Нацбанк готовий до «більших курсових коливань»
Збільшення гнучкості курсу є необхідним кроком НБУ для відновлення його ролі як засобу адаптації економіки до зовнішніх та внутрішніх шоків.
«У міру формування належних передумов НБУ поступово дозволятиме все більші курсові коливання відповідно до зміни ринкової кон’юнктури», – заявив НБУ в останньому Інфляційному звіті.
Після переходу до режиму керованої гнучкості суттєво збільшилися обсяги операцій банків без участі НБУ. «Це свідчить про збільшення глибини міжбанківського валютного ринку, а, відповідно, й посилення його стійкості до ситуативних чинників», – наголосили в НБУ.
НБУ прагне повернутися до традиційного інфляційного таргетування з плаваючим обмінним курсом. Стійкий прогрес у зниженні інфляції, накопичення значного рівня міжнародних резервів, збільшення привабливості гривневих депозитів та ОВДП дали змогу перейти від фіксації до керованої гнучкості обмінного курсу.
В жовтні – грудні 2023 року офіційний курс спочатку ревальвував до рівня 36 грн/$, а потім девальвував до 38 грн/$.
«За належних умов НБУ поступово допускає все більші курсові коливання у відповідь на зміну ринкової кон'юнктури. Водночас на поточному етапі збереження курсової стійкості залишається ключовим засобом стабілізації очікувань, утримання помірної інфляції у 2024 році та її приведення до цільового діапазону 5% ± 1 в. п. у 2025 році. Для цього НБУ зберігає активну присутність на валютному ринку, компенсуючи структурний дефіцит іноземної валюти та згладжуючи надмірні курсові коливання в обидва боки», – йдеться у звіті.
За таких умов НБУ в грудні суттєво наростив інтервенції з продажу іноземної валюти (до $3,6 млрд), а обмінний курс гривні в середньому послабився на 2.6% порівняно з листопадом. Від’ємне сальдо інтервенцій НБУ загалом за квартал збільшилося до $9,3 млрд (порівняно з $7 млрд у ІII кварталі).
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини