Експортери втратили на ревальвації $350 млн
Українські експортери постраждали минулого року через ревальвацію гривні, оскільки не захеджували свої валютні ризики.
Про це повідомила директорка блоку «Ринки капіталу» Альфа-Банку Тетяна Попович під час круглого столу «Які ризики для гривні несуть осінь-зима 20/21», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
«За нашими оцінками, експортери минулоріч недоотримали або втратили близько $350 млн, оскільки не захеджували ризики. Я закликаю не ворожити на кавовій гущі, а знати і оцінювати фактори впливу на курс», – заявила Тетяна Попович.
Вона вважає, що фінансова культура українців, перш за все бізнесу, повинна включати страхування валютних ризиків, «як ми робимо з автомобілями, коли купуємо КАСКО».
«І ми не засмучуємося, що не розбиваємо свій автомобіль. Але чомусь коли питання стосується курсу, всі починають розцінювати це як витрату або навіть збиток, коли курс відрізняється від ринкового. Тому я завжди закликаю якусь частину своїх фінансових потоків обов'язково страхувати компаніям як в той, так і в інший бік», – розповіла Тетяна Попович.
Голова департаменту макроекономічних досліджень ICU Сергій Ніколайчук вважає, що для компаній, фінансова діяльність яких не є основною, хеджування ризиків є найкращим варіантом.
«У нас так історично склалося, що всі розглядають операції з валютою як можливий заробіток. А хеджування – це не про те, як ти можеш отримати більше, ніж якщо не захеджувався. Хеджування дозволяє зрозуміти, скільки будуть коштувати твої вхідні та вихідні валютні потоки на конкретну дату, щоб правильно сформувати бюджет і вийти на заплановану точку прибутковості. При цьому треба розуміти, що в момент виконання того ж форварда курс може бути на ринку краще, ніж закладений в договорі. У нас же всі сприймають це як “заробити на курсі”», – сказала начальниця управління казначейства Банку Форвард Наталія Шишацька.
Вона радить компанії, яка хеджує свої ризики, бути готовою до втрат в момент виконання угоди, якщо ринок піде в протилежний бік.
«Юрособи оцінюють угоду в балансі за курсом НБУ, і у них ці втрати можуть відобразитися як фінансовий мінус за операцією. Тому щоб все було чітко і зрозуміло, компанії повинні прописати всередині себе політики хеджування і дозволяти фінансовим директорам робити це спокійно, не боячись, що захеджувавши ризик і отримавши на виході курс гірше, ніж у НБУ, він ще отримає якісь претензії або звинувачення в непрофесіоналізмі», – розповіла Наталія Шишацька.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини