Міністерство фінансів рф досі володіє акціями «Української біржі»
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) не бачить порушення норм законодавства у тому, що міністерство фінансів рф та структури підсанкційного бізнесмена Тимура Турлова досі володіють акціями "Української біржі".
Про це йдеться у відповіді голови НКЦПФР Руслана Магомедова на запит ЕП.
За даними Нацкомісії, станом на лютий 2024 року серед власників АТ "Українська біржа" є мінфін рф (через "Сбєрбанк росії" та ланцюжок офшорних компаній) – на 2,49%, а також колишній російський підприємець Турлов (через Freedom Holding Corp.) – на 24,26%.
Щодо Турлова ще у жовтні 2022 року указом президента Володимира Зеленського строком на п'ять років було запроваджено санкції, серед яких – блокування активів.
У НКЦПФР стверджують, що ще на початку повномасштабної війни передали "всю інформацію про учасників ринку щодо їх зв’язків з рф" до "профільних структур" (РНБО та Мінекономіки). Після цього регулятор фондового ринку відповідні звернення більше не ініціював.
У якості пояснення, чому Нацкомісія самостійно не проводила жодних дій щодо пакетів акцій, власниками яких є мінфін рф та Турлов, у НКЦПФР процитували норму ст. 2 закону "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", яка містить перелік критеріїв, через які юридична особа не може мати ліцензій для роботи на цих ринках.
Проте ст. 74 цього ж закону говорить про те, що підсанкційна особа не може володіти істотною часткою (більше 10%) в капіталі ліцензованої НКЦПФР організації. На це в комісії відповіли, що Турлов володіє акціями "Українська біржа" не напряму, а через Freedom Holding Corp., яка є публічною компанією, зареєстрованою в США.
"Комісія уважно слідкує за діяльністю професійних учасників в межах її повноважень, в тому числі її увага прикута до діяльності АТ "Українська біржа", – підсумували в НКЦПФР.
Як повідомлялося, указом президента України №726/2022 19 жовтня 2022 року введено в дію прийняте того ж дня рішення РНБО про санкції щодо 1374 юридичних осіб, у тому числі щодо ТОВ "Фрідом Фінанс Україна".
У день ухвалення указу Freedom Holding Corp. повідомила про продаж російських компаній ТОВ "Інвестиційна компанія Фрідом Фінанс" та ТОВ "ФФІН Банк" та вихід з російського бізнесу, а також вказала, що російське громадянство її співвласника та голови Тімура Турлова анульовано з 22 вересня. Нині він є громадянином Казахстану.
9 листопада НКЦПФР зупинила дію ліцензій ТОВ "Фрідом Фінанс Україна". Відповідно, всі активи компанії та клієнтів наразі заблоковані РНБО. Загалом йдеться про 12 800 рахунків у цінних паперах на 3,5 млрд грн.
Freedom Holding Corp. – заснований на той час громадянином РФ Тімуром Турловим фінансовий холдинг, зараз він зареєстрований у Неваді, США. Freedom Holding здійснював операційну діяльність у Казахстані, Росії, Україні, Узбекистані, Киргизії, Німеччині та на Кіпрі. Акції холдингу з жовтня 2020 року торгуються на фондовій біржі NASDAQ.
За підсумками січня 2022 року російський "Фрідом фінанс" посідав 9 місце у списку найбільших операторів "Московської біржі" з оборотом 255 млрд рублів. Кількість клієнтів брокера становила 137,5 тис.
В Україні Freedom Holding Corp. був представлений компанією "Фрідом Фінанс Україна"/ Freedom Holding Corp. також з 2020 року була найбільшим акціонером "Української біржі" з часткою, близькою до блокуючої.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини