Нацбанк посилить вимоги до капіталу банків

Нацбанк посилить вимоги до капіталу банків

Це один із ризиків 2025 року, який назвали банкіри під час круглого столу «Як зміниться банківський ринок України у 2025 році», проведеного «Фінансовим клубом».

Українська банківська система добре капіталізована – норматив достатності регулятивного капіталу перевищує 17% за мінімального рівня 8,5%.

«Але з наступного року в нас підвищуються вимоги і норматив стає 10%. З урахуванням ухваленого закону щодо підвищення оподаткування банківської системи до 50%, а насправді десь до 60%, тому що між фінансовим та податковим обліком є різниця і не всі наші резерви попадають в податковий облік, можливостей нарощування капіталу за рахунок прибутку наступного року буде менше», – розповів голова правління Акордбанку Олексій Руднєв.

Через це проблеми можуть бути у банків, які виконують норматив по капіталу лише з невеликим запасом. «Ті банки, у яких цей показник граничний, будуть відчувати тиск на капітал. Це буде впливати на їхні апетити щодо кредитування», – вважає Олексій Руднєв.

Перші зміни у структуру капіталу НБУ запровадив ще цього року. «В серпні ми перейшли на нову методику розрахунку регулятивного капіталу. На мою думку, НБУ міг не запроваджувати це цього року, оскільки в цілому для системи це дало десь мінус 55 млрд грн негативного впливу на капітал. Але все одно система залишається достатньо капіталізованою. Ліквідність є, щоб кредитувати, але певним банкам може не вистачати цього запасу по капіталу», – каже заступник голови правління ТАСкомбанку Олександр Заєць.

За його словами, в ТАСкомбанку в структурі активів кредитування займає більше 50%. «Тому для нас питання капіталу дуже важливе. Наша стратегія передбачає органічний розвиток – нарощення капіталу в першу чергу за рахунок прибутку. І, безумовно, вплив податків і зміна підходів до розрахунку капіталу негативно впливає на наші апетити щодо кредитування», – пояснив Олександр Заєць.

В.о. голови правління, заступник голови правління Кредобанку Антон Кіркач каже, що НБУ потенційно вже в 2025 році може запровадити буфери – контрциклічний чи інші буфери капіталу, а банки можуть виконати норматив, не тільки збільшуючи капітал, але й зменшуючи ризикові активи. «Буде питання для банків, яку політику вибирати: чи більше кредитувати і обтяжувати капітал, чи вкладати в сертифікати і ОВДП. У нас рівень по капіталу понад 30%, ми маємо достатній запас, тому продовжуємо кредитувати», – наголосив Антон Кіркач.

Дрібні банки можуть не справитися із цим завданням. «Таких кандидатів, за нашою оцінкою, небагато. Їхнє зникнення з ринку з великою ймовірністю мало хто помітить, крім людей, які безпосередньо афілійовані, пов’язані з цими банками: є їхніми клієнтами, менеджерами чи власниками. Тому суттєвих ризиків ми не очікуємо», – заспокоїв заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь