Лідери ЄС схвалили початок переговорів з Україною та Молдовою

Лідери ЄС схвалили початок переговорів з Україною та Молдовою

Лідери Європейського Союзу на саміті в Брюсселі ввечері 14 грудня схвалили рекомендацію Європейської комісії про відкриття переговорів про вступ із Україною та Молдовою, а також надання Грузії статусу кандидата.

«Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ до ЄС з Україною та Молдовою», – оголосив голова Європейської ради Шарль Мішель, цитує «Європейська правда».

«Європейська рада надала статус кандидата Грузії. ЄС розпочне переговори з Боснією та Герцеговиною, коли буде досягнуто необхідного рівня відповідності критеріям членства», – додав він.

Президент України Володимир Зеленський назвав перемогою всієї Європи рішення Євросоюзу про відкриття переговорів про вступ з Україною. «Вітаю кожного українця й українку. Вітаю і всю Молдову, і тебе, Має, особисто. Історію творять ті, хто не втомлюється боротися за свободу», – зазначив він.

Молдовська президентка Мая Санду подякувала лідерам ЄС за їхнє рішення почати переговори про вступ до ЄС із Молдовою: «Ми віддані важкій роботі, необхідній для того, щоб стати членом ЄС. Молдова готова прийняти цей виклик».

В окремому дописі Санду підкреслила, що переговори про вступ Молдова починає спільно з Україною. «Ми не були б тут сьогодні без відважного опору України проти жорстокого вторгнення Росії. Розпочнімо цей шлях разом, щоб побудувати сильнішу, об’єднанішу Європу», – наголосила вона.

Прем'єр Грузії Іраклій Гарібашвілі коротко прокоментував рішення: «Вітаю! Європейська рада вирішила надати Грузії статус кандидата на членство в ЄС!».

Рішення про початок переговорів з Україною та Молдовою лідери ЄС ухвалили за відсутності угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана, що дозволило уникнути вето. Таким чином, рішення по Україні отримало 26 голосів «за» та один «утримався».

Віктор Орбан підтвердив, що утримався під час голосування за початок переговорів про вступ України до Європейського Союзу, а свого ставлення до цього не змінив. Він вкотре заявив, що «Україна не готова до того, щоб ми почали з нею переговори про членство в ЄС». «Рішення починати переговори з Україною за цих обставин – абсолютно безглузде, нераціональне і неправильне», – вважає він.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав це «сильним знаком підтримки та перспективи для України»: «На саміті ЄС ми щойно вирішили розпочати переговори про вступ з Україною та Молдовою. Зрозуміло одне: ці країни належать до європейської родини».

Публічно Україну також вже привітали високопосадовці Фінляндії, Швеції, Латвії, Румунії, Нідерландів.

«Зараз мій телефон розривається від дзвінків колег-міністрів закордонних справ ЄС. І це ще один доказ, що ніщо не зупинить вступ України в ЄС, бо такою є логіка історії та воля українського народу. Я казав, кажу, і завжди повторюватиму це. А в Європі достатньо сил, які розуміють, що членство України в ЄС – це безпека і процвітання Європи», – заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Європейська рада у своєму рішенні щодо переговорів про вступ України до ЄС підтвердила, що юридичні й технічні аспекти цього процесу – так звана переговорна рамка – будуть схвалені тільки після повного виконання всіх рекомендацій Єврокомісії.

Це означає, що до безпосереднього початку переговорів Україна повинна виконати всі рекомендації Єврокомісії, включно з тими, які вона вказала у листопадовому звіті про розширення. Лишилась невиконаною одна рекомендація – про врегулювання лобістської діяльності. Відповідний урядовий законопроєкт вже зареєстрований у парламенті.

Крім того, позитивну оцінку виконання усіх інших рекомендацій має дати Єврокомісія, і в процесі цієї оцінки можливі додаткові коригування. У найбільш оптимістичному сценарії переговорну рамку для України можуть затвердити навесні 2024 року після того, як лідери ЄС підтвердять виконання Києвом усіх критеріїв ЄК.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь