Коронавірус використовують для виманювання грошей в українців
Шахраї, які практикують соціальний інжиніринг та фішингові технології, стали використовувати пандемію коронавірусної інфекції в своїх схемах
В ході круглого столу «Як не стати жертвою фінансових шахраїв під час карантину?», проведеного «Фінансовим клубом», банкіри та експерти навели приклади такого шахрайства.
«Традиційні розсилки електронною поштою модернізувалися під коронавірус. Це будуть листи, або в стилі «Уряд від вас приховує секрети, ось тут додається файлик, відкрийте його і подивіться, що відбувається насправді!», або це будуть нібито новини від Центру громадського здоров’я, Міністерства охорони здоров’я або ВООЗ», – говорить директор Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА Олександр Карпов.
Але під корисною інформацією про коронавірус можуть бути замасковані комп’ютерні віруси.
«Тому коли ви щось отримуєте поштою, навіть якщо це важлива, на перший погляд, інформація, то не клікайте на «етач». Він може заразити ваш комп’ютер, після чого до всіх ваших даних – фотографій, логінів, паролів – буде отримано доступ», – попереджає Олександр Карпов.
У перші ж дні карантину шахраї скористалися дефіцитом засобів захисту.
«Типовим кейсом на початку карантинного періоду був обман клієнтів під час покупок засобів захисту: масок і дезінфікуючих засобів. Зараз ситуація змінюється, відбувається зміна пропозицій товарів. Шахраї пропонують товари для саду, інвентар для роботи на дачі, тобто те, на що є попит людей в зв’язку з обмеженнями через карантин», – розповів заступник голови правління ПУМБ Артур Загородников.
У поточній ситуації українці легко можуть повірити шахраям, які видають себе за лікарів, співробітників мерії або оперативних служб.
«Якщо хтось зателефонує, представиться співробітником МОЗу або оперативної служби і попросить надати персональні дані, наприклад, у зв’язку з необхідністю перевірки стану здоров’я або оформлення перепусток на транспорт або іншими питаннями, пов’язаними з режимом надзвичайної ситуації, то, гадаю, що деякі з клієнтів, забувши про пильність, поведуться на такі пропозиції та легко потраплять до пастки шахраїв», – побоюється банкір.
Тому необхідно максимально уважно ставитися до таких дзвінків, розуміти наслідки і не піддаватися на добре поставлений голос шахрая або названу гучну посаду.
«99% шахрайства пов’язано з тією інформацією, які клієнти самі про себе розкривають», – зазначив голова правління банку «Глобус» Сергій Мамедов.
Олександр Карпов каже, що шахраї почали розповідати жертвам фейкову історію, що якась арабська медична компанія платить $2 тис. за участь в опитуванні громадської думки в Україні, але необхідно «заплатити всього $5 за участь» і передати свої платіжні дані.
Ще один канал коронавірусних шахраїв – OLX. «Вас будуть гнати за маскою і антисептиком на OLX в «Безпечну угоду», але при цьому запропонують спілкуватися через якийсь месенджер, через який заманять на підроблений сайт OLX або системи доставки», – розповів експерт.
Можуть постраждати навіть пенсіонери, яким обіцяли фінансову допомогу під час карантину.
«Як тільки президент оголосив, що пенсіонерам будуть доплачувати 1000 грн, одразу пішла розсилка нібито від імені Нацбанку, щоб «уточнити реквізити, куди зараховувати». Пенсіонери в ситуації, коли тисяча привалила, можуть розповісти все що завгодно», – побоюється пан Карпов.
Підписуйтесь на новини FinClub у Telegram, Viber, Twitter, Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини