Інфляція до кінця року впаде до 5,8%
НБУ поліпшив прогноз інфляції на кінець 2023 року з 10,6%, які спрогнозував в липні, до 5,8%.
Основний чинник цього перегляду – вплив високих врожаїв на динаміку продовольчих цін упродовж останніх місяців, повідомив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу.
У вересні інфляція знизилася до 7,1% в річному вимірі. Така цінова динаміка зумовлена значною пропозицією сільськогосподарської продукції нового врожаю, зокрема овочів та фруктів, цукрових буряків, зернових та олійних культур, і мораторієм на підвищення низки житлово-комунальних тарифів, що обмежувало зростання адміністративно-регульованих цін.
«Стійка ситуація на валютному ринку стримувала подорожчання товарів, що мають значну імпортну складову (побутова техніка, електроніка тощо). У результаті базова інфляція у вересні теж помітно сповільнилася – до 8,4% у річному вимірі», – сказав Андрій Пишний.
За оцінками НБУ інфляція продовжила сповільнюватися в жовтні. «Цьому, зокрема, посприяло збереження курсової стійкості на тлі успішного переходу до керованої гнучкості курсу», – зазначив Андрій Пишний.
«Водночас тиск на інфляцію з боку інших фундаментальних чинників зберігається. Поступове відновлення економіки супроводжується пожвавленням попиту на споживчі товари і послуги, а дефіцит кваліфікованих працівників, зокрема внаслідок міграції, спонукає підприємства до підвищення зарплат відносно високими темпами», – перелічив Андрій Пишний.
Крім того, тиск на витрати бізнесу залишається значним, що пов’язано з наслідками війни – руйнуваннями, ускладненою логістикою, подорожчанням електроенергії для непобутових споживачів
«Інфляція залишатиметься нижче 10%, хоч і тимчасово прискориться наступного року. НБУ поліпшив прогноз інфляції на кінець 2023 року з 10,6% до 5,8%», – сказав Андрій Пишний.
В кінці I кварталу 2024 року 12-місячна інфляція становитиме 6,3%, в кінці II кварталу – 7,7%, в кінці III кварталу – 10,3%, в кінці IV кварталу – 9,8%.
Тобто НБУ підвищив прогноз інфляції на 2024 рік – з 8,5% до 9,8%.
Пришвидшення зростання цін у наступному році зумовлюватиметься низькою цьогорічною базою порівняння для вартості продовольчих товарів, тривалішим збереженням тиску на витрати бізнесу через перегляд припущення щодо безпекових ризиків, збільшенням зарплат та прискоренням зростання адміністративно-регульованих цін.
Надалі інфляція сповільниться до 6% у 2025 році (прогноз незмінний).
«Цьому передусім сприятиме очікуване зниження безпекових ризиків, що припускається прогнозом НБУ. Відновлення оптимальної логістики та виробництва в післявоєнний період дасть змогу нарощувати пропозицію товарів та обмежуватиме ціновий тиск. Вагомий вплив на цінову динаміку матиме й очікуване зниження світових цін на енергоносії», – сказав Андрій Пишний.
В кінці I кварталу 2025 року 12-місячна інфляція становитиме 8,4%, в кінці II кварталу – 6,5%, в кінці III кварталу – 6,6%, в кінці IV кварталу – 6%.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини