Клієнтів банків закликають ігнорувати підозрілі повідомлення
Банки намагаються турбувати клієнтів якомога рідше і лише через офіційні канали комунікації, тому інформація з сумнівного джерела повинна насторожити клієнта
Про це банкіри розповіли під час круглого столу «Як не стати жертвою фінансових шахраїв під час карантину?», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
«Якщо ви намагаєтеся з’ясувати, з ким спілкуєтеся – зі співробітником або шахраєм, потрібно звертати увагу на смислове навантаження, тематику, про що йде розмова і що власне запитує у вас співрозмовник. Ключова мета шахрая – отримати конфіденційну інформацію, яка допоможе йому здійснити несанкціоновану платіжну операцію», – розповів керівник напрямку з протидії шахрайству Альфа-Банку Юрій Хмеленко.
Шахраї намагаються з’ясувати CVV-код, OTP-паролі та інші дані. «Це табуйована інформація, яку ніколи і за жодних обставин співробітник банку не питатиме. Але це те, що шахраї під різними приводами можуть вимагати від клієнта», – перерахував він.
«Не треба використовувати підозрілі сайти, багато з яких підроблені, в «кабінетах» яких просять зареєструватися. Треба частіше міняти коди доступу, потрібно включити 3-D Secure і треба залишатися уважним», – говорить голова правління Ідея Банку Михайло Власенко.
Директор Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА Олександр Карпов запевняє, що «будь-яку комунікацію, яку ви не чекаєте, краще припинити», оскільки вона може бути шахрайською, і краще самостійно зв’язатися з банком за перевіреними каналами зв'язку.
«Комунікація нібито від банку: ви її припинили, не продовжили, не клікнули, не передзвонили, не відповіли на СМС. Після цього вам треба подивитися номер банку в телефоні, на картці або на сайті, передзвонити і уточнити, чи відповідає дійсності отримана перед цим інформація. У 100% випадків вам скажуть, що «ні, не відповідає», – пояснив він.
І навіть «начебто» номер банку може виявитися підробкою.
«Знайомі номери не завжди є реальними. Шахраї навчилися купляти так звані альфа-номери, з яких банки розсилають СМС своїм клієнтам, в інших країнах, реєструвати на таке ім’я банку, щоб одна з літер в назві була написана з іншого алфавіту. І ми, отримуючи СМС, думаємо, що з нами коммунікує банк», – розповів експерт.
Якщо людина отримала СМС і бачить в телефоні дві «гілки» спілкування з банком – довгу і коротку, то «ви можете бути впевнені, що це підстановка короткого номера».
«Те ж саме з дзвінком з банку. Шахраї мають технічний спосіб підміняти вхідний дзвінок. І ми будемо думати, що це дзвінок з банку, а це дзвінок від шахраїв», – попередив він.
Заступник голови правління ПУМБ Артур Загородников радить клієнтам не повідомляти нікому персональні та конфіденційні дані, номери карток, коди доступу.
«Не переходьте за посиланнями в СМС-повідомленнях, які приходять з незнайомих номерів. Використовуйте для розрахунків тільки перевірені онлайн-сервіси та сайти, користуйтеся сервісами тільки свого банку, коли мова йде про управління вашими лімітами на картки і платежі», – перерахував він.
Щоб убезпечити клієнта, банки ввели двохфакторну ідентифікацію.
«Одного логіна і пароля недостатньо. Банк або відправляє пароль, або пуш-повідомлення. Другий захист – використання зашифрованих каналів зв'язку. Третій – моніторинг активності клієнта. Є ще низка факторів», – говорить заступник голови правління Банку Форвард Андрій Прусов.
ТОП-новини