Конвертаційні депозити зупинили скорочення валютного портфеля
Завдяки конвертаційним депозитам банки знову збільшують свої валютні портфелі.
Про це банкіри розповіли під час круглого столу «Що чекає українців на ринку депозитів у 2023 році», проведенного «Фінансовим клубом».
«На початку минулого року частка іноземної валюти в нашому портфелі становила 42%, зараз – 54%. Зростання питомої ваги вкладів в іноземній валюті пояснюється появою можливості для вкладників купувати долар за пільговим курсом. Це шикарно і смачно для клієнтів, – каже голова правління Акордбанку Олексій Руднєв. – Завдяки цьому повернулася значна частини коштів у банківську систему».
Заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький розповів, що його банк активно включився в програму конвертаційних депозитів. «Вони доступні клієнтам і в офлайні, і в онлайні. Більше $30 млн ми таким чином залучили на строкові депозити», – сказав він.
Банкір констатує, що в масовому сегменті ситуація змінюється достатньо швидко. «На початок минулого року в нас пропорція була 30% у валюті на 70% в гривні. Зараз валютна складова вже 36%. В «прайветі» це 60% на 40%. А в загальному портфелі десь 50% на 50%. Ми бачимо, що частка долару в балансах банків збільшилася», – зазначив Артур Муравицький.
Директор департаменту-трайбу некредитних продуктів ПУМБ Дмитро Коваль повідомив, що в ПУМБ до війни ситуація була «70 на 30 – в гривні більше». «Зараз 75 на 25. Трохи стало менше. Але кардинальна зміна відбулася за кілька останніх місяців. Зараз за рахунок інструменту, який дозволяє конвертувати гривню, валютні депозити мають значно більший приріст, ніж гривневі. Тому баланс буде точно змінюватися. Щонайменше повернемося до 30%, а можливо, і більше. Питання лише в тому, як довго цей продукт буде зберігатися для клієнтів фізичних осіб», – сказав він.
Начальник департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» Дмитро Замотаєв каже, що на початку 2022 року частка валютних депозитів фізосіб в банку складала лише 15%. «Ми максимально «відпускали» валюту, тому що валютне кредитування в банку було досить обмеженим, і нам така кількість валюти була не потрібна. Але за рахунок конвертаційних депозитів, які ми запустили в середині літа, за пів року валютні депозити в структурі приросту по року забезпечили 50%. І зараз частка валютних коштів фізосіб сягає 26%. І я бачу, що вона продовжує зростати», – повідомив Дмитро Замотаєв.
Ліміти, які запровадив НБУ, лише частково обмежують клієнтів. «Можна купити валюти на 100 тисяч гривень на місяць. І є клієнти, які приходять в один місяць на 100 тисяч, потім в інший місяць той самий клієнт приходить», – зазначив Олексій Руднєв.
«Можна розмістити до $2700, але ми бачимо, що клієнти сім’ями приходять. І вони ще й фактично в усіх банках, які пропонують подібні продукти, мають аналогічні депозити, і для них це свого роду бізнес. Оскільки цей депозит фактично за три місяці дає плюс 10%. Це до 40% річних. Наразі це найкращий продукт на ринку, який пропонується банками, і він повністю легальний», – пояснив Дмитро Замотаєв.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини