Безготівкові платежі в Україні повинні подешевшати

Безготівкові платежі в Україні повинні подешевшати

Безготівкові платежі українців можна здешевити як за допомогою зниження ставки interchange платіжних систем, так і за допомогою поширення альтернативних видів платежів

Про це заявили банкіри і фінансисти в ході круглого столу, організованого «Фінансовим клубом».

«Для зниження вартості безготівкових послуг матимуть значення тарифи, які встановлюють для нас міжнародні платіжні системи. Сьогодні розмір ставок interchange у Visa і Mastercard становить 1,5-2%. В Європі було прийнято рішення про зниження вартості послуг міжнародних платіжних систем до 0,2-0,5%», – сказав заступник голови правління ПУМБ Артур Загородников.

Банкір пропонує «привернути увагу до розробки наших внутрішніх продуктів», знизити вартість processing fee в транзакційних системах Mastercard і Visa, своєчасно впровадити сучасний стандарт IBAN і перевести роботу системи електронних платежів на режим 24/7.

«Необхідно залучати інших учасників ринку, в тому числі небанківські фінансові установи, щоб встановлювати єдині правила роботи», – зазначив Артур Загородников.

При цьому комісії для клієнтів вже знижуються. «Вартість безготівкового платежу – оплата на користь юросіб або P2P-платежі – до 1%, а багато банків і фінансових компаній пропонують платежі без комісій», – підкреслив заступник голови правління Банку Форвард Костянтин Кошеленко.

Заступник голови НБУ Сергій Холод говорить, що як тільки почнеться «осмислене зниження interchange», наприклад, на 0,3% від нижнього порогу в 1,5%, банки намагатимуться зробити більш дорогим використання кешу, який зараз вони в більшості карткових продуктів видають безкоштовно.

Зниження ставки interchange може вдарити по програмах лояльності, які запускають багато банків для клієнтів. «Якщо ми зараз знизимо interchange дуже істотно, то всі бонусні програми зникнуть, і треба буде шукати варіанти в коаліції з рітейлом», – розповідає заступник директора департаменту розвитку карткового і транзакційного бізнесу Ідея Банку Іван Степанець.

Але вартість безготівкових платежів залежить не тільки від ставки interchange.

«Як тільки 24/7 запрацює та інтегратори синтегрують не тільки QR, але й мобільні платежі та інтернет-банкінг під прийом платежу з поточного рахунку, а Нацбанк скаже банкам, що 0,5% брати за платіж через СЕП – це образа при тій собівартості, яка є, то тоді буде виключно цінова конкуренція», – вважає директор асоціації ЄМА Олександр Карпов.

Завдяки цьому середня ціна прийому безготівкових коштів також знизиться.

«Так, будуть дорогі продукти, наприклад, в годиннику або телефонах з interchange'м, який дозволяє в ці технології інвестувати. І будуть дешевші продукти, в тому числі СЕП 24/7. В середньому вартість прийому безготівкових платежів знижуватиметься», – зазначив експерт.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitter і Facebook.

Долучайтесь