Малий та середній бізнес розпочав відновлення першим

Малий та середній бізнес розпочав відновлення першим

Малий та середній бізнес (МСБ) завдяки своїй гнучкості залишається драйвером економіки під час війни.

Про це розповіли банкіри під час круглого столу «Розвиток мікро- і МСБ як важливий елемент відновлення української економіки», проведеного «Фінансовим клубом».

«Малий та середній бізнес найбільш чутливий до того, що відбувається в країні та економіці. Він першим реагує на всі тенденції. Але він і першим відновлюється. МСБ планує розвиватися, планує розширювати діючий бізнес та створювати нові бізнеси», – розповіла директорка департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку Тетяна Корнієнко.

Із нею погоджується перша заступниця голови правління банку «Глобус» Олена Дмітрієва. «МСБ – це завжди драйвер економіки. ЕБА дослідила очікування бізнесу, і 76% опитаних планують цього року розширення бізнесу. І буде дуже добре, якщо банківська система буде їм в цьому допомагати», – сказала вона.

Поки що, в порівнянні із 2021 роком, частка кредитних коштів у користуванні МСБ втричі впала – тоді на них покладались 32% компаній. «Зараз 30% підприємців будуть вкладати свої кошти, 21% – грантові кошти, і тільки 10% зможуть отримати кредити», – констатує Олена Дмітрієва.

«Ми вважаємо, що напрямок МСБ буде розвиватися і надалі. Важливо, щоб кожний підприємець знав, що є багато продуктових інструментів. Зараз ми розвиваємо швидкі кредити до 1 млн грн», – повідомив заступник голови правління ТАСкомбанку Олег Поляк.

Начальник управління розвитку кредитного бізнесу ПУМБ Віктор Харковець зазначає, що попит на кредитування залишався високим в 2022 році. «Перша причина – дуже сильно виросли ціни та курс. Відповідно попит в обігових коштах у клієнтів зростав у зв’язку із інфляцією. По-друге, зменшилися товарні кредити в економіці, тому підприємці приходили до банків із запитом за обіговими коштами. Третє – у клієнтів з’явилися додаткові потреби: генератори, старлінки, екофлоу. Відбувалася адаптація бізнесу під нові реалії», – розповів банкір.

Є попит і на складні продукти. «МСБ вивчає такі продукти, як факторинг, лізинг, кредитування під ОВДП. Ми бачимо, як набуває популярності зворотній лізинг, коли клієнт свої активи передає в зворотній лізинг, отримує обігові кошти і розвиває свій напрямок бізнесу», – зазначив Олег Поляк.

Головна проблема в тому, що МСБ не звикли планувати свою потребу в коштах. «Клієнт МСБ не планує в довгостроковій перспективі, а приходить за фінансування тоді, коли потрібні кошти. Наприклад, потреби у агроклієнтів сезонні, тому вони прийдуть в банк в середині – наприкінці березня всі одночасно. Ми не зможемо всіх одночасно задовольнити. Тому прохання приходити в банк завчасно, отримати кредитний ліміт, а використати його тоді, коли в ньому буде потреба. Тоді у вас точно буде вчасне фінансування ваших потреб», – розповіла Тетяна Корнієнко.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь