Справу Бахматюка про найбільший хабар в історії України скерували до суду

Справу Бахматюка про найбільший хабар в історії України скерували до суду

НАБУ і САП скерували до суду справу про надання найбільшої задокументованої неправомірної вигоди в історії України.

Обвинувачений – власник агрохолдингу Олег Бахматюк – підозрюється в наданні рекордних 722 млн грн ($5,5 млн та 21 млн євро) колишньому голові Державної фіскальної служби Роману Насірову та його раднику за відшкодування компаніям Бахматюка понад 3,2 млрд грн ПДВ.

Прокурор САП 2 лютого за матеріалами досудового розслідування НАБУ скерував до суду обвинувальний акт стосовно власника агрохолдингу. Ще рік тому, 2 лютого 2023 року, НАБУ і САП завершили розслідування стосовно колишнього голови Державної фіскальної служби та його пособника  радника), підозрюваних в одержанні $5,5 млн та 21 млн євро неправомірної вигоди за відшкодування ПДВ компаніям аграрного холдингу.

На сьогодні справа перебуває на розгляду у Вищому антикорупційному суді.

Протягом 2015-2016 років очільник ДФС одержав на свою користь та на користь третіх осіб від власника агрохолдингу понад 722 млн грн неправомірної вигоди за вчинення дій, пов’язаних із забезпеченням відшкодування ПДВ підконтрольним власнику агрохолдингу юридичним особам у розмірі понад 3,2 млрд грн.

Дії власника агрохолдингу кваліфіковані за ч. 4 ст. 369 КК. Санкція статті передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна або без такої.

У березні 2023 року ВАКС надав дозвіл на здійснення спецрозслідування щодо вказаної особи. Це рішення дало можливість завершити досудове розслідування.

НАБУ встановило одержання головою ДФС в 2015-2016 роках неправомірної вигоди у $5,5 млн за забезпечення відшкодування понад 540 млн грн компаніям агрохолдингу у серпні 2015 року та понад 21 млн євро за відшкодування майже 2,7 млрд ПДВ упродовж лютого 2015 – серпня 2016-го.

«Плату за послуги», яка, в середньому становила близько 20% від суми відшкодованого ПДВ, тодішній голова ДФС одержував на рахунок підконтрольної йому іноземної компанії, а також компаній, підконтрольних його близькій особі, а також раднику, через інші іноземні компанії-«прокладки», залучені радником експосадовця. Відправниками коштів, як встановили НАБУ і САП, були дві компанії-нерезиденти, підконтрольні власнику агрохолдингу», – повідомляли в НАБУ.

Частину неправомірної вигоди сформували безпосередньо з коштів бюджетного відшкодування ПДВ і конвертували в іноземну валюту. НАБУ та САП мають докази, що голова ДФС пріоритезував виплати з відшкодування ПДВ компаніям агрохолдингу, натомість не включав відомості про суми, заявлені до бюджетного відшкодування іншими суб’єктами господарювання (в тому числі комунальними підприємствами), які мали на те право.

Це, своєю чергою, призвело до судових позовів з боку таких товариств та стягнення ними з держбюджету, окрім заявлених сум бюджетного відшкодування, ще щонайменше 2 млн грн пені.

У жовтні 2022 року цим двом особам повідомили про підозру. Збір доказової бази потребував значної комунікації з компетентними органами інших держав, яку детективи НАБУ розпочали ще 2017 року. Окрім викритих епізодів, ексголова ДФС із 2017 року є обвинуваченим у завданні понад 2 млрд грн збитків державі через ухвалення низки безпідставних та незаконних рішень про розстрочення сум платежів з рентної плати за користування надрами компаніям, залучених у так званій «газовій схемі», організатором якої вважають колишнього народного депутата України. Відповідну справу слухають у ВАКС.

Власник агрохолдингу також є підозрюваним у розкраданні 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту, наданого Національним банком ВіЕйБі Банку.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь