Банки не можуть списати українцям кредити через зволікання уряду
Кабінет Міністрів досі не пояснив банкам, які документи мають надати постраждалі позичальники, щоб банки могли їм списати іпотечні та автокредити, за якими заставне майно було знищено бойовими діями.
Про це розповіли учасники круглого столу «Споживче кредитування: чи готові українці брати кредити під час війни», організованого «Фінансовим клубом».
«Ця тема вкрай чутлива для клієнтів. В рамках реалізації закону (про списання кредитів. – Ред.) ми розробили механізм і працюємо зі зверненнями клієнтів. Але залишилося декілька відкритих питань, які не повною мірою дозволяють реалізувати всі закладені в закон норми. Серед них і перелік документів, які мають надавати клієнти, що підтверджують факт пошкодження або знищення майна внаслідок бойових дій. Зараз ми очікуємо роз’яснення Кабміну з врегулювання цього питання, – розповіла членкиня правління Сенс Банку Інна Тютюн. – І було б добре, якщо б банкам надали доступ до реєстру пошкодженого та знищеного майна, щоб відслідковувати його стан».
Сенс Банк опрацьовує звернення клієнтів. «Наше завдання – це спрацювати чітко за регламентом і розробити механізм, який дозволить спільно з клієнтом знайти рішення», – сказала Інна Тютюн.
Закон, ухвалений парламентом, вже діє, але в законі не прописані процедури. «Ми зараз очікуємо від Кабміну чіткої процедури, які документи і як зробити. Якщо буде прописаний чіткий механізм, банки адаптуються і зроблять, щоб клієнту було максимально зручно зібрати цей пакет і передати його в банк», – зазначила Інна Тютюн.
«Зараз Незалежна асоціація банків України обговорює з Кабміном цю процедуру. Бажано це врегулювати якнайшвидше, бо люди і банки не розуміють, як діяти в цій ситуації», – пояснив заступник директора департаменту цифрового бізнесу банку «Глобус» Олександр Дубихвіст.
Банки вже можуть зупинити нарахування відсотків за такими кредитами, але самі кредити також потрібно буде списати. «У нас є поодинокі випадки: є заяви по Бердянську, по іншим окупованим територіям, – каже заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький. – Чекаємо на чітку процедуру компенсації від держави, чи принаймні чітких правил, встановлення чітких критеріїв, як банк має працювати з такими позичальниками. М’яч на боці законодавців».
В банку «Глобус» кажуть, що не мають таких кейсів. «Ми кредитували до війни досить активно саме первинну іпотеку – комплекси, які будуються. І на щастя, будувалося переважно в Києві та інших містах-мільйонниках. І на щастя, у нас немає таких кейсів, щоб було пошкоджене майно», – зазначив Олександр Дубихвіст.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини