Програма «5-7-9%» гальмує через карантин

Програма «5-7-9%» гальмує через карантин

Банкіри констатують, що коронавірусний карантин змінив акценти в програмі пільгового кредитування «5-7-9%»

Про це вони заявили під час круглого столу «5-7-9%: перезавантаження?», організованого онлайн «Фінансовим клубом».

«Активність проявляють два-три банки. Інші – декларативно. Ми розраховуємо, що ця програма почне суттєво нарощувати наші портфелі. Але ми розуміємо, що через історію з карантином відбувається призупинення активності в програмі», – розповів заступник голови правління Ощадбанку Андрій Стецевич.

Ощадбанк видав 145 кредитів, і зараз участь в програмі призупинена, хоча вже є 70 погоджених заявок від бізнесу.

«У нас на сьогодні в банку ця програма призупинена, тому що ми в рамках підписання нової угоди. Ми зараз міняємо дизайн продукту і вийдемо на ринок з ним наступного тижня», – повідомив банкір.

Він пояснив, що до програми від самого початку закладалося фінансування капітальних інвестицій і створення робочих місць. «Перша назва програми була «Повертайся додому», потім – «Створюй вдома», а вже потім вона набула назви «5-7-9%». На сьогодні ця програма переживає певну трансформацію. І ми на самому початку казали, що програму потрібно розширювати», – розповів він.

Програма могла запрацювати на повну потужність лише через місяць, але карантин змінив ситуацію.

«Програма розпочалася на початку лютого. На початку березня ми вже мали проблеми з пандемією. В середині березня вона перетворилася на карантинні заходи, які зупинили багато бізнесів і обмежили банки в роботі. Якщо б ми не мали пандемії та обмежувальних заходів, ми б краще розуміли, наскільки програма «полетіла» чи ні», – каже заступник директора департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку Семен Пускай.

Укргазбанк видав 170 таких кредитів. «У нас є обмеження за видами діяльності, але ми не зупиняли програму. Від учора ми приймаємо заявки бізнесу за новими правилами», – сказав він.

Пан Стецевич нагадав, що неможливо було за програмою «5-7-9%» фінансувати сферу HoReCa (ресторани, готелі), які зараз найбільше постраждали від карантинних обмежень.

Виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва Руслан Гашев визнає, що програма створювалася як інвестиційна, яка «спонукає до розвитку бізнесу». «Але ми отримали коронавірус, ми отримали карантин, і ми змушені працювати в нових умовах. Це означає, що банки встановили певні обмеження на кредитування певних галузей. Питання – чи готові ми підтримувати тих, хто потребує підтримки: готелі, ресторани, сферу туризму? На жаль, саме цих позичальників банки не готові кредитувати, тому ми й запропонували інструмент рефінансування», – зазначає Руслан Гашев.

Карантин впливає на бажання бізнесу брати кредити. «Ситуація, що склалася, внесла суттєві зміни в стратегії розвитку бізнесу, навіть мікропідприємств, на найближчий рік», – каже директор департаменту документарних та кредитних операцій Банку Альянс Володимир Сураєв.

Його банк вже отримав близько 100 заявок (50% заявок отримано через сайт, а 50% – це робота менеджерів банку), а видав один кредит.

Заступник голови правління ТАСкомбанку Сергій Бочаров підкреслює, що через коронавірус бізнес змушений диференціювати ризики. «Почали надходити від наших клієнтів заявки на інвестиційні кредити на інші види діяльності – вони намагаються для себе шукати нові ніші», – пояснив банкір.

Підписуйтесь на новини FinClub у TelegramViberTwitterFacebook.

Долучайтесь