Фінансово обізнані українці ризикують потрапити на гачок шахраїв
Хибна впевненість у власній здатності розпізнати шахрайство посилює вразливість до обману.
Про це йдеться в дослідженні Visa Stay Secure, яке провела компанія Visa в партнерстві з Wakefield Research в 17 країнах регіону Центральної і Східної Європи, Близького Сходу та Африки (CEMEA), де було опитано 5800 осіб віком від 18 років.
Результати дослідження оприлюднила старша директорка, голова з управління ризиками Visa в Україні, Грузії, країнах СНД та Південно-Східної Європи Лариса Макарова під час круглого столу «Фінансове онлайн-шахрайство та боротьба з ним: від боротьби з соціальною інженерією до використання технологій забезпечення захищених платежів», проведеного «Фінансовим клубом».
«Є певна група респондентів, які вважають себе обізнаними щодо тактик онлайн-зловмисників. Але ми бачимо, що з обізнаних українців 54% респондентів купляться на повідомлення, які місять гарні новини. Тоді як серед українців, які сумніваються в своїй пильності, так само вчинить 48% відповідно», – заявила Лариса Макарова.
Частка українців, які відреагують на прохання виконати термінові дії, серед обізнаних сягає 42%, тоді як серед українців, які сумніваються в своїй пильності, на терміновий заклик відгукнеться лише 32%.
Навчання фінансовій грамотності ніколи не можна припиняти. «Усі навчальні програми, чат-боти, кампанії #ШахрайГудбай мають підвищувати рівень обізнаності українців, але користувачам не варто бути самовпевненими, тому що онлайн-шахраї постійно грають на людських почуттях. Вік живи – вік навчайся», – каже Лариса Макарова.
Тому українці намагаються знизити свої ризики навіть тоді, коли технологія є безпечною. «Ми багато говоримо про те, що карткові дані і пін-коди не потрібно роздавати, всі банки на це націлені. І деякі користувачі спеціально не зберігають картку на сайті, а намагаються провести оплату таким чином, щоб не залишити у надавачів фінансових послуг номер картки, щоб потім не наражати себе на зайві клопоти. Зрозуміло, що ми все токенізуємо і зберігаємо лише токен картки, що унеможливлює ризики. Але така тенденція є. Користувачі дуже переймаються, і у нас дійсно є покупці, користувачі фінансових послуг, які думають про безпеку», – каже комерційний директор RozetkaPay Олексій Миропольський.
Токенізація картки вже є широко поширеною технологією. «Такі рішення можна запустити за місяць – два, а впровадження в повномасштабне використання може зайняти трохи більше часу, тому що це потрібно зробити комплексно, щоб це працювало правильно», – пояснив Олексій Миропольський.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини