
Нацбанк затвердив правила відкритого банкінгу
Національний банк (НБУ) затвердив Положення про відкритий банкінг – останню потрібну ланку для повноцінного запуску обміну даними між банками, фінтех‑компаніями та клієнтами через стандартизовані АРІ‑інтерфейси.
Відповідне рішення затверджено постановою правління НБУ № 80 від 25 липня і набуде чинності з 1 серпня, повідомляє пресслужба регулятора.
Положення про відкритий банкінг офіційно вводить у правове поле механізм, який дозволяє за згоди користувачів ініціювати платежі та отримувати інформацію про рахунки через сторонні застосунки, пояснили у Нацбанку.
Відкритий банкінг передбачає безпечний та структурований обмін даними між надавачами платіжних послуг через спеціалізовані інтерфейси (АРІ). Такі дані передаватимуться виключно за згодою користувача з метою отримання відомостей з рахунку користувача (баланс, історія операцій) та ініціювання платіжної операції.
Рішення покликане прискорити розвиток фінтеху, посилити конкуренцію на ринку платіжних послуг і виконати вимоги щодо приєднання України до SEPA та наближення до стандартів ЄС (PSD2).
Положення фіксує наступні ролі всіх учасників:
банки та небанківські провайдери послуг рахунків (ASPSP) відкривають АРІ;
сторонні постачальники платіжних послуг (AISP/PISP) працюють з даними клієнтів;
технологічні оператори забезпечують обмін інформацією;
користувачі контролюють доступ через електронну згоду.
Положення про відкритий банкінг деталізує порядок надання та відкликання згоди, принципи взаємодії та типи АРІ.
Також визначено й строки – упродовж п’яти місяців із 1 серпня банки повинні привести ІТ‑системи, процедури безпеки та клієнтські сервіси у відповідність до нових вимог. Після цього сторонні сервіси зможуть легально ініціювати платежі й запитувати виписки, а клієнти користуватися ширшим спектром цифрових продуктів.
У Нацбанку додали, що запуск відкритого банкінгу завершує імплементацію четвертого розділу закону "Про платіжні послуги" та гармонізує українське законодавство з директивою PSD2. Учасники ринку очікують, що перші комерційні рішення з’являться вже на початку 2026 року, а повна екосистема відкритого банкінгу сформується протягом найближчих двох‑трьох років.
Раніше повідомлялось, що згідно опитування НБУ, українські банки за підсумками другого кварталу цього року демонструють найоптимістичніші настрої від початку повномасштабної війни – очікують збільшення кредитування бізнесу та домогосподарств і навіть пом’якшення умов видачі нових позик.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини