Банкіри розказали, як зробити кредити доступнішими
Для цього необхідно підняти планку максимальної виручки потенційних позичальників.
Про це банкіри розповіли під час круглого столу «”5-7-9%”: видати не можна відмовити», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
«На сьогодні є обмеження за обсягом річної виручки – 100 млн грн – на компанію чи групу компаній. І відповідно є багато клієнтів із більшою виручкою, які надають запит, але ми не можемо надавати їм інвестиційні кредити, оскільки клієнти із більшою виручкою – в розмірі до 10 млн євро в еквіваленті – можуть брати учать тільки у рефінансуванні», – розповів керівник з мікрокредитування департаменту малого бізнесу ПУМБ Віктор Харковець.
Тому заступник директора департаменту МСБ Укргазбанку Микола Алфьоров пропонує вирівняти умови кредитування. «Потрібно за виручкою зрівняти клієнтів, яких ми рефінансуємо, – 10 млн євро, і клієнтів, яким ми даємо новий кредит – 100 млн грн. Потрібні рівні правила», – сказав він.
Інфографіка: Що відбувається з програмою «Доступні кредити 5-7-9%»
Через цю перепону клієнти почали вигадувати схеми.
«Клієнт, який має виручку більше за 100 млн грн, може взяти кредит на умовах банку і потім піти рефінансуватися під 0%, бо під планку 10 млн євро він підходить. Клієнти шукають шляхи, як отримати цей «нуль». Потрібні рівні правила», – каже заступниця директора департаменту розвитку корпоративного бізнесу та МСБ Кредобанку Наталія Згоба.
Розвитку програми заважають також інші складнощі. «Оборотний капітал (під 3%. – Ред.) можна взяти тільки на антикризові заходи із запобігання виникненню і поширенню «ковіду». При цьому ми рефінансуємо діючих позичальників, які отримували кредит на обігові кошти. А позичальники, які вже придбали обладнання за свої кошти, обмежені в отриманні оборотного капіталу. Такі моменти зупиняють можливість скористатися цією програмою», – пояснив Микола Алфьоров.
В.о. директорки департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Олена Гіль вважає, що програма доступних кредитів може охопити понад 20% клієнтів від загальної кількості малого бізнесу.
«Якщо кількість активних бізнес-клієнтів до 100 тис., то потенційний попит на програму є. І ми маємо резерв клієнтської бази», – наголосила вона.
Фонд не готовий до кардинальних змін умов. «Виручку урівняти? Можна, але з’являться експерти, які скажуть, а що це за малий бізнес в Україні із річним доходом в 10 млн євро? І будуть нам натякати на агрохолдинги. 10 млн євро – це тимчасова норма виключно під рефінансування. За всіма іншими кредитами залишається 100 млн грн річного доходу», – сказав виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва Руслан Гашев.
Він пропонує ухвалити концептуальне рішення: або програма розширюється не тільки на мікро- та малий бізнес, а ще й на середній, або визнається, що не може бути малого бізнесу із річним доходом 10 млн євро. «В Європі – так, в Україні – мабуть, що ні», – впевнений він.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини