів держава має надавати гарантію на всю суму кредиту за кожним з кейсів, які відповідають критеріям програми. На сьогодні держава умовно через Фонд розвитку підприємництва гарантує за портфельним методом не більше 30% від загального портфеля. Це дуже мало. І за клієнтським підходом – 50%. Для стартапа, в якого нічого немає за спиною, треба найти інші 50%, і щоб банк в них повірив», – розповів заступник голови правління Ощадбанку Андрій Стецевич.
Банки не можуть кредитувати бізнес без твердої застави і забезпечення за сьогоднішніми вимогами НБУ.
«Питання гарантії Фонду і розширення цієї гарантії на збільшення суми покриття за тілом кредиту за портфельним підходом було б великим успіхом для стартапів, які тільки починають бізнес, в яких дуже високі ризики і які банки кредитувати зараз без гарантій уряду не можуть і будуть», – підкреслив він.
Банки розраховували, що гарантія держави зменшить їх ризики і витрати. «Гарантія надана державою, але застосувати її для покриття резервів ми не можемо», – каже директор департаменту документарних та кредитних операцій Банку Альянс Володимир Сураєв.
Держава скопіювала ідею такої гарантії з проекту Європейського інвестиційного банку, який зараз впроваджується в Україні разом із чотирма банками.
«Ще в лютому НБУ пояснював, що в рамках діючої постанови № 351 немає необхідності вносити зміни до додатку, який визначає коефіцієнти ліквідності подібних гарантій. Це є проблемою виключно для невеликих банків, які не мають великих обсягів портфелів і портфельний метод не застосовують. А банки можуть використовувати цю гарантію як додаткове забезпечення, щоб спростити вимоги до заставного майна позичальника. На жаль, банки не застосували жодної такої гарантії до своїх клієнтів», – розповів виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва Руслан Гашев.
За його словами, у випадку схвалення парламентом механізму державних портфельних гарантій Мінфін зможе надавати гарантії до 80% портфеля, що «буде прийнятним забезпеченням для банків».
Підписуйтесь на новини FinClub у Telegram, Viber, Twitter, Facebook.
ТОП-новини