Бізнесу для енергонезалежності потрібен інжиніринг «під ключ»
Після хаотичного встановлення енергогенеруючого обладнання бізнес приступив до більш системного створення енергогенеруючих потужностей.
Про це розповіли учасники круглого столу «Зима близько: чи готовий бізнес до енергетичних викликів та нової податкової реальності», проведеного «Фінансовим клубом».
«Клієнти є різні. Є ті, хто будує довгострокову стратегію від початку до кінця, починаючи з утеплення приміщень, умов для працівників, різні джерела енергії. А є такі, які забезпечують один виробничий процес: чи зберігання продукції, чи один виробничий цикл. Але попит доволі великий», – каже виконавча директорка напряму управління мережею Кредобанку Оксана Стецьків.
За її словами, бізнес вивчає досвід один одного. «І багато клієнтів вже приходять зі своїми готовими рішеннями, – зазначила Оксана Стецьків. – Попит є, і думаю, що впевнено пройшовши цю зиму, він буде ще більший у наступний період часу».
Змінюються як потреби клієнтів, так і постачальники обладнання. «Якщо раніше це було «поставив обладнання і все», то зараз це повний інжиніринг: розробка плану підключення, встановлення, подальше обслуговування. Компанії зараз пропонують свою продукцію «під ключ» і подальше обслуговування, ремонт цього обладнання. І це дуже важливо клієнтам», – розповідає директор департаменту організації продажів корпоративним клієнтам ТАСкомбанку Олег Федоренко.
Постачальники відкривають в Україні компанії, в яких є підрозділ, який спеціалізується на імпорті і продажі обладнання, а є окремі компанії, які спеціалізуються саме на інжинірингу. «Це виїзд спеціалістів на місце, аналіз технічної документації, потужностей заводу і розробка під них окремого проєкту. Обладнання іноземне, а спеціалісти наші», – сказав Олег Федоренко.
Один із підприємців, який встановив собі сонячні панелі, вирішив заробляти на допомозі іншим. «Один з наших клієнтів займався торгівлею обладнанням, а зараз він розробляє проєкти і встановлює сонячні панелі для середніх і малих бізнесів», – розповів Олег Федоренко.
Бізнес інжинірингу зараз на підйомі. «Потрібно обирати ті компанії, які мають досвід в реалізації проєктів», – радить начальник управління корпоративних продажів ОТП Банку Валерій Терно.
Є системні компанії, а є ті, хто робить хаотичні дії. «Великі мережі, поштові оператори готуються системно, пропрацьовуючи енергопроєкти під кожну точку, в якій вони оперують. Якщо це великий склад, то вони формують сонячні електростанції на даху. Якщо мають доступ до газу, то підключають газопоршень. Якщо є потреба у великих обсягах електроенергії, але немає доступу до газу, то використовують такий дорогий елемент, як дизельні генератори великої потужності», – зазначив він.
Бізнес може досягати економії при використанні накопичувачів енергії. «Несистемні компанії приходять з проєктами до постачальників або банку. Потім немає відключень тиждень, і ці компанії кажуть: “Мабуть, ми перечекаємо і ця проблема нас не буде стосуватися”», – розповів Валерій Терно.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини